Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 3405
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rynek nieruchomości

Czwartek, 8 listopada 2007, 12:10
Aktualizacja: 18:59
Autor: Artykuł sponsorowany
Usługi pośrednictwa– niepotrzebny wydatek czy inwestycja – rozmowa z Marcinem Kapuścińskim, pośrednikiem licencjonowanym – kierownikiem biura „Nieruchomości Kopczyńscy”

Wśród osób chcących kupić lub sprzedać mieszkanie czy dom są takie, które nie są zainteresowane skorzystaniem z usług pośrednika. Dlaczego?
– Polska jest krajem o rozwijającej się gospodarce a nasze społeczeństwo nie osiągnęło jeszcze takiego poziomu zamożności i świadomości prawnej, jaki prezentują kraje Europy Zachodniej. W krajach, w których społeczeństwo jest uznawane za zamożne, korzystanie z usług pośredników jest bardzo popularne. Większość osób, szukając mieszkania bądź domu, prowizję pośrednika wlicza w całość planowanych wydatków, traktując ją jako inwestycję w profesjonalną i fachową obsługę. Transakcja dokonywana za pośrednictwem agencji specjalizującej się w obrocie nieruchomościami jest z założenia bezpieczniejsza (pośrednik zna przepisy regulujące obrót nieruchomościami). Niestety duża część społeczeństwa nie ma świadomości istnienia wielu zagrożeń, jakie mogą się wiązać z zawieraniem transakcji zbycia/nabycia nieruchomości. Kupując mieszkanie bez pomocy specjalisty, może się okazać, że wskutek nieznajomości przepisów prawa nabyliśmy np. lokal z lokatorem (zgroza!), podpisaliśmy umowę przedwstępną i wpłaciliśmy kilkutysięczny zadatek osobie nie mającej tytułu prawnego do lokalu, etc. Wtedy jest tragedia i dramat. Nie warto jest zatem oszczędzać na swoim bezpieczeństwie.

Wiele osób uważa, że rola pośrednika w obrocie nieruchomościami ogranicza się do przyjęcia oferty, zrobienia zdjęć, podpisania umowy pośrednictwa i wprowadzenia jej na rynek. Czy tak jest w rzeczywistości?
– Pośrednik profesjonalnie wykonujący swój zawód powinien bezwzględnie, przed zawarciem umowy na pośrednictwo zweryfikować stan prawny nieruchomości, ustalić formę władania nieruchomością oraz wskazać związane z transakcją przepisy prawa. Ma to olbrzymie praktyczne znaczenie: przy ocenie stanu prawnego nieruchomości mogą wyjść na jaw okoliczności uniemożliwiające przeprowadzenie transakcji bez przeprowadzenia określonych czynności lub informacje dotyczące zobowiązań finansowych z tytułu sprzedaży (np. podatki, zwrot bonifikat, etc.), co do których istnienia zbywca nie miał świadomości. Niestraszne są doświadczonemu pośrednikowi hipoteki, obciążenia, egzekucje, niedokończone postępowania spadkowe, zaległe czynsze w spółdzielni mieszkaniowej, nieletni sprzedający, ubezwłasnowolnieni, rozwodzący się małżonkowie itd. Pośrednik powinien również ocenić szanse zbycia nieruchomości oraz zbudować w oparciu o wymagane kryteria cenę ofertową. Dopiero w dalszej kolejności pośrednik wykonuje czynności związane z samym opracowaniem oferty i wyeksponowaniem jej na rynku. Końcowym etapem pracy pośrednika jest przeprowadzenie transakcji i uczestniczenie przy wydaniu nieruchomości w posiadanie nabywcy.

Czym należy się kierować wybierając pośrednika?
Pośrednik powinien posiadać nadaną licencję państwową oraz ubezpieczenie od wykonywanej działalności. Te dwa elementy każdy klient powinien bezwzględnie sprawdzić przed rozpoczęciem współpracy. Następnie należy dokonać dokładnego rozeznania co do jakości oferowanych usług. Na jakość usług składają się wykwalifikowana kadra, polityka marketingowa, skuteczność, podejście do klienta oraz renoma firmy. Najprostszym i najszybszym weryfikatorem jest strona internetowa Biura. Każda świadczy o firmie, o tym czy jej działania są rzetelne i staranne. Ponadto warto zwrócić uwagę na formę prowadzenia współpracy. Każdy klient powinien mieć możliwość zapoznania się z umową na pośrednictwo w spokojnej atmosferze, w siedzibie Biura. Świadczy to o poziomie obsługi oraz zapewnia klientowi dodatkowy komfort i poczucie bezpieczeństwa
TS

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group