Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7544
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Rusza Lato Agatowe we Lwówku Śląskim. Minerały i gwiazdy

Piątek, 15 lipca 2011, 8:08
Aktualizacja: 8:08
Autor: Agrafka
REGION: Rusza Lato Agatowe we Lwówku Śląskim. Minerały i gwiazdy
Fot. Organizatorzy
Dziś rozpocznie się XIV Lwóweckie Lato Agatowe w Lwówku Śląskim. Impreza potrwa do nadchodzącej niedzieli. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie mineralogiczne w tej części Europy. Co roku przyciąga ponad 50 tys. gości z kraju i z zagranicy.

Od czternastu lat w połowie lipca Lwówek Śląski zamienia się w polską stolicę mineralogicznego skarbu, jakim są agaty. Najpiękniejsze na świecie agaty wydobywane są w pobliskiej wsi Płóczki Górne. Minerały te to bajecznie kolorowe kamienie ozdobne, które poddane fachowej obróbce, ujmują bogactwem form i wewnętrznym pięknem.

Wielowiekowe tradycje wydobywcze regionu czci się w Lwówku Śląskim w sposób szczególny, a mianowicie imprezą plenerową Lwóweckie Lato Agatowe. Najważniejszym punktem programu jest Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich gdzie na blisko 200 stoiskach można podziwiać i nabyć skarby ziemi z całego świata.

W tym roku po raz pierwszy Lwówek Śląski będzie gospodarzem Międzynarodowej Konferencji Mineralogicznej Mindat.org, której uczestnikami i prelegentami będą pasjonaci minerałów i naukowcy z całego świata. W przygotowanym programie przewidziano wiele warsztatów i wykładów prowadzonych przez najlepszych specjalistów w dziedzinie geologii. W osadzie Walończyków będzie można zobaczyć wyrobisko agatowe, pokazy cięcia i szlifowania agatów, a także walońskie obrzędy. Zaprezentowany zostanie też Agatus, czyli obiegowa moneta okolicznościowa LLA.

Dodatkową atrakcją dla licznych gości LLA będzie festyn rodzinny z bogatą ofertą estradową i gastronomiczną. Warto podkreślić, że Lwóweckie Lato Agatowe zostało uhonorowane w 2006 Dolnośląskim Kluczem Sukcesu w kategorii najlepsza inicjatywa Dolnego Śląska.

15 lipca od godz. 14.00 w miejskim Rynku będzie trwała Międzynarodowa Giełda Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, a w Ratuszu otwarte zostaną wystawy „Oblicza Kwarcu”, „Podróże z geologią” oraz konkursowe wystawy minerałów i skamieniałości. Na scenie dziecięco-młodzieżowej już od godz. 13.00 będzie trwał program estradowy. Na scenie giełdy minerałów o godz. 16.00 hejnałem rozpocznie się oficjalne otwarcie Międzynarodowej Giełdy Minerałów i Wyrobów Jubilerskich, a o 16.30 odbędzie się celebra walońska. Orkiestry dęte KWB Turów i Górażdże rozpocznie się o godz. 17.30, a o godz. 20.00 wyruszy parada poszukiwaczy skarbów. Oficjalne otwarcie XIV Lata Agatowego nastąpi tuż przed koncertem znanego zespołu rockowego Ira, którego występ planowany jest na godz. 21.30.

16 lipca program z dnia ubiegłego powtórzy się, a wieczorem wystąpi zespół tańca orientalnego „Arabeska”, zagra zespół WHY, Sumptuastic i Afromental. 17 lipca od godz. 15.30 wystąpi grupa wokalna „Ojej”, a także zespoły Big El – Tur Band, WHY Ducky, a także kabaret „Babeczki z rodzynkiem”. Na zakończenie po koncercie gwiazdy wieczoru grupy Boys, odbędzie się pokaz sztucznych ogni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group