Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9729
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Ryszard Kaczorowski w Karkonoszach

Piątek, 26 czerwca 2009, 7:48
Aktualizacja: 7:48
Autor: Ania
REGION: Ryszard Kaczorowski w Karkonoszach
Fot. .....
Ostatni prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie przyjeżdża dziś do Szklarskiej Poręby. Za kilka dni będzie w Jeleniej Górze, gdzie odbierze przyznany mu w ubiegłym roku tytuł Honorowego Obywatela.

Dzisiejsza wizyta R. Kaczorowskiego rozpocznie się w południe w hotelu KRUS. Z Arkadiuszem Wichniakiem, burmistrzem Szklarskiej Poręby i radą Miasta dostojny gość zobaczy się w poniedziałek. Natomiast sobotę spędzi w Legnicy, gdzie będzie uczestniczył w otwarciu nowej siedziby Rektoratu Wyższej Szkoły Menadżerskiej, a w niedzielę pojedzie do Görlitz.

W stolicy Karkonoszy prezydenta Kaczorowskiego zobaczymy w środę, 1 lipca. O godzinie 16.00 w Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się uroczysta sesja rady miasta, podczas której nastąpi nadanie Ryszardowi Kaczorowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Jeleniej Góry.

Tego dnia spotka się on także ze studentami WSM i obejrzy projekcję filmu Marka Maldisa i Jana Tarczyńskiego pod tytułem „Insygnia wolności”. Ryszard Kaczorowski opuści nasz region w czwartek.

Ryszard Kaczorowski pełnił funkcję prezydenta RP na uchodźctwie od 19 lipca 1989 roku do 22 grudnia 1990 roku. W tym samym czasie prezydentem w kraju był generał armii Wojciech Jaruzelski. Po tym okresie władzę przejął Lech Wałęsa. Przed II Wojną Światową mieszkał w Białymstoku, gdzie, po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej, założył Szare Szeregi. Był komendantem tamtejszego okręgu. W 1940 roku, po aresztowaniu go przez NKWD, został skazany na śmierć. Wyrok ten zamieniono na dziesięć lat pobytu w łagrach. Więziono go w Kołymie. Wolność odzyskał 30 lipca 1941 roku, kiedy to pomiędzy Polską i ZSRR został zawarty układ Sikorski – Majski.
Generał Anders tworzył wówczas Armię Polski w ZSRR, do której wstąpił Ryszard Kaczorowski. Walczył w 2 Korpusie. Uczestniczył m. in. w bitwie pod Monte Casino.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
735
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group