Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 4706
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki: to Cukiernia Ankara

Wtorek, 2 czerwca 2009, 19:36
Aktualizacja: 19:36
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki: to Cukiernia Ankara
Fot. TEJO/Archiwum
Choć dzisiejsza zgadywanka wydawała się prostą, nie wszyscy odpowiadający sobie z nią poradzili. Nic dziwnego: tego budynku już nie ma od przeszło 40 lat, a ten, który w jego miejscu stoi, jest tylko atrapą oryginału. Nagroda od Wydawnictwa „Plan” wędruje do pana Jerzego Wojtasa.

Kawiarnia popularnie zwana „U Turka”, którym był rodowity turecki cukiernik i piekarz Acatan Nazmi, działała w latach 50 do początków następnej dekady. Jej właściciel był jednym z tolerowanych w latach PRL „prywaciarzy”, a jeleniogórzanie do dziś z nostalgią wspominają niepowtarzalny smak i zapach parzonej u niego kawy i towarzyszących jej słodkości. Zanim trafił do pomieszczeń po Kawiarni Lubelskiej, Nazmi prowadził piekarnię przy dzisiejszej ulicy Okrzei. Można tam było kupić smakowite słodkie tureckie chlebki.

Ponieważ kamienica pod nr 40 chyliła się ku upadkowi (podobnie jak cała zabudowa Rynku), postanowiono ją wyburzyć. Zanim to się stało, zrobiono kilka zdjęć do dokumentacji. Powstały też rysunki obrazujące dawną elewację budynku. Turek musiał opuścić lokal, który – podobnie jak cała pierzeja Podcieni Białoskórników i Pończoszników – został zrównany z ziemią. W nowo wybudowanych kamienicach, w ich połączonym parterze powstała restauracja moloch zwana „Arkadią”. W latach 80. XX wieku powstał tam Hortex. Po zmianie ustroju wnętrze podzielono na mniejsze sale, a działające tam lokale zmieniały nazwy. Obecnie są tam „Cztery pory roku”.

A co stało się z Acatanem Nazmim? W zamian za utracony lokal przydzielono mu działkę przy ulicy Matejki, gdzie wybudował willę z częścią przeznaczoną na cukiernię i lokal gastronomiczny. Jednak – jak wieść niesie – cukiernika tak obciążono rozmaitymi opłatami i podatkami, że budynek – owszem – wybudował, ale wolał z Polski wyjechać. Żywota dokonał w swojej ojczyźnie. W pozostawionym przez rzemieślnika domu powstała „Herbaciarnia Marysieńka” znana z dorywczego podawania deficytowego piwa. Po 1989 roku budynek sprzedano na cele biurowe i handlowe. Obecnie gospodaruje w nim Spółdzielnia Społem.

Wszystkim Wam dziękujemy bardzo za udział w zabawie. Szczęścia w losowaniu gratulujemy panu Jerzemu Wojtasowi. O odbiorze nagrody poinformujemy mailowo podobnie jak i tych Czytelników, którzy jeszcze nie dostali zaległych paczek od Wydawnictwa „Plan”. Prosimy o cierpliwość zapraszając już dziś do kolejnej fotozagadki za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
270
Tak
18%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Edukacja
Matura z polskiego – chyba powinno być dobrze
 
Kilometry
Fani pociągów pojechali w Góry Sowie
 
Aktualności
21 lat minęło
 
Piłka nożna
Bardzo bolesna lekcja od Włókniarza [SKRÓT VIDEO]
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group