Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 6072
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sakralne rzeźby obok aktów w świątyni sztuki

Piątek, 17 października 2008, 17:51
Aktualizacja: 23:33
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sakralne rzeźby obok aktów w świątyni sztuki
Fot. TEJO
Kilkadziesiąt misternie wyrzeźbionych w drewnie postaci biblijnych oraz wizerunków nagiej kobiety, Muzy artysty, stanęło i zawisło w Muzeum Karkonoskim, w którym dziś odbył się wernisaż wystawy z okazji 40–lecia twórczości znanego rzeźbiarza Ryszarda Zająca.

Sam artysta powitał licznych gości bardzo nietypowo, bo śpiewem i grą na gitarze. Od lat jest członkiem zespołu, który działa przy parafii ewangelicko-augsburskiej Wang w Karpaczu. Wraz z ks. Edwinem Pechem i innymi muzykami bohater wydarzenia, który jest wiernym wspomnianej parafii, śpiewał psalmy.

Jest pani jak ten dobry anioł Gabriel – powiedział do Gabrieli Zawiły, dyrektorki MK, Ryszard Zając, dziękując za zaproszenie. - To miejsce stało się niejako świątynią, bo większość tych rzeźb ma charakter sakralny – mówił artysta. Ale obok dzieł religijnych, wspaniałych relefiów ilustrujących przypowieści biblijne, stanęły także wdzięczne akty kobiece, wyobrażenie Jeleniej Góry, fantazyjne meble oraz inne dzieła.

Widzę tu wyciągniętą rękę – snuł refleksję prezydent Marek Obrębalski odnosząc się do jednego z eksponatów. - Mam wrażenie, że jest to dłoń jeleniogórskiej kultury, która prosi o wsparcie – dodał wzbudzając uśmiechy wśród zgromadzonych. - Jeszcze dziś będziemy dyskutowali o budżecie dla kultury na przyszły rok – dopowiedział szef miasta. Później podziękował Ryszardowi Zającowi i pogratulował 40-lecia twórczości. Do gratulacji przyłączyła się Małgorzata Kasztelan, dyrektorka Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, z którym związany był artysta.

Z kolei Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, podarował rzeźbiarzowi oprawiony wycinek z jednej z gazet z końcówki lat 70. XX wieku. Zamieszczono tam fotoreportaż z otwarcia drewnianych instalacji rzeźbiarskich na placu Ratuszowym. Furmankę, ławki z rycerzami i inne przedmioty pamiętają zapewne jeleniogórzanie, którzy wówczas byli dziećmi. Niestety, nic po nich nie zostało. Część rzeźb uratował przed kompletnym zniszczeniem poprzedni dyrektor MK Stanisław Firszt. - Z tamtych lat, kiedy R. Zając był pracownikiem MPGK, ostał się tylko fantazyjny żuraw stojący na wyjeździe z Jeleniej Góry w stronę Legnicy.

Samo muzeum znacząco zwiększyło przestrzeń po usunięciu gablot i regałów. Rzeźby R. Zająca „czują się” tam świetnie. A oglądali je dziś liczni goście. Nie tylko samorządowcy, lecz także przyjaciele artysty z Karpacza i innych miejscowości Jeleniogórskiego. Była, między innymi, znana malarka Urszula Broll. - Te rzeźby są wciąż aktualne, bo na świecie jest ciągle wiele zła – podkreślił Zając mówiąc o mistycznej tematyce swojego dzieła. Zaapelował też do prezydenta Obrębalskiego, aby ten promował rodzimych artystów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group