Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 10477
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ruszyły wykopaliska przy wieży w Siedlęcinie

Piątek, 9 sierpnia 2013, 7:22
Aktualizacja: Sobota, 10 sierpnia 2013, 7:47
Autor: Mea
Region: Ruszyły wykopaliska przy wieży w Siedlęcinie
Fot. Archiwum Wieży w Siedlęcinie
Każdy może podejrzeć badania archeologiczne studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego przy XIV–wiecznej Wieży Książęcej w Siedlęcinie. – To już szósty sezon wykopalisk. Tym razem archeolodzy będą odkrywać i badać most, którym wchodziło się niegdyś do wieży oraz część murów obwodowych – powiedziała Agnieszka Okonowska, pełniąca obowiązki kierowniczki Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Do końca sierpnia przy książęcej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie będą trwały praktyki studenckie pod kierownictwem dr. Przemysława Nocunia z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badania są kontynuacją prac ubiegłorocznych, podczas których odsłonięto dużą część zachodniej ściany mostu oraz dawną fosę.

- Dziesięciu studentów odkrywa fragmenty muru i mostu. Wkrótce przyjedzie również kilku zagranicznych praktykantów. Znaleziska będą na stałe wyeksponowane – mówiła Agnieszka Okonowska.

Wcześniejsze prace prowadzone były we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim. Dwa pierwsze sezony badań odbywały się we wnętrzu wieży oraz w jej najbliższym otoczeniu. Celem było rozpoznanie podziału wnętrz, głównie parteru i piwnic przed XVIII-wieczną przebudową oraz określenie pierwotnego przebiegu średniowiecznej fosy od strony południowej i zachodniej.

W trakcie badań wnętrza parteru udało się udokumentować kilka poziomów użytkowych: późnośredniowiecznych i nowożytnych, w tym relikty drewnianej podłogi z XV wieku oraz ceglanej posadzki z XVII-XVIII w. Najważniejszym odkryciem było odsłonięcie podwaliny średniowiecznej ściany działowej, która ukazała pierwotny podział wnętrza parteru oraz dobrze zachowanej ściany z fragmentem sklepienia kolebkowego, murowanej rampy, służącej prawdopodobnie do transportu beczek z poziomu parteru do piwnic. W zasypisku odkryto również fragment późnośredniowiecznej płytki wylotowej kanału grzewczego, co może wskazywać na istnienie w budynku w średniowieczu ogrzewania w typie hypokaustum.

Podczas badań na zewnątrz wieży archeolodzy znaleźli wewnętrzną krawędź fosy od strony południowej oraz zewnętrzną od strony zachodniej, a w niej materiał zabytkowy datowany od XV wieku wzwyż. Dodatkowo odsłonięto mur oporowy fosy z dwiema masywnymi przyporami o wysokości ponad 3 m oraz zlokalizowano most.

W sezonach 2010-2011 skoncentrowano się na badaniach we wnętrzu przylegającej do wieży XVIII-wiecznej oficyny. Wykopy wykonane w jej południowo-wschodniej części, jedynej niepodpiwniczonej, przyniosły odkrycie średniowiecznego muru obwodowego (pierwotnie otaczającego wieżę), średniowiecznej fosy oraz narożnika prawdopodobnie XVI-wiecznego budynku, wznoszącego się tuż przy fosie. Na jego wschodniej ścianie zachowały się kamienne kroksztyny, które niegdyś podtrzymywały wykusze, zawieszone nad dawną fosą. Rozpoznano również dwie fazy rozbudowy oficyny w kierunku wschodnim, które należy datować prawdopodobnie na XVIII lub XIX, w. oraz związane z tymi fazami poziomy użytkowe. W ubiegłym roku kontynuowano prace.

Trzeba podkreślić, że wieża znana jest z jedynych na świecie zachowanych XIV-wiecznych malowideł ściennych, które przedstawiają legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora. Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313 i 1314. Obiekt można zwiedzać codziennie od godz. 10.00 do 18.00. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 3 zł. Dla dzieci do lat 4 wstęp jest wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
420
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Co z tym azotem?
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Biegali na Zabobrzu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group