Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4458
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ruszyły wykopaliska przy wieży w Siedlęcinie

Wiadomości: Region
Piątek, 9 sierpnia 2013, 7:22
Aktualizacja: Sobota, 10 sierpnia 2013, 7:47
Autor: Mea
Fot. Archiwum Wieży w Siedlęcinie
Każdy może podejrzeć badania archeologiczne studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego przy XIV–wiecznej Wieży Książęcej w Siedlęcinie. – To już szósty sezon wykopalisk. Tym razem archeolodzy będą odkrywać i badać most, którym wchodziło się niegdyś do wieży oraz część murów obwodowych – powiedziała Agnieszka Okonowska, pełniąca obowiązki kierowniczki Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Do końca sierpnia przy książęcej wieży mieszkalnej w Siedlęcinie będą trwały praktyki studenckie pod kierownictwem dr. Przemysława Nocunia z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badania są kontynuacją prac ubiegłorocznych, podczas których odsłonięto dużą część zachodniej ściany mostu oraz dawną fosę.

- Dziesięciu studentów odkrywa fragmenty muru i mostu. Wkrótce przyjedzie również kilku zagranicznych praktykantów. Znaleziska będą na stałe wyeksponowane – mówiła Agnieszka Okonowska.

Wcześniejsze prace prowadzone były we współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim. Dwa pierwsze sezony badań odbywały się we wnętrzu wieży oraz w jej najbliższym otoczeniu. Celem było rozpoznanie podziału wnętrz, głównie parteru i piwnic przed XVIII-wieczną przebudową oraz określenie pierwotnego przebiegu średniowiecznej fosy od strony południowej i zachodniej.

W trakcie badań wnętrza parteru udało się udokumentować kilka poziomów użytkowych: późnośredniowiecznych i nowożytnych, w tym relikty drewnianej podłogi z XV wieku oraz ceglanej posadzki z XVII-XVIII w. Najważniejszym odkryciem było odsłonięcie podwaliny średniowiecznej ściany działowej, która ukazała pierwotny podział wnętrza parteru oraz dobrze zachowanej ściany z fragmentem sklepienia kolebkowego, murowanej rampy, służącej prawdopodobnie do transportu beczek z poziomu parteru do piwnic. W zasypisku odkryto również fragment późnośredniowiecznej płytki wylotowej kanału grzewczego, co może wskazywać na istnienie w budynku w średniowieczu ogrzewania w typie hypokaustum.

Podczas badań na zewnątrz wieży archeolodzy znaleźli wewnętrzną krawędź fosy od strony południowej oraz zewnętrzną od strony zachodniej, a w niej materiał zabytkowy datowany od XV wieku wzwyż. Dodatkowo odsłonięto mur oporowy fosy z dwiema masywnymi przyporami o wysokości ponad 3 m oraz zlokalizowano most.

W sezonach 2010-2011 skoncentrowano się na badaniach we wnętrzu przylegającej do wieży XVIII-wiecznej oficyny. Wykopy wykonane w jej południowo-wschodniej części, jedynej niepodpiwniczonej, przyniosły odkrycie średniowiecznego muru obwodowego (pierwotnie otaczającego wieżę), średniowiecznej fosy oraz narożnika prawdopodobnie XVI-wiecznego budynku, wznoszącego się tuż przy fosie. Na jego wschodniej ścianie zachowały się kamienne kroksztyny, które niegdyś podtrzymywały wykusze, zawieszone nad dawną fosą. Rozpoznano również dwie fazy rozbudowy oficyny w kierunku wschodnim, które należy datować prawdopodobnie na XVIII lub XIX, w. oraz związane z tymi fazami poziomy użytkowe. W ubiegłym roku kontynuowano prace.

Trzeba podkreślić, że wieża znana jest z jedynych na świecie zachowanych XIV-wiecznych malowideł ściennych, które przedstawiają legendę o rycerzu króla Artura - sir Lancelocie z Jeziora. Interesujące są również najstarsze zachowane w Polsce stropy drewniane, datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313 i 1314. Obiekt można zwiedzać codziennie od godz. 10.00 do 18.00. Bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 3 zł. Dla dzieci do lat 4 wstęp jest wolny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~syba 9-08-2013 10:15
Szczyp pewnie coś tam wykopie:-)
~ 9-08-2013 10:24
Lubie się pokręcić po poletkach wokół siedlęcina .W zeszłym sezonie wyszło mi spod cewki kilka fajnych srebrych monet z XV-XVI w .Wiocha ma swoją historię .
rymcycymcy 9-08-2013 13:24
Archeologia, odkrywanie historii, nawet tej najmowszej, jest po prostu fascynujące ! Niedawno znalazłem kanapkę z jesieni ! :) ...trafiła między karki katalogu i pozostawała w stanie rozpłaszczonym w teczce ...której od pół roku nie używam ! :) Znalezisko wyzwoliło u mnie miłe wspomnienia :)
~jeronimo 9-08-2013 14:24
najfajniejsze są kroksztyny... ciekawe, czy jedzą z ręki :)
~s. 9-08-2013 16:08
W Cieplicach, przy klasztorze, historię przykryto kostką betonową. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że przy moscie koscielnym stała podobna "wieża".
~ 9-08-2013 17:17
A Jelonka to się chyba nigdy nie nauczy, że wieża jest RYCERSKA a nie książęca !!
~poo 9-08-2013 18:52
Zawsze była "rycerska'' - teraz się lansuje nazwę "książęca" (takiej nazwy używają przewodnicy oprowadzający po tym obiekcie).
~ 9-08-2013 20:12
Slyszalem ze wykopano juz setki butelek po tanim winie ktorego do dezynfekcji gardel uzywali pracownicy PGR-u
~ 9-08-2013 21:05
Jelonka w ogóle opornie się uczy, niestety...
~Jan 9-08-2013 23:11
Przewodnicy to różne historyjki opowiadają, których rzetelność często jest daleka od prawdy, więc nie należy bezkrytycznie im wierzyć. "Książęca" to taki chwyt marketingowy, za chwilę okaże się, że wieża jest królewska. Właściciele mogą sobie pisać co im się podoba w materiałach promocyjnych rozsyłanych do mediów, od dziennikarzy wypadałoby jednak żeby weryfikowali takie rzeczy, zamiast przepisywać bezmyślnie to, co im podeślą. O ile znają regionalną historię, a jak wiemy z tym u dzisiejszych dziennikarzy kiepsko.
~wyjaśnienie 9-08-2013 23:21
w sprawie nazwy książęca wieża: w nazewnictwie funkcjonują dwa określenia - wieża mieszkalna (dla określenia funkcji obiektu) i wieża rycerska (podkreślenie przynależności do stanu społecznego); w przypadku Siedlęcina prawidłowe jest pisanie o książęcej wieży mieszkalnej, ponieważ była ona własnością nie prywatną a właśnie książęcą (księcia świdnicko-jaworskiego), no i tyle
~historyk 10-08-2013 2:41
Do @wyjaśnienie: Proponuję najpierw zapoznać się z faktami i metodologią historyczną. W nazewnictwie wieży zawiera się nie to, w czyich dobrach ona leżała, ale kto faktycznie ją zamieszkiwał i był jej użytkownikiem. Dobra książęce były bardzo rozległe. Natomiast w wieży w Siedlęcinie książę NIGDY nie mieszkał. Proponuję zapoznać się z opiniami historyków, specjalizującymi się w średniowieczu. Nie wiem kim jesteś i jaki masz cel w rozpowszechnianiu nieprawdy, ale jak masz zamiar pisać takie rzeczy, to przedstaw się imieniem i nazwiskiem. PRAWIDŁOWYM OKREŚLENIEM NA WIEŻĘ W SIEDLĘCINIE JEST "WIEŻA RYCERSKA".
~AnnaP 10-08-2013 13:53
@Historyk: Dzięki za wyjaśnienia ! Też zauważyłam, że komuś bardzo zależy na podniesieniu rangi wieży, szkoda że robi to w sprzeczności z faktami historycznymi. Pozdrawiam
~s. 10-08-2013 14:19
Wieża rycerska.... czy strażnica z przyległymi zabudowaniami. Budowla niezbyt bogata jak na tamte czasy i funkcje obronne na niskim poziomie. Ludzi stanu rycerskiego pomieszkiwało tam naraz jeden lub dwóch reszta to ludzie niskiego stanu. Po prawdzie była to prowincja wiec służba tutaj nie należała do rzeczy porządanych. Jednak to jest kawałek historii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group