Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8451
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sekretne ścieżki wzgórza Paulinum

Sobota, 16 września 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Sekretne ścieżki wzgórza Paulinum
Fot. Angelika Grzywacz
Wartość parku w roku 1655 wyceniono na 500 guldenów. Dziś dla mieszkańców jest bezcennym miejscem ciekawych spacerów, na których można podziwiać nieczęsto spotykane okazy skałek, przepięknych alejek i rzeźbionych w skałach elementów. I zabytkowy pałac.

Park Paulinum zaprasza ciekawą kompozycja zabytkowych skałek, tajemniczych przejść i wyremontowanego w nowoczesnym stylu pałacu. Nazwa parku pochodzi od imienia pierwszego superiora zakonu jezuitów, Paula Kottinga.

Wycieczka w to wyjątkowe miejsce rozpoczyna się od ulicy Nowowiejskiej. Po drodze mijamy komendę policji.
Kilkaset metrów wyżej przywita nas brama z napisem „Pałac Paulinum”, a tuż za nią już całe mnóstwo tajemniczych niespodzianek. Jedną z nich jest skalna kapliczka, która można podziwiać, niestety, tylko zza krat. Niemniej warto.

Po drodze na szczyt wzgórza zobaczymy przepiękne okazy skał, które niczym rzeźbione pozują do zdjęć razem ze słońcem. Nieopodal boisko schowane obok, pozostałość po dawnych terenach sportowych zlikwidowanej jednostki wojskowej.
Na wzgórzu czeka na nas kamienna ławeczka, wyrzeźbiona w skale, która jest zarazem punktem widokowym.

To piękne miejsce ma niezwykle ciekawą historię. Pierwsze wzmianki o dobrach paulińskich pochodzą z 1655 roku, w którym to przejęli je jezuici od Baltazara Kohlera za 500 guldenów. W połowie XIX wieku folwark przejął zamożny jeleniogórski fabrykant Richard von Kramst. Wówczas wybudowano tu ścieżki, alejki i punkty widowiskowe. Prace trwały trzy lata.

W latach siedemdziesiatych XIX wieku właściciel zdecydował się na budowę nowej rezydencji na Górze Krzyżowej. Rezydencja stylem przypominała niemiecki renesans, a liczne detale i elementy wystroju wprowadziły klimat średniowiecznych zamków, szczególnie saskich.

W 1872 roku nowym właścicielem posiadłości został tajny radca handlowy Oskar Caro, dyrektor generalny i współwłaściciel Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Żelaznego Kopalń i Hut w Katowicach. W 1906 roku rozpoczął on przebudowę i modernizację pałacu. W tym czasie powiększono park pauliński od wschodu i od południa. Wytyczono dodatkowe alejki, wykopano staw.

W 1933 roku pałac został sprzedany Niemieckiemu Frontowi Pracy DAF- owi. Szkolono tu współpracowników DAF- u i Rad Powierniczych duchu ideologii narodowo-socjalistycznej. W połowie lat 30-tych na terenach przyległych do parku wzniesiono koszary wojskowe.

Po II Wojnie Światowej Paulinum stało się największą skarbnicą odnajdywanych na Dolnym Śląsku dzieł sztuki, skradzionych z terenu Polski przez niemieckich okupantów.
Obok Skarbnicy Muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki w posiadłości utworzono dom wypoczynkowy dla historyków sztuki, archeologów i muzealników.

Dyrektorem pałacu i skarbnicy dzieł sztuki została Barbara Tyszkiewicz, matka aktorki Beaty Tyszkiewicz. W roku 1952 obiekt przejęło wojsko.
Drastycznie przebudowano niektóre wnętrza pałacu dla potrzeb wojskowej administracji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
214
Nigdy
21%
Rzadko
41%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group