Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 8858
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: „Scena ulicy” – festiwal teatru ulicznego

Czwartek, 4 sierpnia 2016, 13:59
Aktualizacja: Środa, 17 sierpnia 2016, 15:44
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Wrocław: „Scena ulicy” – festiwal teatru ulicznego
Fot. Biuro Prasowe ESK 2016
Od 11 do 14 sierpnia Instytut Grotowskiego zaprasza na festiwal teatralny „Scena ulicy”. Do Wrocławia przyjadą: Akademia Ruchu, Teatr Biuro Podróży, Teatr Novogo Fronta oraz Teatr Ósmego Dnia. „Scena ulicy”, będący prezentacją najciekawszych, pełnowymiarowych spektakli mówiących o najboleśniejszych zakrętach historii współczesnej Europy. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Festiwal rozpocznie się 11 sierpnia o godz. 21:00 na pl. Gołębim, a następnie przeniesie się o godz. 22:00 na pl. Solny. Zaprezentowane zostaną spektakle: „Zero” Teatru Novogo Fronta oraz „Silence” Teatru Biuro Podróży. Trzonem przedstawienia „Zero” jest spektakularna scenografia inspirowana wieżą Babel, a całość widowiska oparta na teorii cyfr porządkującej ludzkie losy. Spektakl plenerowy Iriny Andreevy to komiczna wizja ludzkich słabości obserwowanych przez dekady. Spektakl „Silence” Teatru Biuro Podróży będzie miał we Wrocławiu swoją polską premierę. Wykorzystano w nim środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę. Spektakl opowiada o losach uchodźców, ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce.

12 sierpnia po raz drugi będzie można zobaczyć „Silence” Teatru Biuro Podróży (o godz. 21:00 na pl. Solnym), a następnie przenieść się na plac przed kościołem św. Elżbiety, by zobaczyć „Summit 2.0” Teatru Ósmego Dnia. „Summit 2.0” to monumentalne, plenerowe przedstawienie aktorskie, grane w przestrzeniach otwartych, wykorzystujące ruchome obiekty oraz spektakularne projekcje wideo, które przetwarzają i rozwijają obrazy dziejące się na żywym planie. Spektakl stanowi próbę pokazania władców świata, celebrytów, którzy sypią złotym deszczem paciorków, lśnią i bawią się kosztem zwykłych ludzi, i – wyalienowani z rzeczywistości – decydują o ich losach. Sceptycznie dopuszczają oni do swojego grona przybysza zza żelaznej kurtyny nadjeżdżającego prymitywnym wehikułem – i w końcu zapraszają go na wielką ucztę, której głównym daniem jest żywy człowiek podzielony na tusze.

13 sierpnia o godz. 21:00 na placu przed kościołem św. Elżbiety będzie można zobaczyć akcję plastyczną „Armia” Akademii Ruchu, a o godz. 22:00 przenieść się na pl. Solny, by podziwiać „Carmen Funebre” Teatru Biuro Podróży. „Armia” to dynamiczna akcja plastyczna, której kolejne, ciągle aktualizowane wersje stanowią próbę interpretacji zmiennych losów Europy. „Armia” mówi o porządku i o zakłóceniu porządku, o kierunku i o utracie kierunku. Mówi także o potencjale mapy ludzkich losów – jej lokalnej i symbolicznej dramaturgii. Z kolei inspiracją do powstania spektaklu „Carmen Funebre” były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu „Carmen Funebre” Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza, jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie.

14 sierpnia na pl. Solnym o godz. 21:00 rozegra się przejmujące widowisko, przy użyciu szczudeł, ognia oraz efektów świetlnych, czyli „Carmen Funebre” Teatru Biuro Podróży (o godz. 21:00 na pl. Solnym), a o 22:00 na pl. Gołębim Teatr Ósmego Dnia dzięki spektaklowi „Arka” przeniesie widza w świat wędrowców i uciekinierów. Teatr Ósmego Dnia poprzez spektakl „Arka” wciąż przypomina, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek – wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenia Arki Noego, która, gdy przymkniemy powieki, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfującą ku wybrzeżom Florydy. Dla bohaterów spektaklu, wędrowców, jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group