Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1966
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rusz się z kraju za etatem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 grudnia 2009, 8:06
Aktualizacja: 8:07
Autor: rylit
Fot. rylit
– Pracuj w Europie – to główne przesłanie Dni Mobilności Pracowniczej zorganizowanych wczoraj po raz czwarty w cieplickim Pałacu Schaffgotschów przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu, wspólnie z EURES (Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

Chcesz zarabiać 3700 złotych jako pielęgniarka, czy też 2400 złotych jako sprzedawczyni? To możliwe w Republice Czeskiej, o ile uda Ci się tam znaleźć pracę. W Czechach średnia płaca to 3700 złotych, a minimalna – 1300. Takie i inne wiadomości można było usłyszeć podczas wczorajszej imprezy.

Komisja Europejska nałożyła obowiązek dla krajów Unii Europejskiej aby systematycznie w cyklicznych odstępach podawać informację o warunkach życia pracy czy nauki w poszczególnych krajach unii, tak aby zmiana miejsca zamieszkania, pracy czy nauki nie sprawiała problemu i aby ludzie nie czuli się zagubieni.

Czwarte spotkanie doradców EURES z krajów europejskich, tych do których Polacy najchętniej wyjeżdżają, miało miejsce wczoraj w Pałacu Schaffgotschów, siedzibie Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej. Było one jednym ze spotkań na Dolnym Śląsku. Podobne odbyły się bądź odbędą jeszcze w Legnicy, Wałbrzychu i Wrocławiu.

Swoje oferty dotyczące warunków pracy i zatrudnienia, prawa obowiązującego w ich kraju oraz innych informacji przedstawili Doradcy EURES z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Finlandii, Francji i Wielkiej Brytanii. Były to prezentacje multimedialne jak i indywidualne rozmowy przy stanowiskach poszczególnych krajów gdzie przygotowano szereg ulotek forteli i broszur dla indywidualnych odbiorców.

Oferty były skierowane do wszystkich obywateli mających chęć zmienić miejsce swojego życia. Szczególnie dotyczyły one ludzi bezrobotnych, absolwentów szkól ponad gimnazjalnych i wyższych najbardziej zainteresowanych chęcią zmiany swojego miejsca życia we wspólnej Europie.

Przy każdym stanowisku oprócz doradcy znajdował się tłumacz. Doradcy EURES z Polski informowali o problemach administracyjno – prawnych, które muszą pokonać nasi obywatele chcący zmienić miejsce swojego życia, o odpowiednich dokumentach i sposobie ich otrzymania w kraju.

W czasie trwania Dni Mobilności Pracowniczej można było odwiedzić również stoiska sieci informacyjnej Europa Direct, stoisko Europassu - projektu mającego na celu przejrzystego prezentowania umiejętności zawodowych wszystkich obywateli Europy. Można było na tych stoiskach uzyskać cały wachlarz materiałów informacyjnych o Unii Europejskiej, o jej władzach ,komisjach i urzędach.

Z polskich podmiotów swoje stanowiska miały Ochotnicze Hufce Pracy, Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej,
Koordynacja Systemów Zabezpieczenia Społecznego,
które również udzielały wszelkiej informacji.

Głównymi odwiedzającymi na spotkaniu byli ludzie młodzi uczący się jeszcze, absolwenci szkół i uczelni. Swoje zainteresowanie okazali też ludzie w średnim wieku. Najmniej było jednak było ludzi nieco starszych. Największą przeszkodą powstrzymująca wielu przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu poza krajem jest bariera językowa. Dla odważnych podajemy adres strony internetowej gdzie można zasięgnąć wszelakiej informacji o mobilności pracowniczej i życiowej.

http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~cityzen 2-12-2009 9:02
od pol roku pracuje w niemczech (jako technolog produkcji) tzn. zostalem wydelegowany przez polski oddzial firmy do pracy w glownym oddziale firmy w niemczech. Dodatnie minusy: kasa niezla, co dwa tygodnie firma zwraca koszty dojazdu do Polski, niemcy sa w porzadku, mozna sie od nich duzo nauczyc, sa dokladni, dobrze przeszkoleni do pracy, naprawde nie moge zlego slowa o nich powiedziec. a z jezykiem jakos daje rade, dogadujemy sie, moze dlatego ze rysunek techniczny jest taki sam na calym swiecie :) ogolnie polecam!
~jelenlen 2-12-2009 10:10
he?!? kto to sponsoruje?? a co na to kochany ZUS?? a co na to premier i pawlak?? a gdzie slonidarnosc i umeczone komuchy? nikt nie powstrzyma mlodych przed ucieczka od marnosci?
~Grendal 2-12-2009 10:30
Przepraszam a jak ta akcja się ma do przedwyborczych zapowiedzi dotyczących zmian w naszym państwie sprzyjającym powrotowi emigrantów zarobkowych???
~ 2-12-2009 11:40
Ja zwiewam za 8 dni, słyszyscie za 8!Jelenia Góra to skansen bezrobocia i życia bez jakichkolwiek szans na lepsze dni! Nie ma tu czego szukać. Fajnie, że politycy nas popierają hehee. Cudów nie ma i nie będzie! Mam pytanie do Jelonkowców. Po co wam ten cały Urząd Pracy?Komu ta instytucja potrzebna???Toż to tylko budżet obciąza! Jaki sens studiować w PL , skoro nie ma tu miejsc pracy? ZLikwidowac faktycznie szkolnictwo i tylko podstawowki!
~kizior 2-12-2009 12:28
HAHAHA to już instytucje państwowe namawiają do ucieczki z tego kraju? Fajnie niech się tylko młodzież wykształci za pieniądze podatników a potem wyjazd na zachód do roboty.Widzę kolejny geniusz jakiegoś miejscowego k...na...Pozbyć się bezrobotnych to nie najlepszy sposób na zmniejszenie bezrobocia
~Kizia 2-12-2009 13:43
A dlaczego nikt nie pomyśli o tym by praca była w kraju. Ciekawie i miło siedzi się w obcym kraju i zapomina własny jezyk - sama pracuję za granicą, ale chciałabym wrocic i do czegoś wykorztystać umiejętnosci zdobyte na studiach , bo w Jeleniej górze , moge liczyć na etat sprzataczki lub kelnerki. Większość absolwentów uczelni jeleniogórskich tak samo. zamiast wysyłać nas za granicę , ściągnijcie tu inwestorów. Chyba , ze chcecie przemianować to miasto na geriatryk City!
~Anka 2-12-2009 13:46
Ja wyjeżdzam za pracą do Stuttgartu za 6 dni. Nie mam tu co robić mimo znajomosci 4 jezyków i ukonczonych studiów. Po roku mieszkania w Jeleniej Górze - od ukonczenia studiów - stwierdzam , że to zwykła umieralnia. Założyłam tu firmę , ale przeciętny klient - osoba w moim wieku (okolo 30) stąd ucieka wiec firma ogłosiła bankructwo! Tak sie tu dba o młodych ludzi w tym miescie , ze nawet ich firmy tracą klientów. A moze otworzę zakład pogrzebowy...
~Tak 2-12-2009 15:16
w 100% popieram ~kiziora. Urzędnicy opłacani przez polskie społeczeństwo promują wyjazdy młodych wykształconych przecież za nasze społeczne pieniądze. Kiedyś lekarz, żeby wyjechać z kraju musiał zapłacić za studia, które finansowało państwo. Dzisiaj się go kształci i wypycha zagranicę - jedzie leczyć inne nacje (np. emerytów Niemców, często zasłużonych podczas wojny). To samo dotyczy pielęgniarek. Ręce opadają. Wielki żal, że "sami sobie gotujemy ten los".
~ 2-12-2009 19:34
Jako stetryczały świadczeniobiorca ZUS martwi ucieczka młodych z Jelonki. Rzekomo za parę lat nie będzie kasy na świadczenia dla zgredów. Do niedawna byłem samorządny, samodzielny i samofinansujący się. Dzięki "krawato-kołnierzykom" /także z magistratu/ wszystkie "S" skreśliłem. Odwetu nie szukam, gdyż - na razie - zdrowie i kondycja /nie tylko psycho-fizyczna/ dopisuje i świetnie się bawię. Deklarowełem nawet chęć świadczenia pracy na rzecz "kogoś ...kogoś" przy wykonywaniu "czegoś.....czegoś". Ale nikt nie wyraził zainteresowania tym, że "coś tam....coś tam" potrafię. Wskutek tego moczę swoje zgrzybiałe cielsko w cieplickich termach, przemieszczam się po ciekawych zakątkach naszej przepięknej Kotliny, co 3 miesiące łapię jakąś zagraniczną "last minute". Czasami zasiadam przy zielonym stoliku, uzupełniając otrzymywaną z ZUS zapomogę. Cieszy fakt, że moje dzieciaczki po studiach i po pierwszym kontakcie z miejscowym Urzędem Pracy, 5 lat temu wyjechały za granicę i wiedzie im się tam bardzo dobrze. Martwi, że do kraju wrócić już nie zamierzają.
~rdzenniak 2-12-2009 19:35
Rusz sie z kraju za etatem !!!!!! to skandal !!! Wypier..... z polski za robota , tak to brzmi !!!!!!! Ja tu mieszkam tu jest moja ( uwaga trodne slowo) ojczyzna i tu sobie pocichutkiemu umre !!!!! W POLSCE !!!!!!!!!!!
ebee 3-12-2009 14:37
Ten artykuł dowodzi, jak żąłosnym krajem jest Polska, dowodzi jak żałośni ludzie rządzą w Jeleniej Górze. Tu opiekę mają nieroby, alkoholicy. Starsi, uczciwi + wykształcona młodzież w tym mieście mile widziana nie jest. Widocznie nieudolna , niekompetentna władza widzi zagrożenie, przede wszystkim dla siebie i swoich posad. Ale i oni zginą, gdy wszyscy mądrzy, pracowici, inteligentni stąd wyjadą. A wyjechali już prawie wszyscy. EBEE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group