Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11868
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rządowe łamanie barier

Poniedziałek, 7 kwietnia 2008, 21:09
Aktualizacja: Wtorek, 8 kwietnia 2008, 9:49
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Rządowe łamanie barier
Fot. AGA
Będą pieniądze na dostosowanie dla nie w pełni sprawnych szlaku i schroniska na Kopę. O tym, oraz o zaktywizowaniu rencistów, którzy boją się podjąć odpowiedniej pracy z obawy przed biurakracją, mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Kluczową kwestią jest aktywizacja środowisk osób niepełnosprawnych, co wiąże się m.in. ze zwiększeniem liczby zatrudnionych, nie tylko w zakładach pracy chronionej. – Na dzisiaj wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w skali krajowej wynosi tylko 18 procent przy średniej europejskiej 50 procent. W dodatku wiele takich osób znajduje się w „pułapce rentowej”. Otrzymują świadczenia, ale boją się podjąć zatrudnienie, aby ich nie stracić – mówił wiceminister.

Wyjaśniał, że najlepszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem nie tylko dla państwa, ale przede wszystkim dla samych niepełnosprawnych jest możliwość jednoczesnego pobierania renty i podjęcia pracy. – Co roku do ZUS-u dopłacamy z budżetu państwa 33 mld zł. Gdyby renciści zamiast siedzieć w domu mogli bez obaw podjąć pracę, to odprowadzaliby składki, co jest motorem napędowym gospodarki, ale też co najważniejsze, byliby aktywni – tłumaczył Jarosław Duda. Zaznaczył przy tym, że aby się to udało, trzeba zacząć od zmiany świadomości polskich pracodawców.

Podczas konferencji wiceminister zapewnił również, że będą pieniądze na dofinansowanie projektu związanego z przystosowaniem szlaku z Małej Kopy do Domu Śląskiego oraz samego schroniska dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Nie ukrywam, że pieniądze, które będą pochodziły z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych chcielibyśmy dołożyć w większej części do przygotowania samego schroniska – wybudowanie windy, specjalnych pokoi, tarasu widokowego czy toalet – dodał Jerzy Pokój, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego.

– Nie możemy poprzestawać tylko na świadczeniach dla osób niepełnosprawnych. Najważniejsze jest przestrzeganie ich praw. Chcielibyśmy, aby ustawa weszła w życie już w przyszłym roku – nadmienił Jarosław Duda wspominając o przygotowywanej przez rząd ustawie antydyskryminacyjnej.

Interesującą propozycję dla niepełnosprawnych przedstawił również poseł Marcin Zawiła, dyrektor Grodzkiej Biblioteki Publicznej. – Jeszcze w tym roku ruszy w bibliotece program pilotażowy skierowany dla osób niewidzących i niedowidzących. Udostępniona zostanie wypożyczalnia tzw. książki mówionej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
200
wymaga dużej restrukturyzacji
62%
wymaga likwidacji
20%
jest dobrze jak jest
19%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Był poszukiwany aż trzema listami gończymi!
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group