Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8055
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Sekret fiaska szynobusu

Niedziela, 11 lipca 2010, 7:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 lipca 2010, 8:01
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Sekret fiaska szynobusu
Fot. Karolina
Podróż Koleją Izerską do Korenova udała się nielicznym podczas promocyjnego przejazdu 2 lipca. O tym, że począwszy od następnego dnia pociąg będzie dojeżdżał tylko do Polany Jakuszyckiej, poinformowano tuż po zakończeniu oficjalnych uroczystości. Znacznie później pojawiło się oficjalne wyjaśnienie, dlaczego połączenie szynowe z Czechami wciąż jest iluzją.

Głównym problemem i przeszkodą w realizowaniu tego atrakcyjnego połączenia jest brak systemu łączności między poszczególnymi stacjami. W 2008 r. na skutek zbyt drogiego wniosku o unijną dotację, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei musiała poszukać oszczędności. Podjęto wówczas decyzję o wykreśleniu z projektu rewitalizacji dworca Szklarska Poręba Górna oraz kwestii łączności, czyli położenia kabli pomiędzy dworcami w Szklarskiej Porębie i czeskim Harrachovie. W efekcie dzisiaj nie ma dodatkowej łączności między obiema stacjami. Pech chciał, że tego typu rozwiązanie nakazują przepisy. I pojawił się problem.

Zgodnie z procedurami kolejowymi, kolejne stacje na linii muszą być połączone ze sobą tzw. kablowym telefonem kolejowym. Dzięki niemu pociąg może rozpocząć podróż z jednej stacji do drugiej. Drugą kwestią jest procedura „Miejscowego porozumienia granicznego”, obowiązująca przy przekraczaniu granicy państwa. Obecnie trwają rozmowy z ustaleniem procedur skomunikowania obu stacji przy wykorzystaniu telefonicznej sieci publicznej, czyli łączności GSM. Tymczasowym rozwiązaniem dla turystów i mieszkańców Szklarskiej Poręby jest przejazd szynobusem do Polany Jakuszyckiej, a stamtąd do Harrachova komunikacją zastępczą, czyli podstawionym autobusem.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu tygodnika Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
802
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group