Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6790
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sekretne ścieżki wzgórza Paulinum

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 września 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Angelika Grzywacz
Wartość parku w roku 1655 wyceniono na 500 guldenów. Dziś dla mieszkańców jest bezcennym miejscem ciekawych spacerów, na których można podziwiać nieczęsto spotykane okazy skałek, przepięknych alejek i rzeźbionych w skałach elementów. I zabytkowy pałac.

Park Paulinum zaprasza ciekawą kompozycja zabytkowych skałek, tajemniczych przejść i wyremontowanego w nowoczesnym stylu pałacu. Nazwa parku pochodzi od imienia pierwszego superiora zakonu jezuitów, Paula Kottinga.

Wycieczka w to wyjątkowe miejsce rozpoczyna się od ulicy Nowowiejskiej. Po drodze mijamy komendę policji.
Kilkaset metrów wyżej przywita nas brama z napisem „Pałac Paulinum”, a tuż za nią już całe mnóstwo tajemniczych niespodzianek. Jedną z nich jest skalna kapliczka, która można podziwiać, niestety, tylko zza krat. Niemniej warto.

Po drodze na szczyt wzgórza zobaczymy przepiękne okazy skał, które niczym rzeźbione pozują do zdjęć razem ze słońcem. Nieopodal boisko schowane obok, pozostałość po dawnych terenach sportowych zlikwidowanej jednostki wojskowej.
Na wzgórzu czeka na nas kamienna ławeczka, wyrzeźbiona w skale, która jest zarazem punktem widokowym.

To piękne miejsce ma niezwykle ciekawą historię. Pierwsze wzmianki o dobrach paulińskich pochodzą z 1655 roku, w którym to przejęli je jezuici od Baltazara Kohlera za 500 guldenów. W połowie XIX wieku folwark przejął zamożny jeleniogórski fabrykant Richard von Kramst. Wówczas wybudowano tu ścieżki, alejki i punkty widowiskowe. Prace trwały trzy lata.

W latach siedemdziesiatych XIX wieku właściciel zdecydował się na budowę nowej rezydencji na Górze Krzyżowej. Rezydencja stylem przypominała niemiecki renesans, a liczne detale i elementy wystroju wprowadziły klimat średniowiecznych zamków, szczególnie saskich.

W 1872 roku nowym właścicielem posiadłości został tajny radca handlowy Oskar Caro, dyrektor generalny i współwłaściciel Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Żelaznego Kopalń i Hut w Katowicach. W 1906 roku rozpoczął on przebudowę i modernizację pałacu. W tym czasie powiększono park pauliński od wschodu i od południa. Wytyczono dodatkowe alejki, wykopano staw.

W 1933 roku pałac został sprzedany Niemieckiemu Frontowi Pracy DAF- owi. Szkolono tu współpracowników DAF- u i Rad Powierniczych duchu ideologii narodowo-socjalistycznej. W połowie lat 30-tych na terenach przyległych do parku wzniesiono koszary wojskowe.

Po II Wojnie Światowej Paulinum stało się największą skarbnicą odnajdywanych na Dolnym Śląsku dzieł sztuki, skradzionych z terenu Polski przez niemieckich okupantów.
Obok Skarbnicy Muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki w posiadłości utworzono dom wypoczynkowy dla historyków sztuki, archeologów i muzealników.

Dyrektorem pałacu i skarbnicy dzieł sztuki została Barbara Tyszkiewicz, matka aktorki Beaty Tyszkiewicz. W roku 1952 obiekt przejęło wojsko.
Drastycznie przebudowano niektóre wnętrza pałacu dla potrzeb wojskowej administracji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ed 16-09-2006 12:37
... a teraz jest tam ekskluzywny hotel z restauracją i dobrze sie stalo że obiekt przeszedl w prywatne ręce, bo inaczej dalej by podupadał.
~fantom 16-09-2006 13:31
niegdysiejsza przebudowa wnętrza Paulinum to skutek pożaru (chyba na pocz. lat 60-tych) a nie "dostosowania Pałacu do potrzeb wojskowej administracji"; głowę daję że ówczesna administracja wojskowa wolałaby gościć w oryginalnych wnętrzach; natomiast co do przejćia w prywatne ręce...cóż? pałac nie niszczeje -to fakt, ale za to jak nie masz 3 stów na nocleg - to spadaj na drzewo! (i dla jasności: ja na szczęście kilka razy miałem) ps. polecam śniadania (w cenie pokoju)
~Jeleniogórzanin 16-09-2006 13:53
Co do parku to mam nadzieje ze cos sie w nim w koncu zmieni bo odkąd pamietam był bardzo zaniedbany a punkt widokowy na wzgórzu był zarośnięty drzewami a dookoła był syf. Ale to było dawno i mam nadzieje ze sie cos zmieniło a ten zaniedbany las wyglada jak park a niee dzicz.
~kiki 16-09-2006 15:47
Raczej kilkaset metrów dalej a nie "wyżej". To nie Tatry.
~kazimierzp 16-09-2006 18:00
Suplemenmt do historii: W latach trzydziestych XX wieku poprzedni właściciel został zmuszony do sprzedaży tegoż pałacu organizacjom nazistowskim. Nie miał nic do gadania, bo był pochodzenia ż...owskiego!
~miszkanka 17-09-2006 13:01
zdjęcia boiska moglibyście nie umiesszczac.. bo to wstyd ;]] nie boisko... lol mogliby cos z tym zrobic;/
~sarenka 17-09-2006 23:23
ładne to wasze Paulinum jest........ i okolica bardzo... zazdroszczę... p.s.: pozdrowienia dla Jelonka...:-)
~allo 18-09-2006 13:02
wiemy, kto zarzadzał tym kiedys, a kto dzis? CZyzby to tajemnica????? "Wówczas wybudowano tu ścieżki, alejki i punkty widowiskowe..." Chyba sie autor przejezyczyl...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group