Piątek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6111
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozwiązanie Fotozagadki: to Cukiernia Ankara

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 2 czerwca 2009, 19:36
Aktualizacja: 19:36
Autor: TEJO
Fot. TEJO/Archiwum
Choć dzisiejsza zgadywanka wydawała się prostą, nie wszyscy odpowiadający sobie z nią poradzili. Nic dziwnego: tego budynku już nie ma od przeszło 40 lat, a ten, który w jego miejscu stoi, jest tylko atrapą oryginału. Nagroda od Wydawnictwa „Plan” wędruje do pana Jerzego Wojtasa.

Kawiarnia popularnie zwana „U Turka”, którym był rodowity turecki cukiernik i piekarz Acatan Nazmi, działała w latach 50 do początków następnej dekady. Jej właściciel był jednym z tolerowanych w latach PRL „prywaciarzy”, a jeleniogórzanie do dziś z nostalgią wspominają niepowtarzalny smak i zapach parzonej u niego kawy i towarzyszących jej słodkości. Zanim trafił do pomieszczeń po Kawiarni Lubelskiej, Nazmi prowadził piekarnię przy dzisiejszej ulicy Okrzei. Można tam było kupić smakowite słodkie tureckie chlebki.

Ponieważ kamienica pod nr 40 chyliła się ku upadkowi (podobnie jak cała zabudowa Rynku), postanowiono ją wyburzyć. Zanim to się stało, zrobiono kilka zdjęć do dokumentacji. Powstały też rysunki obrazujące dawną elewację budynku. Turek musiał opuścić lokal, który – podobnie jak cała pierzeja Podcieni Białoskórników i Pończoszników – został zrównany z ziemią. W nowo wybudowanych kamienicach, w ich połączonym parterze powstała restauracja moloch zwana „Arkadią”. W latach 80. XX wieku powstał tam Hortex. Po zmianie ustroju wnętrze podzielono na mniejsze sale, a działające tam lokale zmieniały nazwy. Obecnie są tam „Cztery pory roku”.

A co stało się z Acatanem Nazmim? W zamian za utracony lokal przydzielono mu działkę przy ulicy Matejki, gdzie wybudował willę z częścią przeznaczoną na cukiernię i lokal gastronomiczny. Jednak – jak wieść niesie – cukiernika tak obciążono rozmaitymi opłatami i podatkami, że budynek – owszem – wybudował, ale wolał z Polski wyjechać. Żywota dokonał w swojej ojczyźnie. W pozostawionym przez rzemieślnika domu powstała „Herbaciarnia Marysieńka” znana z dorywczego podawania deficytowego piwa. Po 1989 roku budynek sprzedano na cele biurowe i handlowe. Obecnie gospodaruje w nim Spółdzielnia Społem.

Wszystkim Wam dziękujemy bardzo za udział w zabawie. Szczęścia w losowaniu gratulujemy panu Jerzemu Wojtasowi. O odbiorze nagrody poinformujemy mailowo podobnie jak i tych Czytelników, którzy jeszcze nie dostali zaległych paczek od Wydawnictwa „Plan”. Prosimy o cierpliwość zapraszając już dziś do kolejnej fotozagadki za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

ago. 2-06-2009 20:12
Tę zagadkę to mogli odgadnąć tylko ludzie, którzy są w mocno zaawansowanym wieku. Bo jak budynku nie ma już od czterdziestu lat... Gratuluję zwycięzcy!
~galla 2-06-2009 20:25
czyli dobra zabawa ale dla kogo a waz w kieszeni siedzi i tak szybko nie opusci tak wygodnego lokum a honoraria za zdjecia wyplacono?
~zgadywacz 2-06-2009 21:27
Ago, mylisz się. Wystarczy czytać uważnie jelonkę i słuchać, o czym rozmawiają starsi od nas. Ja odgadłem, mimo młodego ...hmmm...bardzo młodego wieku :D :D :D
ago. 2-06-2009 21:32
A zdjęcia faktycznie piękne (te nowe).
kazimierzp 2-06-2009 22:10
Budynek przy ulicy Matejki budowany przez "Turka" zstał po "jego obrabowaniu" przez PRL przydzielony Społem. Uruchomili tu wytwórnię ciastek i herbaciarnię społemowską. Po paru latach istnienia zlikwidowano najpierw ciastkarnię (strasznie dymiła na okolcę czarnym dymem!). Potem wynajęto dawną herbaciarnię na lokal z komputerami, a na górze miała swoją siedzibę firma byłego senatora z Komitetu Obywatelskiego. Gdy Społem sprzedała swój budynek przy placu Niepodległości (tam gdzie była Stylowa) to swoje biura przenieśli do budynku przy Matejki! Cos pamiętam bo obok mieszkam!;-)
ago. 2-06-2009 22:19
Do zgadywacz - Ja nie mogłam sobie umiejscowić tej Ankary, mimo tego, że o niej słyszałam i czytałam, a nie wiedziałam dlaczego. Bo jej już po prostu od dawna nie było, gdy ja dopiero zaczynałam samodzielnie chodzić po Jeleniej Górze. No i przyczyna jest jeszcze jedna - kobiety mają słabszą orientację.;-)
~al 3-06-2009 8:55
ale zabawa .......dla redakcji?
~zed 3-06-2009 9:50
Uważam, że bezwzględnie przy kolejnym remoncie kamieniczek na Pl. Ratuszowym należy odtworzyć wszystkie zdobienia fasad, jakie były na nich przed 1945 r. (oprócz oczywiście napisów w języku niemieckim) Skoro jest dokumentacja fotograficzna, to nie widzę problemów, aby kamieniczki zyskały przedwojenny wygląd przynajmniej na fasadach.
~do Ago 3-06-2009 11:28
Mów za siebie, nie za wszystkie kobiety.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group