• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 18:35
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 6642
  • Zalogowanych: 11
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ścinka na Wzgórzu Kościuszki. Dlaczego?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 lutego 2011, 9:10
Aktualizacja: Środa, 9 lutego 2011, 8:13
Autor: Angela
Fot. Czytelnicy
W miniony piątek pracownicy MPGK wycięli w parku na Wzgórzu Kościuszki pięć drzew (dąb, modrzew, buk i dwie lipy). Jerzy Bielecki oraz Stowarzyszenie Miłośników Alei Wojska Polskiego uważają, że jest skandal i tępienie przyrody. Michał Kasztelan, prezes MPGK, tłumaczy, że zgodę na wycinkę drzew wydał prezydent miasta, a przyczyną było zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Chodzi o drzewa, które rosły w okolicach drogi prowadzącej do budynku LOK-u. Zgoda na wycięcie dębu, buka i modrzewia została wydana przez byłego prezydenta Marka Obrębalskiego 14 października 2010 roku. Pozostałe dwie lipy, musiały zostać wycięte, bo podczas ścinki trzech poprzednich drzew uległy złamaniu.

- Nie doceniałem „pracowitości” ludzi tępiących naturę na Wzgórzu Kościuszki. W miniony piątek ekipa MPGK wycięła pięć drzew od średnicy od 5 cm do ponad metra – pisze Jerzy Bielecki, który sprawą zainteresował Stowarzyszenie Miłośników Alei Wojska Polskiego.

Wysłał on również e-maila do prezesa MPGK z zapytaniem, kto wystawił dokumenty zezwalające na wycinkę tych drzew, z jaką datą oraz jaki był tego powód. W piśmie Jerzy Bielecki zastrzegł, że jeśli nie otrzyma tych informacji, złoży doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Tymczasem prezes MPGK wyjaśnia, że wszystkie drzewa zostały wycięte zgodnie z prawem. Tłumaczy też, że wszystkie zagrażały spacerowiczom i budynkowi LOK- u.

– O wycinkę tych drzew wystąpiła Szkoła Szkolenia Ligi Obrony Kraju. W przypadku modrzewia stwierdzono, że było to drzewo stare, które zagrażało otoczeniu, groziło też zawaleniu się m.in. na budynek LOK- u. Jego gatunek jest bowiem słabo związany z podłożem, szczególnie w starszym okresie życia. Co do buka, stwierdzono całkowite uschnięcie i jego dalsze utrzymywanie stało się bezcelowe. Drzewo również zaczęło zagrażać otoczeniu. Jeśli chodzi o dąb natomiast zostały wymyte jego korzenie, przez co drzewo częściowo uschło i mogło runąć. Na te wycinki została wydana zgoda prezydenta, od której można było się odwołać, ale nikt tego nie zrobił. Podczas wycinki tych dużych drzew, uszkodzone zostały dwie mniejsze lipy o średnicy 5 i 15 cm, w związku z czym trzeba było je obciąć. Wszystkie nasze wycinki drzew wykonywane są ze stosownym zezwoleniem, wydawanym przez ludzi, którzy się na tym znają – ripostuje Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz

~hugo 8-02-2011 9:32
ten cały śmieszny jerzy ma coś z kaskiem i widać nudzi się chłopu...haha.żenada na maksa!!!!!!!!
~uaz 8-02-2011 9:38
A kim jest Jerzy Bielecki, żeby tłumaczyć mu się miał prezes MPGK? Jak Jurek ma podejrzenia o popełnienie przestępstwa, to się to zgłasza odpowietnim organom. Sorry, ale takie stowarzyszenie to nikt... A swoją drogą fachowcy z tych ludzi z MPGK, przy wycince 3 drzew połamali kolejne dwa... I za to powinni odpowiedzieć!
~Jar 8-02-2011 9:48
NO i git jak oglądałem poniemieckie zdjęcia były tam piękne widoki na Karkonosze jak z osiedla widok - wyciąć wszystko żeby tak znów było
~ed 8-02-2011 9:49
nie ma to jak rzetelność dziennikarska, jakiej Ligii Ochrony Przyrody, acha widzę że to Angela pisała, ok już się nie czepiam, jestem tolerancyjny
~ 8-02-2011 9:52
Może niech Stowarzyszenie Miłośników Alei Wojska Polskiego zadba o czytstość chodników na swojej ulicy, chyba że są miłośnikami śmieci i psich kup.
~>>> 8-02-2011 9:55
Niektóre stare drzewa naprawdę zagrażają życiu i mieniu ludzi.Pokazują to coraz częstsze wichury.Byłem przeciwnikiem M.O.,ale tą jego decyzję uważam za bardzo dobrą.
~ 8-02-2011 10:16
Powinni zająć się tymi drzewami i dokładnie je posprawdzać. Niedawno w tym parku jakieś pół metra odemnie spadła potężna gałąź. Szłam jedną z alejek z dzieckiem.
~ 8-02-2011 11:51
Tam wycieli tylko parę sztuk, zobaczcie jak wygląda rewitalizowany kanał Młynówka tam wycieli około 20 drzew kto na to pozwolił. Teraz jest tylko goły kanał i zero zieleni!!!
~maka 8-02-2011 12:17
debile-siebie wytnijcie
~ja 8-02-2011 12:32
A od kiedy prezydent miasta wydaje zgodę na wycinkę drzew ? On sie tak na tym zna, jak ja na gwioazdach. A może się mylę, może wraz ze stołkiem zyskuje wszechwiedzę ?!
~sowa 8-02-2011 12:36
Wazniejszym jest zdrowie i zycie ludzkie.Jezeli P,prezydent wydal takie postanowienie pewna jestem ze kontaktowal sie z ludzmi specjalistami w tej dziedzinie kwalifikujacej czy drzewo nadaje sie do scinki czy tez nie,warto azamian posadzic nowe.
~miejscowy 8-02-2011 12:51
Z tego wszystkiego jasno wynika, że to urzędnicy są już starzy, usychają za biurkami i bardzo zagrażają zdrowiu i życiu ludzi jak również i środowisku.
~Aaaa 8-02-2011 12:54
co to jest Szkoła Szkolenia LOK; liga ochrony przyrody??;
~vito 8-02-2011 12:54
Najciekawsze jest szczegółowe uzasadnienie wycinki dębu (wypłukać korzenie wodą , to można w kwiatku stojącym w doniczce na oknie , a nie w starym dębie),ale ogólne uzasadnienie o zagrożeniu zdrowia i życia ludzi, poza wszelką konkurencją, właściwie o każdym drzewie można to powiedzieć,a w szczególności o starym i grubym.W konfrontacji z urzędnikami, może jedynie dąb Bartek miałby szansę się ostać.
vvupe 8-02-2011 13:15
1.teren parku nie jest rezerwatem ścisłym przyrody 2.gdyby komuś na "głowę" spadł konar z uschniętego drzewa, to dopiero byłby lament i nagonka na odpowiedzialnych za utrzymanie porządków na terenie parku... ech malkontenci
~realisa 8-02-2011 13:40
gdzie to stowarzyszenie miłośników al wojska wojska polskiego się znajduje???? bo chyba bardzo daleko od Al. W. Polskiego!!!!!!! zajmijcie się odgrzybianiem kamienic, bo niedługo runą!!! likwidacją slumsów na tyłach ulicy!!! sprzątaniem śmieci i opieką nad bezdomnymi, srającymi po klatkach kotami!!! miłośnicy Al. W Polskiego powinni zmienić nazwę na miłośników przyrody miejskiej - oglądanie średnic ścinanych drzew i hodowanie grzyba na ścianach będzie adekwatne do nazwy. Do roboty , zamiast się miłować zakasać rękawy i zróbcie coś z tą ulicą, bo niedługo się wykruszy!!! Kim są ci miłośnicy??? chciałbym poznać chociaż jednego.
~seba 8-02-2011 13:42
a ja proponuję aby Ten zwolennik przyrody obejrzał może zdjęcia poniemieckie i żeby wrócić do stanu ze zdjęć połowy tych drzew nie było to tyczy całego naszego terenu, było coś widać, góry, okolicę itp. a teraz ekolodzy chcieli by busz, same drzewa, cietrzewie, itp
~nj 8-02-2011 13:54
A czy LOK istnieje ?..teren wokół i sam obieky mówą za siebie.Ścięte drzewa na terenie loku odsłoniły stan w jakim się znajduje,zgroza.Jak morzna dopuścić do takiego stanu.Super wizytówka ...i jeden kursant mniej za wycięte drzewa.
~adamo 8-02-2011 14:11
A może ktoś potrzebował drewno do kominka ?
~ymek 8-02-2011 14:22
to stowarzyszenie też mi się wydaje dziwne, niedawno chcieli uratować śmierdzącą stację paliw przy Al. WP, a teraz przypomnieli sobie o środowisku
~drwal xyz 8-02-2011 14:30
drzewa ścięte na kloce pocięte nikt nie pyta co z drzewem i kto przejął materiał opałowy...spójrzecie na fotę 9 widać już są pod dobrą opieką pobliskiej instytucji ...a może ten kto zgłasza potrzebę wycinki przejmuje opał? ...to dobre drzewo opałowe więc pewnie i cena rynkowa nie mała...czy był przetarg? a może darowizna?
~ciekawy 8-02-2011 15:13
A co się stanie z tymi drzewami po ścince? Który z władzy zabierze sobie do domku? Tak jak to było w zeszłym roku.
~tp 8-02-2011 15:30
...i zawsze coś nie tak ....chyba lepiej "zapobiegać" niż "leczyć" ..takie drzewa to zagrożenie ,mieszkam w tej okolicy od lat i nieraz było niebezpiecznie.Co do widoków to pamiętam jak bardzo ładnie było widać miasto i okolicę ze schodów ,które tam były/przedłużenie ul.Grottgera/drzewa też były ,tylko niższe ..może warto w zamian tych wyciętych posadzić nowe /mniejsze/.Okolica ta była o wiele piękniejsza do czasu gdy jakiś "decydent" postanowił to "zagospodarować" i wszędzie jest ...asfalt.A kto pamięta? Zlot Młodzieży i inne imprezy w tej okolicy ??? to były czasy .......
~ 8-02-2011 15:36
mogli by wyciąć drzewa koło placu zabaw bo gór nie widać , a kiedyś była taka ładna panorama
~Ja 8-02-2011 15:46
do | ~seba | w zupełności się zgadzam :)
~pajac 8-02-2011 15:51
hanba!!!
~gruby 8-02-2011 17:01
LOK JEST NA SPRZEDAŻ .CIEKAWE KTO KUPI?
~lko 8-02-2011 17:01
I bardzo dobrze niech wycinają te stare drzewa ! Będzie lepszy widok na miasto a drzew i tak jest dużo !!!
~siekiera 8-02-2011 17:22
P. Redaktor pisząc : "Zgoda(...) została wydana przez byłego prezydenta Marka Obrębalskiego" wprowadza zamęt w kwestii formalnej zdarzenia. Faktycznie, zezwolenia udziela Wydz.Ochr. Środ. właściwego miejscowo urzędu a Prezydent (Burmistrz, Wójt) jako "organ uprawniony" (nie pan XYZ) wydaje stosowną Decyzję. Jestem pewien, że na tej decyzji obok okrągłej (państwowej) pieczęci "Prez.M.J.G."jest podpis "z up. - Naczelnik Wydz.Ochr.Środ. Merytorycznie: fachowe opiniowanie w temacie stanu drzew nie jest w Polsce ustawowo unormowane i odbywa się na podstawie "kwalifikacji", nie "uprawnień". Jedynym uprawnieniem ustawowym jest "biegły sądowy" wyłącznie w toczącej się sprawie. Np. po nielegalnej wycince, czy wypadku z "udziałem drzewa lub jego części":) Stąd pewno, ilu Polaków, tylu specjalistów. PS. Ciekaw jestem gdzie,jak i kiedy występowała w tekście Liga Ochrony Przyrody. Czyżby znów jakaś autokorekta, opublikowanego już tekstu, mnie ominęła; nie widzę żadnego wyjaśnienia
~SAWPJG 8-02-2011 17:23
Jak ktoś z internautów chciałby spotkać się i porozmawiać o problemach Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze to Prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Sympatyków Alei Wojska Polskiego zaprasza do siedziby ,ktora mieści się na rogu ul. Mickiewicza / Wolności 29 lok 1 oczywiście w J.Górze- Zapraszam sawpjg@onet.eu
~kmam 8-02-2011 17:28
do 08-02-2011 11:51 | ~ | Od kiedy to w kanale powinny rosnąć drzewa?
~s. 8-02-2011 18:14
Ciekawe ile nowych drzew zasadziło to towarzystwo.
~chiobb 8-02-2011 18:19
M.P.G.K. super firma jeden raz miałem z nimi do czynienia i ostatni !!!!
~asada 8-02-2011 18:27
Wielkie halo o 5 drzew..
~Gość 8-02-2011 19:19
Ale czemu to niby tam miały te drzewa zagrażać ,coś za często wycinki są prowadzone w naszym mieście i to tak jakby na łapu capu ,a p.Kasztelan to chyba powinien sie porządkami w mieście zająć bo coś bardzo syfiasto u nas w jeleniej górze się zrobiło jak ten nieszczęsny śnieg stopniał a i jeszcze te dziury które lepili na ul. Kubsza jakieś dwa tygodnie temu to prosze żeby Kółko rolnicze z Siedlęcina na nowo zarzuciło tym czymś bo wszystko jakoś dziwnym trafem powylatywało i dziury jeszcze większe są teraz ,no ale jak to mówią dojarze od krów nie powinni się drogami zajmować .
~pero 8-02-2011 19:22
Logika jest taka, że od wojny II nikt nie [posadził żadnego drzwa. Do wycinki jest wielu. Wytnijcie wszystkie w Jeleniej Górze bo każde w jakiś sposób zagra za przechodniom, samolotom, itp. Może zakazać wstępu do parku to nikomu nic się nie stanie.
~nj 8-02-2011 20:34
gruby skąd wiesz że LOK jest na sprzedarz???czy siejesz ploty...
Piipi Jelonkowa 8-02-2011 20:48
..do - [~Aaaa] .. to fachowcy od samochodów ! ~Chyba boją się drzew,bo *ich niedoszkoleni kierowcy ..zatrzymują się na drzewach ! ~SMUTNE ..
~Bona 8-02-2011 22:08
Bardzo dobrze że wycinają te drzewa i przycinają stare konary,przy lepszej wichurze i tak te drzewa by powaliły się same.Miłośnicy tej alejki niech pójdą po rozum do głowy .... ....DO PANI Piipi Jelonkowa - beznadziejne Pani wypowiedzi,wątroba mi gnije jak czytam co Pani wypisuje...!!!
~ali 8-02-2011 22:31
Widać na załączonych zdjęciach panów, którzy szykują drewno do kominka. To pewnie dla byłego prezydenta Marka !!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Ja 8-02-2011 23:05
Do~Bona ( Pani Piipi Jelonkowa) może się tylko w ten sposób wyżyć szkoda wątroby.:):)
Piipi Jelonkowa 8-02-2011 23:17
..do - [~Ja] .. podejrzewam,że użytkownik nickname "bona" to ...m*ężczyzna ! ..któremu gnije wątroba od *alkoholu ! ~SMUTNE ..
~roko 8-02-2011 23:38
ciekawe z czyjego polecenia jest wycinka drzew przy ul:łomnickiej,wycinka ta zasila czyjś prywatny budżet, chyba że miasto wytnie jedną strone ulicy i doda dodatkowy pas jezdni w celu lepszego dowozu piłkarzy z pałacu w wojanowie do stadionu ,ale po co wycinać drzewa z obu stron jezdni.na razie fotografuje i dokumentuje może kiedyś się przyda w celu rozliczenia nie dokończonych inwestycji.
~Bona 9-02-2011 10:47
Do Piipi Jelonkowa - alkocholiczką to ty jesteś,inaczej byś myślała głową ,i to nie jest tylko moje zdanie - pozdrawiam .
Piipi Jelonkowa 9-02-2011 15:37
.. do - [~Bona] .. jednak jesteś kobietą ! Pomyślałam ..bez alkoholu,bo .."Kamień na kamieniu" tak myśli: "Człowiek urodził się z nimi,rósł z nimi,to mysli,że umrze z nimi " ..to drzewa !
~mól 13-02-2011 11:26
Była sobie piękna dzika rzeczka, płynęła ze zbiornika w Sosnówca przez Marczyce do Cieplic. Teraz pracują tam koparki , wywalają drzewa, montują rury itp. CIEKAWE CO STAŁO SIĘ Z POPULACJĄ RAKA SZLACHETNEGO KTÓRY TAM BYTOWAŁ I MIAŁ SIĘ DOBRZE !!!!! Teraz to przypomina rów ściekowy. A było tak pięknie...........GDZIE SĄ EKOLODZY, KTO NA TO POZWOLIŁ !!!!
~sonia 13-02-2011 20:35
niech zajmą się lepiej rozwalonymi ulicami a nie drzewami które się przechylają na ulicę
~konus 17-02-2011 14:44
wycinac stare sadziic młode pokolenia ludzi tez sie zmieniaja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group