Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 11680
Zalogowanych: 67
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Rzeźby Stanisława Wysockiego pod Śnieżką

Poniedziałek, 6 maja 2013, 10:05
Aktualizacja: 10:07
Autor: Org
Region: Rzeźby Stanisława Wysockiego pod Śnieżką
Fot. Archiwum Organizatora
Wystawa, zatytułowana "Rzeźby Stanisława Wysockiego" jest czynna w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Ekspozycję można ją oglądać do końca czerwca codziennie (oprócz poniedziałków) od godz. 9.00 do 17.00.

Stanisław Wysocki, rzeźbiarz, sportowiec, podróżnik. Urodził się w 1949 roku w Ełku. Swoją przystań znalazł jednak we Wrocławiu i to dosłownie nad brzegiem Odry, gdzie w słynnej w Polsce i Europie pracowni powstają jego wyjątkowe rzeźby.

Początkowo jako absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu wiązał własną przyszłość ze sportem. Ale Wrocław na przełomie lat 60. i 70. XX wieku był tętniącym ośrodkiem kulturalnym i szybko zafascynował młodego sportowca. Zaczął rysować, malować i rzeźbić. Wówczas też zdecydował się na odważny krok– porzucił posadę na Akademii Wychowania Fizycznego i wyjechał studiować sztukę do Poznania, a potem Berlina. Dzięki studiom w Hochschule der Kunst u prof. H. Lonasa i pracy w Berlinie poznał różnorodność europejskiej rzeźby XX wieku i miał okazję osobiście zetknąć się z najwybitniejszymi jej przedstawicielami.

W znanej berlińskiej odlewni „Hermann Noack Bildgiesserei”, gdzie na początku lat 80. XX wieku odbywał praktykę, poznał wybitnego angielskiego rzeźbiarza Henrego Moore’a. Przez pewien czas współpracował ze słynnym artystą odlewając jego rzeźby. Później wielokrotnie porównywany był do wielkiego Anglika, a nawet sam otwarcie przyznawał, że Moore wywarł ogromny wpływ na jego twórczość.

Inspirację i wykształcony kunszt rzemieślniczy przywiózł ze sobą do Wrocławia by tu dalej rozwijać się jako artysta i kontynuować prace nad swoimi wyjątkowymi pracami. (…).

Stanisław Wysocki jest laureatem wielu nagród. W 2011 roku został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Śląska Kraju Dolnej Saksonii. Źródło: dr Maciej Łagiewski

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
595
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group