Środa, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 6126
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sanepid zamknął basen w Miłkowie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 20 lipca 2009, 15:14
Aktualizacja: 15:15
Autor: Angela
Fot. .......
W miniony piątek w ramach rutynowych kontroli sezonowych prowadzonych przez jeleniogórski sanepid w odkrytym basenie w Miłkowie wykryto bakterie coli i gronkowca. Kąpielisko zamknięto do czasu oczyszczenia wody. Dzisiaj kolejny raz pobrano próbki. Wyniki będą w najbliższą środę. Do tego czasu na basenie obowiązuje zakaz kąpieli.

Jak mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze, Ewa Czyżewska, w miniony piątek badania wody w basenie w Miłkowie wykazały obecność w niej bakterii, które mogą być groźne dla człowieka.

– Przy każdej kontroli sprawdzamy czy w wodzie nie znajdują się trzy rodzaje bakterii: z grupy coli, które świadczą o zanieczyszczeniu kałowym, bakterie escherichie coli, które są bakteriami wskaźnikowymi świadczącymi o tym, że w wodzie tej bakterii towarzyszą też inne bakterie wywołujące choroby zakaźne. Badania wykazują też czy w kąpielisku nie ma bakterii gronkowca, które mogą powodować poważne choroby dermatologiczne i inne infekcje – mówi E. Czyżewska.

W badanej wodzie z Miłkowa pojawiły się wszystkie trzy rodzaje bakterii. Tuż po otrzymaniu wyników zakazaliśmy w tym miejscu kąpania się, a właścicielowi nakazaliśmy oczyszczenie basenu. Zobowiązał się on to zrobić do poniedziałku. Dzisiaj próbki wody zostały pobrane ponownie. Jeśli w środę, kiedy będą wyniki, okaże się że woda jest czysta, kąpielisko ponownie zostanie otwarte.

Jeleniogórski sanepid sprawdził też inne kąpieliska w mieście. Woda na basenie przy ulicy Sudeckiej jest czysta i bezpieczna. Czysta jest też woda w małym basenie przy ulicy Rataja. W Janowicach Wielkich, gdzie jeszcze w minionym roku można było się ochłodzić, basen jest nieczynny.

Pod koniec lipca lub z początkiem sierpnia pracownicy sanepidu sprawdzą też czystość wód w tzw. dzikich kąpieliskach na żwirowni w Wojanowie i na balatonie w Staniszowie. Jak mówi Ewa Czyżewska do połowy sezonu woda po zimowym procesie oczyszczenia się jest tam zazwyczaj nieszkodliwa.

W późniejszym czasie jej czystość i skład zmienia się w zależności od ilości i higieny osób kąpiących się. Jeśli na kąpielisku pojawia się spora liczba ludzi jakość wody się automatycznie pogarsza. Wyniki planowanych badań zostaną podane do publicznej informacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~góral karkonoski 20-07-2009 16:57
Przez Ściegny płynie potoczek Skałka. Jak znam mieszkańców Ściegien i okolic, wielu cichcem wpuszcza do potoku, co się da. Woda napewno nie jest czysta tak jaką być powinna. Ten potoczek wpada tuż przed mostem na drodze wojewódzkiej nr. 366 Kowary -Piechowice do Łomniczki a ta do Łomnicy. A ujęcia wodu zasilające basen są tuż przy moście .W Miłkowie nie ma stacji filtrowania i odkażania wody zaopatrywującej basen. Stąd chyba tak wiele bakterii ,że będziemy musieli poczekać. Na szczęście popaduje i nie żal zamkniętego - oby na krótko-basenu.
~ 20-07-2009 17:44
jak chamstwo robi do wody to i bakterie sa obecne
~she 20-07-2009 18:22
ale przyjemność ;P
~ 20-07-2009 21:10
Góralu karkonoski,czemu nie napiszesz,że Karpacz puszcza swoje ścieki do Skałki,widocznie mało się znasz.
~:) 20-07-2009 21:34
dzieciaki wylewają resztki coli, jedzą winogronka i plują pestkami- to i bakterie zostawiają z tego, nie ma strachu
~mieszkaniec miłkowa 20-07-2009 21:44
jak to?kąpielisko zamknięte,a ludzie się kąpią?!!!!!!!
rymcycymcy 20-07-2009 23:51
Bakteria tez zwierze, a nie choruje ! Sanepid trochę przesadza ! :)
Cień 20-07-2009 23:56
>>>REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group