Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2146
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozwiązanie Fotozagadki: to ulica Wolności

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 26 maja 2009, 20:21
Aktualizacja: 20:21
Autor: TEJO
Fot. TEJO/K. Piotrowski
Żadnego problemu nie mieli Państwo ze wskazaniem poprawnej odpowiedzi w naszej dzisiejszej zabawie. Szczęście w losowaniu uśmiechnęło się do Łukasza Długosza, który otrzyma paczkę od patrona zagadki: Wydawnictwa „Plan”.

Stara fotografia powstała latem 1994 roku na dwa lata przed demontażem epitafium rodziny Pohlów, będącym reliktem po znajdującym się w tej okolicy cmentarzu świętego Ducha. Wyznaczono go pierwotnie extra muros civitas , czyli poza murami miasta, na Cieplickim Przedmieściu.

Powstała też kaplica pw. świętego Ducha. Rozwój Jeleniej Góry, który nastąpił na przełomie XIX i XX wieku, spowodował, że nekropolia została częściowo wchłonięta w zabudowania wyrastające wzdłuż ówczesnej ulicy Cieplickiej (Warmbrunnerstr.) W konsekwencji tego zlikwidowano ją, a kościół rozebrano w pierwszej dekadzie XX wieku, bo przeszkadzał w ruchu tramwajowym. Świątynia znajdowała się mniej więcej w połowie dzisiejszej ul. Wolności naprzeciwko Biedronki.

Najdłużej zachowaną pozostałością po cmentarzu były wiekowe epitafia. Część z nich rozebrano podczas wytyczania ulicy Korczaka i rozbiórki kamienic zamykających podwórka domów po północnej stronie ulicy Wolności w połowie lat 70. XX wieku. Zostało tylko jedno – bogatej rodziny Pohlów, przemysłowców, właścicieli Huty Józefina, a także schroniska i restauracji na Śnieżce. Uchowało się w tym miejscu do 1996 roku, kiedy zabytek zdemontowano, poddano konserwacji (widać to na małym zdjęciu) i umieszczono w kaplicach funeralnych przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa.

O tym, że w tym miejscu było epitafium, przypomina jedynie wnęka w murze i okolicznościowa tabliczka.

Panu Łukaszowi Długoszowi raz jeszcze gratulujemy wygranej, paczki od „Planu”. Nagroda czeka na laureata w redakcji Jelonki przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/1. O odbiór prosimy w godz. 12 – 16 od poniedziałku do piątku. A wszystkich Państwa zapraszamy na kolejną edycję naszej zabawy za tydzień. Będzie trudniej!

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group