Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6595
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sądowy finał skandalu z „Honorem Samuraja”

Sobota, 19 kwietnia 2008, 9:08
Aktualizacja: 23:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sądowy finał skandalu z „Honorem Samuraja”
Fot. TEJO
Przywrócenie oryginalnego brzmienia tekstu oraz opublikowanie przeprosin – to nakazał Teatrowi Jeleniogórskiemu Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie o naruszenie praw autorskich tłumaczki głośnej sztuki Adama Rappa „Honor Samuraja”.

Pretensje były mocne. Cieszący się sporym powodzeniem spektakl został znacznie zmieniony w stosunku do oryginału. Reżyserka dopisała fragmenty i zmieniła zakończenie. Agencja chroniąca praw tłumaczki podała Teatr Jeleniogórski do sądu. O finale głośnej sprawy pisze Polska Gazeta Wrocławska.

Występku dopuszczono się za czasów poprzedniej dyrektorki artystycznej TJ Małgorzaty Bogajewskiej. Ona, wraz z reżyserką Moniką Strzępką, broniły się, że naniesione zmiany były tylko interpretacją tekstu, a tłumaczka wcześniej zgodziła się na treść inscenizacji. Z kolei sam tekst nie był oryginalny, ale opracowany przez reżyserkę, o czym była informacja na afiszach.

Sąd w Warszawie nie zgodził się z taką linią obrony. Kazał przywrócić treść sztuki, a teatr w Jeleniej Górze musi przeprosić na łamach prasy tłumaczkę. Póki co przeprosin nie ma, a – jak powiedział Polskiej Gazecie Wrocławskiej Bogdan Nauka, dyrektor naczelny TJ – nie ma możliwości powrotu do oryginalnej wersji tekstu, bo przedstawienie zostało wycofane z repertuaru. I najpewniej już do niego nie powróci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group