Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 8825
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Sanepid: Czystość jeleniogórskich kąpielisk bez zarzutu

Środa, 15 lipca 2015, 7:44
Aktualizacja: Czwartek, 16 lipca 2015, 7:35
Autor: Katarzyna Pruś
Region: Sanepid: Czystość jeleniogórskich kąpielisk bez zarzutu
Fot. Archiwum
Duża ilość wakacyjnego czasu i słoneczna pogoda zachęcają do skorzystania z basenu. Wielu odstrasza jednak obawa o czystość kąpielisk i stan wypełniającej ją wody. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Zdarza się, że dochodzą nas głosy o rzekomo złym stanie wód w okolicznych kąpieliskach. Zachwalający korzyści, higieniczne i przyjemne korzystanie z publicznych basenów stają w opozycji do osób, które wobec czystości tych samych miejsc mają wiele zarzutów. Najczęściej uczęszczane przez jeleniogórzan pływalnie są pod stałym nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.

Nadzoruje ona w powiecie 43 pływalnie w tym 37 kryte, 4 sezonowe odkryte i 2 kryto-odkryte. Aby obiekt mógł zostać oddany do użytku, musi spełniać wszystkie wymogi pod względem czystości. W basenach krytych badania wody przeprowadzane są raz w roku, natomiast w pływalniach sezonowych odkrytych i kryto-odkrytych co miesiąc. Restrykcyjne kontrole jakości przeprowadzane są pod kątem oceny czystości wody oraz zawartości w nich niebezpiecznych dla człowieka bakterii.

Jak zapewnia nas Joanna Kasjaniuk z Sekcji Higieny Komunalnej PSSE w Jeleniej Górze, lipcowe badanie wody nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Woda we wszystkich, objętych kontrolą kąpieliskach spełniała wszystkie normy. - Do chwili obecnej nie stwierdzono rażących uchybień dotyczących stanu sanitarnego wody basenowej oraz zaplecza pływalni – podkreśla Joanna Kasjaniuk.

W największych i najliczniej uczęszczanych miejscach, jak: basen przy ul. Sudeckiej, w Ośrodku Hottuur w Borowicach, w Termach Cieplickich i przy Hotelu Gołębiewski w Karpaczu badany stan wody także nie budził jakichkolwiek zastrzeżeń.

PSSE podkreśla, że częstą przyczyną występowania zagrożeń wynikających z zanieczyszczenia wody jest także brak higieny użytkowników basenów. - Nagminne jest korzystanie z publicznych kąpielisk bez wcześniejszego prysznica – komentuje pracownik jeleniogórskiego Sanepidu. - To może być przyczyną pojawienia się w wodzie bakterii czerwonki bakteryjnej, duru brzusznego czy mikroorganizmów powodujących zapalenie jelit i chorób skóry – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group