Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7843
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozpoznaj siebie na fotografii sprzed 29 lat

Wtorek, 22 kwietnia 2008, 9:36
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 maja 2008, 17:37
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozpoznaj siebie na fotografii sprzed 29 lat
Fot. Tadeusz Biłozor
Dziś w Galerii N… Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli swoje fotografie pokaże Tadeusz Biłozor. My udostępniamy Wam część archiwum Artysty. Może się rozpoznacie na jego zdjęciach z maja 1979 roku?

Upalne majowe popołudnie. Plac Ratuszowy skąpany w słońcu. Gwar dzieci, które bawią się na niedawno ustawionych rzeźbach dłuta Ryszarda Zająca. Fascynują się nimi turyści, a nietypowe dzieła w postaci furmanki, ławek w fantazyjnych kształtach, rycerzy – dzięki relacjom prasowym – stają się znane na całą Polskę. Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne organizuje swoisty – jak by się to dziś powiedziało – happening.

Tadeusz Biłozor robi zdjęcia dzieciom. Jak typowy uliczny fotograf, który na molo w Kołobrzegu wykonuje sztampowe zdjęcia w imitacji latarni morskiej lub z białym niedźwiedziem. Zamiarem jeleniogórskich fotografików nie jest jednak chałtura, ale co innego: dokumentacja czasów. Trochę z tych fotografii zostało.

– Mam pomysł! – mówi dziś nawiązując do akcji „Pamięć miasta” Jelonki i Domu Spotkań w Kopańcu. – Udostępnię wam te fotografie. Wydrukujcie je. Może ktoś rozpozna siebie lub swoich bliskich w tych dzieciach fotografowanych w 1979 roku? Zaiste. Idea jest przednia. W sam raz na swoistą pamiątkę z okazji 900-lecia Jeleniej Góry.

Teraz Tadeusz Biłozor zdjęcia pokaże 22 kwietnia w Galerii N… w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. To już 35. ekspozycja fotografika.
– Pasjonuję się tematyką sakralną – mówi nasz rozmówca. Uwielbia wnętrza kościołów. W Licheniu zrobił cały cykl fotografii z nośnymi symbolami zniewolenia Polaków: łańcuchami, odniesieniami do zbrodni katyńskiej. Dziś nie są już tak bardzo wymowne, jak kiedyś, ale wciąż mają swój wydźwięk.

A co w regionie jeleniogórskim? – Do Dąbrowicy, gdzie jest zespół kapliczek, mógłbym jeździć setki razy i za każdym widzę ją inaczej. Jestem oczarowany tym miejscem. To moje ulubione – podkreśla. Lubi też kontrasty: obok detalu przemysłowego robi zdjęcia Jeleniej Górze i Karkonoszom. – Kiedy w latach 90. samorządowcy jechali z wizytą do Ersfstadt, miasta partnerskiego w Niemczech, zabrali ze sobą wystawę fotograficzną przygotowaną przez JTF. – Tylko Janusz Pytel i ja mieliśmy zdjęcia z miasta – mówi Tadeusz Biłozor.

Z aparatem nie zamierza się rozstać. Przygotowuje kolejną serię zdjęć związanych z sacrum. Nie chce na razie zdradzać, co będą zawierały kadry.

Tadeusz Biłozor należy do Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, otrzymał tytuł artysty fotografika, jest członkiem Ogólnopolskiej Grupy Twórczej Art Foto oraz Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Otwarcie wystawy „Fotografia”: DODN – Galeria N..., godz. 17. Czynna do 28 maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
84
Tak, to odpowiedzialna praca
18%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
29%
To oburzające ile zarabiają
36%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group