Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7400
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sanepid zamknął basen w Miłkowie

Poniedziałek, 20 lipca 2009, 15:14
Aktualizacja: 15:15
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Sanepid zamknął basen w Miłkowie
Fot. .......
W miniony piątek w ramach rutynowych kontroli sezonowych prowadzonych przez jeleniogórski sanepid w odkrytym basenie w Miłkowie wykryto bakterie coli i gronkowca. Kąpielisko zamknięto do czasu oczyszczenia wody. Dzisiaj kolejny raz pobrano próbki. Wyniki będą w najbliższą środę. Do tego czasu na basenie obowiązuje zakaz kąpieli.

Jak mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze, Ewa Czyżewska, w miniony piątek badania wody w basenie w Miłkowie wykazały obecność w niej bakterii, które mogą być groźne dla człowieka.

– Przy każdej kontroli sprawdzamy czy w wodzie nie znajdują się trzy rodzaje bakterii: z grupy coli, które świadczą o zanieczyszczeniu kałowym, bakterie escherichie coli, które są bakteriami wskaźnikowymi świadczącymi o tym, że w wodzie tej bakterii towarzyszą też inne bakterie wywołujące choroby zakaźne. Badania wykazują też czy w kąpielisku nie ma bakterii gronkowca, które mogą powodować poważne choroby dermatologiczne i inne infekcje – mówi E. Czyżewska.

W badanej wodzie z Miłkowa pojawiły się wszystkie trzy rodzaje bakterii. Tuż po otrzymaniu wyników zakazaliśmy w tym miejscu kąpania się, a właścicielowi nakazaliśmy oczyszczenie basenu. Zobowiązał się on to zrobić do poniedziałku. Dzisiaj próbki wody zostały pobrane ponownie. Jeśli w środę, kiedy będą wyniki, okaże się że woda jest czysta, kąpielisko ponownie zostanie otwarte.

Jeleniogórski sanepid sprawdził też inne kąpieliska w mieście. Woda na basenie przy ulicy Sudeckiej jest czysta i bezpieczna. Czysta jest też woda w małym basenie przy ulicy Rataja. W Janowicach Wielkich, gdzie jeszcze w minionym roku można było się ochłodzić, basen jest nieczynny.

Pod koniec lipca lub z początkiem sierpnia pracownicy sanepidu sprawdzą też czystość wód w tzw. dzikich kąpieliskach na żwirowni w Wojanowie i na balatonie w Staniszowie. Jak mówi Ewa Czyżewska do połowy sezonu woda po zimowym procesie oczyszczenia się jest tam zazwyczaj nieszkodliwa.

W późniejszym czasie jej czystość i skład zmienia się w zależności od ilości i higieny osób kąpiących się. Jeśli na kąpielisku pojawia się spora liczba ludzi jakość wody się automatycznie pogarsza. Wyniki planowanych badań zostaną podane do publicznej informacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
659
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group