Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 2673
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Sekrety piękna, które drzemie w krysztale

Wtorek, 20 marca 2012, 9:20
Aktualizacja: 9:22
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Sekrety piękna, które drzemie w krysztale
Fot. Organizator
Piechowicka Huta Julia wciąż się rozwija i przyciąga nie tylko miłośników poszukujących kryształów, ale również turystów zainteresowanych oryginalnymi technikami hutniczymi i zdobieniami. Są już plany przystosowania pozostałych budynków huty do celów turystycznych, co wzbogaci ofertę i ułatwi poznawanie tajników szkła kryształowego oraz jego historii.

- Podjęliśmy w tym roku wyzwanie, aby promować Hutę Szkła Julia w Piechowicach oraz szklarstwo i szkło kryształowe w Karkonoszach. Otwieramy się zarówno na turystów, jak i na okolicznych mieszkańców – powiedziała Agnieszka Blacheta, zarządca Huty Szkła Kryształowego Julia.

Huta Szkła Kryształowego Julia sponsoruje imprezy lokalne poprzez fundowanie kryształowych nagród, dzięki umowie ze Szklarską Porębą. Kryształowe nagrody były już wręczane podczas takich imprez, jak Śniegolepy, Turniej Miast Przyjaciół Trójki, SkiRetro Festiwal, Festiwal Gwiazdy na Śniegu, gdzie puchar otrzymał jeden z braci Mroczków, a także na Biegu Piastów i Pucharze Świata w Narciarstwie Biegowym w Jakuszycach, gdzie puchar robiony w Hucie Julia można było zobaczyć w rękach Justyny Kowalczyk. Jego kopia udostępniona jest dla zwiedzających.

- Mimo nowatorskich form i wzorów od roku zauważamy jednak tendencję ze strony nabywców powracania do bardziej klasycznego wzornictwa. Tak samo organizatorzy masowych imprez zapragnęli w nagrodę ofiarowywać bardziej prestiżowe formy pucharów, właśnie kryształowe wyrabiane i zdobione ręcznie – mówi Agnieszka Blacheta.
Pracownicy huty przygotowują się do sezonu wiosennego, w którym będą przedłużone godziny pracy. Tak więc Hutę Julia można będzie zwiedzać od godz. 8.30 do 14.30. Bilety są w cenie 6 zł dla dzieci i 12 zł dla dorosłych, choć w weekendy od kwietnia pojawi się cena promocyjna w wysokości 6 zł dla dorosłych i dla dzieci.

- Będziemy również organizować różnorodne imprezy na terenie Huty Julia np. kiermasze szkła połączone z darmowym wejściem na hutę. Podczas pierwszego kiermaszu, który odbędzie się w maju można będzie zakupić nasze wyroby w atrakcyjnych cenach. Nie zabraknie dodatkowych wystaw np. prac z ceramiki bolesławieckiej – dodaje Agnieszka Blacheta.

W ramach akcji „Moja mała ojczyzna” uczniowie z gimnazjów mogli zobaczyć w jaki sposób wyrabia się kryształ. Większość ludzi dopiero po obejrzeniu techniki zdobienia i wyrabiania docenia szklane cuda. Także kryształowe produkty, które przechowywane są w domowych zbiorach, po obejrzeniu procesu produkcji, nabierają nowego wyrazu.

W Polsce jedynie w hucie można zakupić wyroby tu produkowane, które wysyłane są do 20 krajów z całego Świata m.in. na rynek arabski, do Maroka, Tajlandii, Francji ,czy też Włoszech. Wykorzystywane są stare projekty w nowoczesnych formach. Najnowsza kolekcja była inspirowana XIX-wiecznymi rysunkami.
Niestety coraz mniej osób zajmuje się wyrabianiem kryształu, dlatego tym bardziej trzeba dbać o podtrzymywanie technik zdobienia i dmuchania. W ramach poznawania procesu produkcyjnego można zobaczyć maszyny na których niegdyś pracowano. Choć produkcja ręczna dziś niewiele różni się od tej sprzed 100 lat. Prasa, która jest używana do tej pory ma kilkadziesiąt lat.

- Pragniemy wciąż poszerzać naszą ofertę i budynki, które nie są obecnie używane dostosować do celów turystycznych poprzez utworzenie galerii kryształu, gdyż posiadamy w piwnicach jeszcze stare wyroby. Chcielibyśmy organizować różne ekspozycje i wystawy, by promować lokalnych artystów. Planujemy rozproszyć produkcję po różnych budynkach, aby zwiedzanie i oglądanie kolejnych jej etapów było łatwiejsze, a także na stałe uruchomić grawernie. Mocno współpracujemy z ASP we Wrocławiu, a dokładniej z Wydziałem Szkła i Ceramiki i ich prace też pragniemy promować. Wiosną lub latem rozpoczniemy inwestycję poszerzania naszej oferty turystycznej, liczymy również na dofinansowanie z Unii Europejskiej. Zakończenie renowacji planujemy na 2014 rok – powiedziała Agnieszka Blacheta.

Kufle z Saddamem w muzealnych gablotach
W 1842 r. w Szklarskiej Porębie Hrabia Schaffgotsch zainwestował w Hutę Josephina, która w 1923 r. połączyła się z piechowickim zakładem szklarskim działającym od 1866 r. Zakład ten przeobraził się w hutę, a w 1956r. rząd niemiecki wymusił na polskich władzach oddanie nazwy Josephine, dlatego też powstała nazwa Huta Julia. Przedostatnim zarządcą huty był Polak mieszkający w Stanach Zjednoczonych, który część zbiorów przy okazji ogłoszenia bankructwa, prawdopodobnie zabrał ze sobą. Jednak w momencie prywatyzacji, czyli przed okresem, kiedy pojawił się amerykański zarządca najatrakcyjniejsze zbiory zabezpieczyło Muzeum Szkła. Część z nich można oglądać, choć większość jest wciąż ukryta w magazynach. - Mam nadzieję, że dzięki rozbudowie Muzeum Karkonoskiego, kolejne z tych eksponatów będą prezentowane szerokiemu gronu osób – dodaje Agnieszka Blacheta.

- W 2010 r. wyroby ze szkła kryształowego - wystawa „Od secesji do modernizmu” z Huty Josephine prezentowane były w całej Polsce. W lipcu planujemy otwarcie stałej wystawy w nowych salach Muzeum, ponad tysiąc eksponatów ze szkła, które będą przedstawiać różnorodne style i techniki obecne niegdyś w Kotlinie Jeleniogórskiej. Na tej wystawie będzie można oglądać również piechowickie, zabytkowe wyroby ze szkła kryształowego. Warto podkreślić, że Muzeum Karkonoskie posiada ok. 8 tys. eksponatów w kolekcji szkła – poinformowała Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego.

Pozostałością po poprzednim zarządcy są kufle z wizerunkiem Saddama Husajna. Forma jest piękna, gdyż są to tradycyjne, duże kufle do piwa, jedynie podobizna Husajna jest mało atrakcyjna, choć znalazły się osoby, które przyjeżdżają właśnie po to, aby zobaczyć te ciekawe kufle. Kilkaset takich naczyń stoi w hucie jako relikt przeszłości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group