Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5883
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sekret fiaska szynobusu

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Niedziela, 11 lipca 2010, 7:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 lipca 2010, 8:01
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Podróż Koleją Izerską do Korenova udała się nielicznym podczas promocyjnego przejazdu 2 lipca. O tym, że począwszy od następnego dnia pociąg będzie dojeżdżał tylko do Polany Jakuszyckiej, poinformowano tuż po zakończeniu oficjalnych uroczystości. Znacznie później pojawiło się oficjalne wyjaśnienie, dlaczego połączenie szynowe z Czechami wciąż jest iluzją.

Głównym problemem i przeszkodą w realizowaniu tego atrakcyjnego połączenia jest brak systemu łączności między poszczególnymi stacjami. W 2008 r. na skutek zbyt drogiego wniosku o unijną dotację, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei musiała poszukać oszczędności. Podjęto wówczas decyzję o wykreśleniu z projektu rewitalizacji dworca Szklarska Poręba Górna oraz kwestii łączności, czyli położenia kabli pomiędzy dworcami w Szklarskiej Porębie i czeskim Harrachovie. W efekcie dzisiaj nie ma dodatkowej łączności między obiema stacjami. Pech chciał, że tego typu rozwiązanie nakazują przepisy. I pojawił się problem.

Zgodnie z procedurami kolejowymi, kolejne stacje na linii muszą być połączone ze sobą tzw. kablowym telefonem kolejowym. Dzięki niemu pociąg może rozpocząć podróż z jednej stacji do drugiej. Drugą kwestią jest procedura „Miejscowego porozumienia granicznego”, obowiązująca przy przekraczaniu granicy państwa. Obecnie trwają rozmowy z ustaleniem procedur skomunikowania obu stacji przy wykorzystaniu telefonicznej sieci publicznej, czyli łączności GSM. Tymczasowym rozwiązaniem dla turystów i mieszkańców Szklarskiej Poręby jest przejazd szynobusem do Polany Jakuszyckiej, a stamtąd do Harrachova komunikacją zastępczą, czyli podstawionym autobusem.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu tygodnika Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~QQ 11-07-2010 8:22
Mam nadzieję, że procedury zakończą sie szybko sukcesem. Trasa krajobrazowo jest przepiekna. Polecam wycieczki tą trasą.
~DjKosa 11-07-2010 8:38
to po kiego wogole to uruchomili?A miało byc tak pieknie, co za kanał!
~exxon 11-07-2010 9:26
hahaha to ja wolę autem na 100% lepiej
~pkp 11-07-2010 9:29
ale kwas.... ahahaha,.... beton z pkp rzadzi.... czesi na tak my na nie... BETON ;/
~olo 11-07-2010 9:30
klasyczne polskie piekiełko
~ 11-07-2010 10:08
żygać się chce!!!!!!!!!!!
~xxx 11-07-2010 10:12
i jak zwykle na nieudolności urzędników cierpią tylko zwykli pasażerowie. Bo czy ktoś z Urzędu Marszałkowskiego czy PKP PLK poniesie odpowiedzialność za taki blamaż i marnowanie polskich pieniędzy? warto powiedzieć że przez brak możliwości przejazdu czeskich szynobusów przez granicę do Szklarskiej odcinek Szklarksa Poręba - Jakuszyce pokonuje polski szynobus, oczywiście odbyło się to kosztem innej linii tj. Jelenia Góra - Lwówek Śląski na której jeździł autobus komunikacji zastępczej, a to dlate
~olo 11-07-2010 10:26
To tak jakby postawić sedes bez podłączenia do ka...lizacji i dziwić się że śmierdzi i muchy latają. Czy te przepisy zmieniły się przez ostatni rok ? Kto tu rżnie głupa ? Wiadomo , jakoś to będzie, dla vipów się nagięło przepisy - jazda na rozkaz, a teraz proza życia - NIE DA SIĘĘĘ . Stary przedwojenny kabel leży gdzie położono go 108 lat temu, wycięty w kilku miejscach na przepustach po Polskiej stronie, oczywiście pewnie parametry nie takie, bo video nie przepuści. ŻENADA
~ 11-07-2010 10:38
Polska to chory kraj , urzędasy wybierzcie się do psychiatry.
~babalou 11-07-2010 10:44
co za syf jelenia góra ma podobno 900 lat ale chyba za murzynami
~zzz 11-07-2010 11:13
xxx strasznie chciałeś błysnąć a wyszło strasznie niemądrze. to raczej nie PKP PLK ale gybyś umiał czytać to zrozumiałbyś, że "Dolnośląska Służba Dróg i Kolei musiała poszukać oszczędności. Podjęto wówczas decyzję o wykreśleniu z projektu rewitalizacji dworca Szklarska Poręba Górna oraz kwestii łączności, czyli położenia kabli pomiędzy dworcami w Szklarskiej Porębie i czeskim Harrachovem". Każdy może sobie sam wyciągnąć wnioski. A po co uruchamiali skoro wiedzieli,że nie spełniają wymogu łączn
~taka prawda 11-07-2010 11:44
powinien być szynobus ze szklarskiej na lwóweckie lato agatowe jak kiedyś, bo jak wrócić o północy? szkoda że ktoś nie pomyślał
~nihil novi 11-07-2010 11:47
"Slavnostní nezahájení provozu přes hranice" - piękne słowa i niestety prawdziwe :-( oraz http://www.kraj-lbc.cz/aktuality/id:82828
~ 11-07-2010 14:09
Jezeli dobrze rozumiem, to wladze Szklarskiej Poreby od dawna byly poinformowane iz z pieniedzy unijnych nie beda finansowane dwa zadania ujete wczesniej w projekcie.O projekcie pisano duzo,hitem tegorocznego lata niewatpliwie mialo byc uruchomienie Koleji Izerskiej,ciekawe kto odpowie za ten skandal i jak do tego zamieszania podejdzie UE.Pozdrawiam
~zx 11-07-2010 14:12
Rozgonić to skostniałe towarzycho z PKP. Gdzie byli te pajace do tej pory i nie zmienili przepisów czy któryś wystąpił z takim wnioskiem , nie, bo czy się robi czy się leży pęsja dyrektorska i tak się należy.
teessi 11-07-2010 15:01
Jak czytam ten artykuł to oczom nie wierzę! Ten człowiek z Wrocławia, który czasem pisze tutaj o skostniałym betonie w PKP, ma rację. Ta sytuacja to wykazała. To naprawdę bezmyślność wykreślić ten wydatek dot. łączności. Mogli sobie wykreślić rewitalizację, ale nie te kable! I czekać do skutku na zgodę na zwiększenie kwoty wydatków na te kable, jeśli nie ze środków europejskich, to z budżetu Marszałkowskiego! A ja jestem ciekawa, czy ktokolwiek za to odpowie.
ebee 11-07-2010 15:14
Jestem ogromnie ciekawy, czy ktoś odpowie za to zaniedbanie, jakim jest zapewnienie środków łączności. Dlaczego ludziom mydli się oczy rzekomą ceną wniosku unijnego. Co to ma do rzeczy. Przecież wykonano remont torowiska. Przy tym remoncie po prostu zapomniano, czyli ZANIEDBANO oczywistą rzecz będącą standardem przy tego typu pracach. Tu jest konkretny winny oczywistych strat. Znając jednak życie układ koleżeński ochroni niekompetentnego urzędnika. Pozdrawiam: EBEE
~Kto 11-07-2010 16:07
No to przyznać się kto narobił taki bajzel po premi po pensji po tyłku :)
~ 11-07-2010 16:19
zrobic lacze radiowe w duosimpleksie. dwie radiostacje w szklarskiej i harachowie a na polanie jakuszyckiej wzmocnienie i po problemie, koszt rzedu 8 do 10 tys. zl. Jak pkp tak i urzad marszalkowski posiadaja przyznane przez urzad regulacji telekomunikacji czestotliwosci radiowe. Ale myslenie boli. pozdrawiam
~ulyssenardin 11-07-2010 19:43
czeski film :)
~ 11-07-2010 20:02
To wszystko przez Pipi, nie chciała pociągnąc kabla...
~przeszłość 11-07-2010 20:13
. . . przepisy z lat 50 ubiegłego stulecia pokazują jak nowoczesną firemką jest pkp, Czesi chcieli rozwiązać problem za pomocą telefonów komórkowych, jednak u nas przepisy świętsze od Papieża ! ! !
~Nikita 11-07-2010 20:19
do ~20:02| buahahahaha dobre :)
~Noema 11-07-2010 20:40
Jak wiadomo UMWD przejął od PKP dwie linie (trzebnicka i izerska), które wyremontował. Inwestorem była podległa marszałkowi Dolnośląska Służba Dróg i Kolei (DSDiK), która z założenia zarządza drogami wojewódzkimi i przejętymi od PKP liniami kolejowymi. Problem w tym, że w DSDiK nie ma nikogo kto znałby się na kolei i miał kwalifikacje uprawniające do zarządzania liniami kolejowymi. W tej sytuacji zarząd nad tymi liniami trzeba powierzyć PLK (na podstawie przetargów). I tu dochodzi do absurdów na
~Noema 11-07-2010 20:40
...skalę światową! Samorząd najpierw przejmuje od PKP linię kolejową i wykłada fundusze na jej remont. Następnie taka wyremontowana już linia z powrotem wraca pod zarząd PLK, spółki należącej do Grupy PKP. Przewoźnicy (spółki samorządowe KD i PR) muszą płacić PLK za dostęp do linii, bo przecież PLK nie zarządza tymi liniami za friko. Reasumując: linia kolejowa należy do UMWD, przewoźnik pasażerski należy do UMWD, a najlepszy interes robią na tym PLK, które zarządzają nie swoją linią, w której re
~Noema 11-07-2010 20:41
...mont nie wyłożyli ani złotówki. Traci UMWD, bo musi płacić PLK za zarządzanie linią i tracą przewoźnicy należący do samorządu, którzy muszą płacić PLK za dostęp do samorządowej linii. W rezultacie tracimy my, podatnicy! Nie wiem czy gdzieś na świecie są takie absurdy? Tak to jest jak politycy biorą się za kolej. Totalna kompromitacja!
~ 11-07-2010 21:04
~OJEJ !! .. to dobra wiadomośc dla *korozji ! ~Hi,.. będzie miała smaczny *obiadek !
~Matysiak 11-07-2010 21:10
WIP-y, które wówczas jechały za DARMO powinny same kopać rów dla pospolitego kabla w ramach pokuty za pyche. Było ich tam wielu, jedli , pili, biesiadowali to i mogą w końcu popracować SPOŁECZNIE ale już bez kamer i aparatów fotograficznych. Co o tym myślicie ?
~roko 11-07-2010 21:21
w co wy ludzie wierzycie,kolej dalej jest w rączkach przefarbowanych komuszków którzy tam dalej rządzą,i rozkradają co mogą.remontują i budują sobie domy z pieniędzy przeznaczonych na modrenizację PKP.sprawdzi trzeba zleceniodawców i wykonawców tych remontów,a dowiemy się czemu tak żle z koleją.tu nigdy nie będzie dobrze dopókl rządzą czerwoni.
~jan 11-07-2010 22:04
Z trudem mogę pojąć, że w DS Dróg i Kolei nie znają przepisów kolejowych, a może to jest DS Dróg i Kolein w drogach ?? Przeciętnie rozgarnięty absolwent technikum kolejowego coś wie o łączności na szlaku kolejowym, przepisy stare jak kolej, więc nic nowego. Żeby przez rok palcem nie kiwnąć w temacie łączności, to chyba totalna IGNORANCJA, bo przecież nie zła wola ? No chyba że się mylę ?? Nikt z DSD i K nie ma w rodzinie wujka kolejarza ? Nawet emeryt grzecznie zapytany chętnie odpowie. A może
~Dyzio 11-07-2010 22:05
Szynobusy farsa jeżdżą jak chcą , ile razy wcale nie przyjechał kursowy do Lwówka , najlepiej powiedzieć w informacji, że podstawili autobus tylko nikogo nie było- brednie cały peron dzieci nikt nie zauważył. Pociąg widmo i autobua widmo.
~ZABOBRZANIN 11-07-2010 22:27
Telefony satelitarne w XXI wieku, a tu takie pierdoły łącznościowe. Porażka...
~nicka11 11-07-2010 22:58
Dzisiaj przejechałam tę trasę, z Jeleniej Góry do Harrachowa. W jedną stronę pięknie bo szybko i w dobrych warunkach ( mimo śmiesznego przejazdu autobusem z Polany Jakuszyckiej do Harrachowa). Ale... niestety brak informacji o trasie i przesiadkach oraz, że autobus jest wliczony w cenę przejazdu. Natomiast powrót był lekkim horrorem na odcinku Szklarska Poręba - Jelenia Góra: tak brudnego pociągu dawno nie widziałam, brr.. na samo wspomnienie mam dreszcze. Niestety ten godzinny przejazd w fataln
~do ~Dyzio 11-07-2010 23:24
ale z ciebie prostak
~do~Noema 11-07-2010 23:28
Wszystko się zgadza tylko kto takie prawo tworzy w tym kraju, w większości ci "ważniacy" którzy przejechali się tą trasą 2 lipca. I po co było robić taki cyrk, panowie politycy najpierw załatwić sprawę do końca a później się chwalić sukcesami.
~bang 12-07-2010 7:05
kiedy w Polsce będzie rządzić prawo?...a nie koncesje ,urzędasy i ich skostniałe przepisy,pozwolenia.chore dyrektywy, na które trzeba czekać latami...przecież to nie jest normalne...kiedy ludzie wreszcie dostrzega że żyjemy w nienormalnym kraju i wreszcie zagłosują przeciw tym niepotrzebnym instytucją. które przeżerają naszą kasę?
~DjKosa 12-07-2010 8:07
moze zrobcie rynne grawitacyjna co Czech!?
~asorki 12-07-2010 9:45
Jak ktoś będzie naprawdę chciał to i tak pojedzie.Ja się cieszę,że wogóle można dojechać i w brew pozorom skomunikowanie do Liberca i dalej jest OK .Pociągiem z Jeleniej Góry 7 z minutami w Harrachovie czeka się ok pół godziny,przesiadka w Tanwaldzie i już. Jak czytam te niektóre posty to ...(daruję sobie komentarz bo niecenzuralny i mi wytną) piszą ludzie którzy NIGDZIE NIGDY nie pojadą tylko siedzą w domu dłubią w nosie i mędzą.Jakie to typowo polskie malkontenstwo.Dla niektórych szklanka zaw
~*piipi* 12-07-2010 10:54
~ASORKI ..*OJEJ ! ~Odkryłam STRASZNĄ *tajemnicę ! ..Ty jesteś tym *klonkiem,a który podszywa się ..pod ~ORIGINAL *piipi ! ~POZNAŁAM po *IP (..patrz post z *godz.21:04) ! ..SMUTNE !
~ 12-07-2010 11:31
Ciekawe, ciekawe kto tak zawziecie przy TYM TEMACIE siedzi w domu, dlubie w nosie i medzi. Pozdrowienia dlla *pipi*
~zygfryd 12-07-2010 12:34
jest komunikat na pkp pr, ze taki stan rzeczy potrwa min. do 31.07.
~ ..do 10:54 12-07-2010 12:42
~Ojej ! ..ale *NUMEREK ! .. we Wrocłaiu jest KRASNOLUDEK ! ..który wpadł w sidełka Piipi ! ~Hi, ..zakochany męzczyzna *lubi naśladowac swoją wybrankę !
~*piipi* 12-07-2010 13:00
~OJEJ ! ..*Nasz jelonkowy *klonek ..znowu się *uaktywnił (..patrz post z *godz.12:42) ! ~SMUTNE !
Joter 12-07-2010 15:35
do~zygfryd (..post z godz. 12:34) Napisałeś że według komunikatu na pkp pr taki stan rzeczy ma potrwać MINIMALNIE do 31.07...A nie orientujesz się przypadkiem ile może potrwać MAKSYMALNIE, ów stan rzeczy? (czy aby nie do przyszłego Biegu Piastów)
~jero 15-07-2010 21:17
Do tych którzy nie widzą problemu: jak wpakować się z rowerami do komunikacji zastępczej na odcinku Jakuszyce -Harrachov ? To chyba wy nigdy doop nie ruszyliście od kompa !!!!
~ 17-07-2010 15:18
1
~ 17-07-2010 15:25
2

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group