Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3248
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Rzeź Wołyńska” jednak nie dla Jeleniej Góry?

Wtorek, 26 grudnia 2017, 8:25
Aktualizacja: Środa, 27 grudnia 2017, 12:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: „Rzeź Wołyńska” jednak nie dla Jeleniej Góry?
Fot. archiwum
Nie w Jeleniej Górze, a w Toruniu ma stanąć ostatecznie pomnik „Rzeź Wołyńska”, którego jeleniogórscy urzędnicy nie dopuścili pod głosowanie mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 rok. W Toruniu ma być on elementem Parku Pamięci Narodowej, ale i tam nie brakuje przeciwników tej formy upamiętnienia ofiar ludobójstwa.

Autorem pomnika o wysokości 14 metrów jest Andrzej Pityński, który niedawno został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego. Przypomnijmy, w Jeleniej Górze powstał społeczny komitet, do którego weszło wiele znanych osobistości z całego kraju, jednak zdaniem wielu pomnik zbyt drastycznie przedstawia losy Kresowian. Ostatecznie, w naszym mieście nie dopuszczono do głosowania wniosku o wyznaczenie miejsca i wykonanie podbudowy pod pomnik, gdyż w rejonie Alei Solidarności i ulicy Sudeckiej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwala na tak wysokie konstrukcje. Na etapie oceniania wniosku urzędnicy nie wezwali wnioskodawców do zmiany lokalizacji i odrzucili, co zdaniem zwolenników przyjęcia daru od Andrzeja Pityńskiego mogło być celowym działaniem, aby wniosek nie był poddany pod głosowanie.

- Nachalna i błędnie pojmowana poprawność polityczna licznych władz na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim, mediów finansowanych przez grupy wpływów oraz polskojęzycznych, ukraińskich lobbystów w Polsce, wykazuje się nieustannie daleko idącą spolegliwością wobec Ukrainy. Przejawem tej szkodliwej bierności naszych władz jest dalsze przemilczanie, bądź w najlepszym wypadku relatywizowanie prawdy o ludobójstwie Kresowian, dokonanym przez Ukraińską Powstańczą Armię i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, tj. Ukraińców kolaborujących z III Rzeszą. Co najbardziej bulwersujące, dzieje się to, pomimo odradzającego się dziś na Ukrainie neobanderyzmu, kultywującego totalitarne ideologie faszyzmu i nazizmu – uważa Społeczny Komitet Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Jeleniej Górze.

W ogólnopolskich mediach pojawiła się informacja, że przyjęciem pomnika na swoim terenie zainteresowany jest redemptorysta z Torunia Tadeusz Rydzyk. - Bez względu na to, czy władze samorządowe Miasta Jeleniej Góry podejmą ostateczną, wymagającą niewątpliwie odwagi i determinacji decyzję co do przyjęcia tego wyjątkowego, przejmującego w wymowie i treści, ale przede wszystkim prawdziwego monumentu - daru dla Narodu Polskiego, to dla środowisk kresowych w Jeleniej Górze najważniejsze jest, aby ten konkretny Pomnik znalazł swoje godne miejsce w Polsce, a nie poza jej granicami – stwierdzili przedstawiciele komitetu. Miejsce, w którym usytuowany zostanie Pomnik mistrza Pityńskiego niewątpliwie stanie się celem odwiedzin wielu tysięcy Kresowian, a wśród nich rodzin ofiar ukraińskiego barbarzyństwa, które do dziś, po blisko 75 latach od tamtych tragicznych wydarzeń, decyzją władz Ukrainy i wskutek wieloletniej bierności polskich władz nie mogą zaznać wiecznego spoczynku w zidentyfikowanych i oznaczonych po chrześcijańsku mogiłach... - dodają.

Do komitetu przystąpili m.in.: Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Stanisław Srokowski, Jan Żaryn, Robert Winnicki oraz lokalni przedstawiciele życia publicznego, jak: Marek Obrębalski, Leszek Wrotniewski, Zbigniew Ładziński, Józef Kusiak czy Bronisław Peikert.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (60)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
686
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
11%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group