Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 3977
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sanepid: Czystość jeleniogórskich kąpielisk bez zarzutu

Wiadomości: Region
Środa, 15 lipca 2015, 7:44
Aktualizacja: Czwartek, 16 lipca 2015, 7:35
Autor: Katarzyna Pruś
Fot. Archiwum
Duża ilość wakacyjnego czasu i słoneczna pogoda zachęcają do skorzystania z basenu. Wielu odstrasza jednak obawa o czystość kąpielisk i stan wypełniającej ją wody. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Zdarza się, że dochodzą nas głosy o rzekomo złym stanie wód w okolicznych kąpieliskach. Zachwalający korzyści, higieniczne i przyjemne korzystanie z publicznych basenów stają w opozycji do osób, które wobec czystości tych samych miejsc mają wiele zarzutów. Najczęściej uczęszczane przez jeleniogórzan pływalnie są pod stałym nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.

Nadzoruje ona w powiecie 43 pływalnie w tym 37 kryte, 4 sezonowe odkryte i 2 kryto-odkryte. Aby obiekt mógł zostać oddany do użytku, musi spełniać wszystkie wymogi pod względem czystości. W basenach krytych badania wody przeprowadzane są raz w roku, natomiast w pływalniach sezonowych odkrytych i kryto-odkrytych co miesiąc. Restrykcyjne kontrole jakości przeprowadzane są pod kątem oceny czystości wody oraz zawartości w nich niebezpiecznych dla człowieka bakterii.

Jak zapewnia nas Joanna Kasjaniuk z Sekcji Higieny Komunalnej PSSE w Jeleniej Górze, lipcowe badanie wody nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Woda we wszystkich, objętych kontrolą kąpieliskach spełniała wszystkie normy. - Do chwili obecnej nie stwierdzono rażących uchybień dotyczących stanu sanitarnego wody basenowej oraz zaplecza pływalni – podkreśla Joanna Kasjaniuk.

W największych i najliczniej uczęszczanych miejscach, jak: basen przy ul. Sudeckiej, w Ośrodku Hottuur w Borowicach, w Termach Cieplickich i przy Hotelu Gołębiewski w Karpaczu badany stan wody także nie budził jakichkolwiek zastrzeżeń.

PSSE podkreśla, że częstą przyczyną występowania zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia wody jest także brak higieny użytkowników basenów. - Nagminne jest korzystanie z publicznych kąpielisk bez wcześniejszego prysznica – komentuje pracownik jeleniogórskiego Sanepidu. - To może być przyczyną pojawienia się w wodzie bakterii czerwonki bakteryjnej, duru brzusznego czy mikroorganizmów powodujących zapalenie jelit i chorób skóry – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 15-07-2015 10:40
że czysta woda, to się chwali, ale z tym zapleczem to bym polemizowałą. Bo jak byliśmy z dziećmi, to toalety na basenie przy ul. Sudeckiej czyste nie były raczej... No ale kontrole są zapowiadane i odbywają się w godzinach porannych, a my byliśmy po 16-bo taniej...
~ 15-07-2015 12:14
Przecież nie ma kontroli, żeby sanepid czegoś nie znalazł, chyba, że jest wcześniej umówione wszystko, i każdy kto miał z nimi do czynienia doskonale o tym wie, więc przestańcie ludziom mydlić oczy, bo jaki jest stan tych kąpielisk widzi każdy, ludzie ślepi nie są, a tym bardziej kiedy każe im się słono płaci za ten syf.
~ 15-07-2015 12:50
W termach cieplickich przebieralnie sa oblesne, niby czyste, a wyczuwa sie cos nieprzyjemnego, woda w basenach ma mniejszy przeswit, niz baseny w niemczech, ale tak to jest, jak sie zatrudnia ludzi chorych umyslowo, jak to jest w przypadku term i jeszcze ta cebula czynna pol godziny, a drugie pol nieczynna. Rodacy!!! Robia was w balona na maksa!!!!
~jeleniogórzanka3 15-07-2015 14:12
Co ta Pani Kasjaniuk gada o czerwonce i durze brzusznym przecież to jakiś laik nie wie ze tych chorób dawno nie ma i co tu przenosić Ale fachowiec. Niech powie ile chloru w wodzie a ile powinno być Niech zobaczy jakie cuda cuchnące są w łapaczach basenowych Szkoda gadać pseudo kontrola Te regulaminy pływalni w ogóle nie sa przestrzegane i tego sanepid nie widzi
~do jeleniogórzanki 3 15-07-2015 16:20
Szanowna jeleniogorzanko3, p. Kasjaniuk DOSKONALE wie, o czym mowi. To,ze tyfus i czerwonka nie koszą już, póki co , ludzi niczym żniwiarz łan zboża, nie oznacza,że tych chorób już nie ma.One są i czyhają na sposobność.Tyfus wywoływany jest przez bakterie z rodz. Salmonella, a póki żyją szczury i mają się dobrze, ta choroba zawsze, NIESTETY, może zagrozić.Tak jak "stara,dobra" grużlica, ktora znowu staje się problemem, bo stała się lekooporna... Zatem bardzo dobrze,że (podobno) tych bakterii w wodzie kąpielisk nie notuje się...
~CD 17-07-2015 7:24
Pani Kasjaniuk zapomniała także o rzeżące , kile i toksoplazmozie oraz o wizycie w bibliotece medycznej celem douczenia się a potem wciskania kitu Szkoda gada woda badan raz do roku to po cholerę ten sanepid do składek do ZUS dla obecnych emerytów i rencistów
~hmg 17-07-2015 10:02
najwiekszy syf jest w Janie w Wojcieszycach basen wygląda jak w trakcie budowy brak wody w prysznicach wyłączone wiekszość urządzeń grzyb na sufitach w przebieralniach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group