W Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie przywracane są dawne tradycje. Na jego terenie posadzono niemal 70 drzew owocowych oraz kończy się budowa tradycyjnego pieca chlebowego. To elementy większego projektu, który łączy edukację ekologiczną z ochroną dziedzictwa kulturowego regionu.
Nowy sad składa się z wiśni, śliw, czereśni, grusz oraz aż 14 różnych odmian jabłoni – w tym tych dawnych, lokalnych, które trudno dziś spotkać w sklepach, jak antonówka, kosztela czy wiśnia szklanka. Nasadzenia nawiązują do historii tego miejsca, które niegdyś pełniło funkcję gospodarstwa – przypominają o czasach, gdy drzewa owocowe zdobiły zabudowania, a ich owoce przetwarzano na zimę.
To nie tylko piękne uzupełnienie krajobrazu, ale także powrót do dawnych funkcji użytkowych tego terenu – mówi Barbara Wieniawska-Raj z działu edukacji KPN. – W przyszłości owoce posłużą podczas wydarzeń plenerowych, takich jak „Klimatyczne Karkonosze” czy „Piknik pod Chojnikiem”.
Sad będzie także punktem wyjścia do warsztatów przetwórstwa – uczestnicy nauczą się przygotowywać kompoty, konfitury i dżemy, bez użycia chemii, tak jak robiono to dawniej. Działania te będą realizowane w ramach powstającego Karkonoskiego Spichlerza Kulturowego – inicjatywy mającej na celu pielęgnowanie lokalnych tradycji.
Z kolei budowany na terenie kompleksu piec chlebowy już wkrótce posłuży do prowadzenia warsztatów wypieku chleba na zakwasie – mówi dyrektor KPN Andrzej Raj. – Wykonawca, którego wybraliśmy, kończy budowę bardzo ciekawego pieca do pieczenia chleba właśnie w sposób taki tradycyjny. Myślę, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy warsztaty, jak to drzewiej bywało, jak to na zakwasie panie przygotowywały ciasto i można było wyprodukować chleby w sposób taki najbardziej tradycyjny.
Sad i piec to tylko część większego projektu, którego celem jest nie tylko edukacja ekologiczna, ale też ochrona wartości historyczno-kulturowych. Obejmuje on m.in. rewitalizację zabytkowych obiektów, nadawanie im nowych funkcji i udostępnianie ich mieszkańcom i turystom.