Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9037
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki: to Podcienia Zbożowe

Wtorek, 18 sierpnia 2009, 19:15
Aktualizacja: 19:20
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki: to Podcienia Zbożowe
Fot. TEJO/Archiwum
Tak brzmi prawidłowa odpowiedź w dzisiejszym konkursie. Szczęście w losowaniu uśmiechnęło się do pani Agnieszki Tomaszewskiej, która dostanie upominek od wydawnictwa AD REM, patrona Fotozagadki.

– Podcienia te były niegdyś nazywane Podcieniami Zbożowymi. Znajdowały się tam najstarsze w mieście gospody. Zainteresowanych szczegółowymi informacjami odsyłam do albumu Zbigniewa Janca i Ivo Łaborewicza "Jelenia Góra na dawnych widokówkach -historia obrazem pisana" – pisze laureatka.

Na dawnym zdjęciu widać także jedną kamieniczkę z Podcieni Białoskórników i Pończoszników. Do 1945 roku każda ze stron placu Ratuszowego miała swoje nazwy: oprócz wspomnianych były jeszcze Podcienia Przędzarzy, Maślane oraz Kuśnierzy. Wszystkie brały swoje miano od zawodów i branż rzemieślniczych ludzi, którzy w XVII i XVIII wieku mieli tam swoje kramy i mieszkania. Z upływem lat, mimo nieraz całkowitego upadku danego rzemiosła, nazwy zachowały się, jak już wspomniano, do końca niemieckiej obecności w naszym mieście.

– W latach sześćdziesiątych opracowano mapę zawodów, jakie były na terenie miasta – napisał do nas Kazimierz Piotrowski podsyłając skan wspomnianego opracowania. Zgodnie ze wskazaniami mapki w 1759 roku w Podcieniach Zbożowych było pięć kramów kupieckich, dwie gospody, jedna winiarnia i zakład szewski. Ciekawostką jest także fakt, że to właśnie w tych podcieniach zachowano przed rozbiórką w latach 60. i 70. XX wieku trzy kamienice. Wyróżniają się one do dziś długością. Pozostałe domy w trakcie rekonstrukcji skrócono niemal o połowę.

Pani Agnieszce gratulujemy wiedzy i szczęścia. Zapraszamy po odbiór nagrody do naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 od poniedziałku do piątku w godz. 11 – 16. Dziękujemy Państwu za udział w konkursie. Kolejna Fotozagdka z AD REM za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group