Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5997
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki – starty fragment miasta

Wtorek, 8 grudnia 2009, 20:35
Aktualizacja: Środa, 9 grudnia 2009, 7:56
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki – starty fragment miasta
Fot. TEJO/Archiwum
Jerzy Olszleger to wyłoniony w losowaniu zwycięzca dzisiejszej Fotozagadki z Wydawnictwem „Oferta”. Tajemnicze zdjęcie przedstawia dawną ulicę Bankową, dziś – Pionierów Jeleniej Góry.

Takiego widoku jak na starej fotografii już nie zobaczymy. Za komentarz niech wystarczy zestawienie obydwu zdjęć. Tego sprzed 1945 roku i wykonanego dziś. Wśród ilustracji znajdą także Państwo znany już obrazek lotniczy, gdzie w całej okazałości widać dawną, wyburzoną w latach 70. zabudowę ulicy Bankowej (Pionierów Jeleniej Góry).

Z wyjaśnieniem historycznym jak zwykle pospieszyła pani Teresa Witusiak: – To była dawniej Gerichtgasse (Sądowa) od istniejącego od pierwszej połowy XIX wieku sądu w tej najbardziej zdobnej kamienicy). Urok budynku dostrzegali już Niemcy otoczeni przecież wtedy piękną architekturą na każdym kroku... Napis na pocztówce wskazuje na "historyczną, interesującą fasadę z początku XVIII wieku"...

– Obecnie po historyczności całej ulicy nie ma śladu zarówno po jednej jak i po drugiej jej stronie. Jedynie jeden wylot w stronę rynku - na łącznik ratuszowy - trochę przenosi nas w inną epokę...Drugi wylot zamyka widok na nowo powstały budynek – dodaje.

Panu Jerzemu gratulujemy szczęścia i zapraszamy po odbiór nagrody niespodzianki od wydawnictwa Oferta do naszej redakcji (Skłodowskiej-Curie 13/2) w godz. 12 – 16. Dziękujemy Państwu za udział w konkursie i wiele poprawnych odpowiedzi. To cenne tym bardziej, że tego fragmentu miasta jmuż nie ma. Kolejna fotozagadka za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group