Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7300
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie zagadki – to ulice Jasna i Forteczna

Wtorek, 25 listopada 2008, 18:28
Aktualizacja: Środa, 26 listopada 2008, 8:35
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie zagadki – to ulice Jasna i Forteczna
Fot. Archiwum
Nie sprawiło Państwu żadnego kłopotu rozwiązanie dzisiejszego konkursu. Tak w 1958 roku wyglądała ulica Forteczna widziana od strony ul. Jasnej i placu Ratuszowego. Szczęście uśmiechnęło się do pana Damiana Kubery, który otrzyma od patrona Fotozagadki, wydawnictwa „Plan”, nagrodę niespodziankę. Gratulujemy.

– Na zdjęciu przedstawionym dziś znajduje się fragment ulicy Fortecznej (dawnej Pfortengasse), która prowadziła do umieszczonej w murze miejskim furty, stąd nazwa ulicy, w wolnym tłumaczeniu ulica Furciana. Mimo że znajdowało się na niej zaledwie 9 domów z czasem stała się jedną z najbardziej urokliwych uliczek jeleniogórskiego starego miasta, znajdowały się przy niej liczne sklepiki warsztaty i restauracja – pisze pan Michał Raźny.

Bardzo cenną pamiątkę przysłał nam Kazimierz Piotrowski. – Przekazuję skany inwentaryzacji budynku plac Ratuszowy nr 19 którego fragment jest widoczny na zdjęciu, które pokazuje wlot na Forteczną. Inwentaryzacja była robiona w 1963 roku przed rozbiórką kamienic - teoretycznie miała to być tylko przebudowa! – napisał do nas pan Kazimierz.

Skany pokazują parter i szczyt kamienicy nr 19 i ciąg kamienic od nr 19 w górę do nr 24. Kamienica nr 19 (szczyt) i kamienica nr 22 (przyziemie z żaglowcem) były pierwowzorem dla budynku Patrycjum (elewacji) stojącego na dziedzińcu Muzeum Karkonoskiego.Warto dodać, że stało się tak dzięki „zapobiegliwości” Hugo Seydela, twórcy muzeum, który postanowił na jego dziedzińcu stworzyć miniaturkę kamienicy kupieckiej. Nie mógł przewidzieć, że w kolejnych dziesięcioleciach ten klejnot jeleniogórskiej architektury zostanie bezpowrotnie zniszczony.

– Zdjęcie przedstawia ul. Forteczną (dawniej: Pfortengasse) od zbiegu ul. Jasnej i Placu Ratuszowego, która tak wyglądała do kończ lat 60. Ta licząca ok. 100 m uliczka dochodzi do ul. Jeleniej (daw.: Hierschstrasse), skąd schodkami można dojść do ul. Podwale – pisze pan Janusz Safin.

– Na zdjęciu widać nieistniejący już łuk, który został usunięty podczas przebudowy północnej pierzei Placu Ratuszowego. Ponadto remontowany budynek swoją ścianą szczytową „wszedł” w ulicę Forteczną, znacznie ją zawężając. Jeszcze nie tak dawno, po lewej stronie ulicy można było zobaczyć resztki niebieskiej glazury, która stanowiła wystrój restauracji „Pustelnia Marynarzy” – dodaje.

Dzisiejsza fotozagadka przedstawia zakątek Jeleniej Góry znajdujący się przy placu ratuszowym, patrząc od strony wykopów archeologicznych na byłym parkingu przy ulicy jasnej. Zdjęcie przedstawia tzw. łącznik placu Ratuszowego z obecną ulicą Kopernika. Budynek po prawej stronie zdjęcia to dziś sklep mięsny pod arkadkami, natomiast budynek po lewej stronie to sklep chyba z firankami i dalej sklep d&d. Zabudowania znajdujące się na fotografii, w głębi łącznika w dniu dzisiejszym nie istnieją, dzisiaj znajduje się tam plac zabaw dla dzieci – czytamy w odpowiedzi od pani Bereniki.

Niestety, klimatu ulicy Fortecznej de facto już nie ma. Jej zabudowa została bezpowrotnie zburzona podczas hekatomby jeleniogórskiej w latach 60 i 70 XX wieku. A to na Fortecznej właśnie jadano w jednej najpopularniejszych restauracji w mieście "Katakomben Gaestatte" mieszczącej się na parterze i w rozległych piwnicach kamienicy pod nr 8. Piwnice - zasypane - zachowały się pod zwałami ziemi do dziś.

Pana Damiana Kuberę o terminie odbioru nagrody powiadomimy mailowo. Jednocześnie informujemy, że patronem naszego konkursu i fundatorem nagród jest wydawnictwo „Plan”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group