Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7016
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rusza Kawka. Będzie czystsze powietrze?

Sobota, 8 listopada 2014, 8:04
Aktualizacja: Niedziela, 9 listopada 2014, 7:56
Autor: Angela
Jelenia Góra: Rusza Kawka. Będzie czystsze powietrze?
Fot. Angela
Około 300. mieszkańców Jeleniej Góry oraz Dom Pomocy Społecznej Pogodna Jesień skorzysta z 69–procentowego dofinansowania do wymiany ogrzewania z węglowego na ekologiczne. Dodatkowo 14 obiektów otrzyma również finansowe wsparcie na termomodernizację. Wczoraj (7.11) Miasto podpisało umowę z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska na przekazanie pieniędzy, które do mieszkańców trafią jeszcze w tym roku.

Do pilotażowego programu Kawka zgłoszono dotychczas około 400 mieszkań, z czego do dofinansowania zakwalifikowano niemal 300. – Głównym kryterium była kolejność składanych wniosków oraz podstawowy warunek – posiadanie pieca węglowego i zgłoszona chęć jego wymiany na ogrzewanie ekologiczne: gazowe, elektryczne lub włączenie się do sieci miejskiej – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

– Pozostałe 100 mieszkań jest na liście rezerwowej, więc lokatorzy skorzystają z pomocy, jeśli pojawią się pieniądze: oszczędności lub dodatkowe środki – wyjaśniała Agnieszka Dajnowicz z Wydziału Inwestycji UM w Jeleniej Górze.

Na dofinansowanie wymiany ogrzewania Jelenia Góra otrzymała 5 mln 700 tys. zł oraz zaciągnęła pożyczkę na preferencyjnych warunkach w wysokości 1 mln 425 tys. zł.

45 proc. pieniędzy pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a pozostała część z WFOŚ i pożyczki Miasta. Refundacja zmiany ocieplenia rozpocznie się w połowie grudnia br.
– Program obejmuje dwa lata, a w tym roku na konto Miasta trafi 500 tys. zł dofinansowania i 1 mln zł pożyczki - mówiła Bogumiła Turzańska-Chrobak, zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

By starać się o dofinansowanie na wymianę okien, drzwi i ocieplenie ścian, co najmniej połowa lokatorów musiała zadeklarować chęć wymiany ogrzewania węglowego na ekologiczne. To kryterium spełniono w 14 budynkach, z których lokatorzy otrzymają również 69 procent zwrotu za docieplenie obiektów.
Programem Kawka objęto miejscowości na Dolnym Śląsku, w których występuje stałe przekroczenie poziomu zanieczyszczeń. Poza Jelenią Górą to: Wałbrzych, Legnica, Wrocław, Szczawno Zdrój i Nowa Ruda.

– Po realizacji tego programu w Jeleniej Górze przewidujemy, że poziom zanieczyszczenia w skali roku zmniejszy się o 13 ton pyłu większego, 12 ton pyłu drobniejszego i 953 tony CO2 – dodała Bogumiła Turzańska-Chrobak, która przed podpisaniem umowy otrzymała od prezydenta M. Zawiły pierwsze czekoladki Wawela z „Pozdrowieniami z Jeleniej Góry”, z limitowanej edycji tych łakoci promujących stolicę Karkonoszy.
NFOŚ przewiduje również drugą edycję programu Kawka, z którego skorzysta kolejne sześć miast.

Film StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1196
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group