Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 2723
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozpoczynają się prace nad monografią Piechowic

Wiadomości: Piechowice
Wtorek, 15 marca 2016, 11:28
Aktualizacja: 11:34
Autor: K–T
Fot. Użyczone
Przedstawiciele Związku Gmin Karkonoskich – Witold Szczudłowski (dyrektor biura) oraz Krzysztof Tęcza (prowadzący Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonosze) spotkali się w siedzibie Piechowickiego Ośrodka Kultury z Agatą Brzuchalską i Anną Kalisz (dyrektor POK) oraz Jarkiem Bumażnikiem i Andrzejem Tobiaszem. Celem były ustalenia zmierzające do podjęcia prac zmierzających do powstania monografii miasta.

W przyszłym roku Piechowice będą obchodzić jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich. Oczywiście, w tak krótkim czasie monografia nie powstanie, jednak czynione będą starania, by na jubileusz ukazała się część dotycząca historii powojennej.

Podczas spotkania przedstawiciele miasta pokazali posiadane materiały, ustalone zostały wstępnie nazwiska osób mogących posiadać kolejne ciekawe kroniki czy wspomnienia, zrobiono wstępny spis wydarzeń czy instytucji, o których bezwzględnie należy wspomnieć w pierwszej części pracy.

Do stworzenia tak dużego opracowania koniecznym jest stworzenie specjalnego zespołu. Pracownicy Związku Gmin Karkonoskich uczestniczyli już w opracowywaniu monografii kilku jednostek administracyjnych, mają zatem stosowne doświadczenie w tym względzie. Właśnie trwają końcowe prace przy opracowywaniu monografii Mysłakowic.

Na pierwszym spotkaniu poza przejrzeniem kronik miejskich, teczek z wycinkami gazetowymi i starymi dokumentami zapoznano się z opracowaniem pt. „Początki osadnictwa w Piechowicach w latach 1945-1950”, autorstwa Józefa Nowaka, który prowadząc szkołę spisywał na bieżąco ważniejsze wydarzenia jakie miały wówczas miejsce. Praca ta została uzupełniona o przypisy dokonane przez Stanisława Capałę, który wszedł w jej posiadanie po śmierci autora. Dzisiaj udostępnił ją Andrzej Tobiasz.

Wspominane wyżej opracowanie jest o tyle ciekawe, że obejmuje swoim zakresem tematycznym bardzo wiele dziedzin życia, zarówno gospodarczego, osadnictwa, polityki, rolnictwa czy handlu i oświaty. Obejmuje także lata znacznie późniejsze, niż wynikałoby to z tytułu.

Jeszcze w marcu zostaną podjęte pierwsze oficjalne kroki pozwalające na realizacje przedstawionego założenia. Ktokolwiek chciałby pomóc lub posiada historyczne dokumenty, proszony jest o zgłaszanie tego faktu do Piechowickiego Ośrodka Kultury albo do Regionalnej Pracowni Krajoznawczej działającej przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu.
Krzysztof Tęcza

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~J23 15-03-2016 13:27
Zlikwidowano Karelmę,Zakłady Mebli,Rozlewnię Napoi,Hutę Julię okrojono do minimum,Papiernię uratowali niemcy a perłą miasta jast pałac który właściciel niemiecki musiał sobie odkupić i wyremontować. Na drodze do Michałowic w dwa lata po zamontowaniu odkręcono wszystkie odblaski z barier.Przy tunelu ustawino około 10-ciu znaków drogowych.Zamknięto szkołę w Górzyńcu i Michałowicach.Zlikwidowano Urząd Pocztowy w Michałowicach i OSP Michałowice.Budynki KS Lechia rozpadły się po upadku komuny.Zlikwidowano większość połączeń MZK.Na znak protestu zamknięto poniemieckie mosty.Udało się odkopać rurę i wyczyścić ujęcie wody na strumieniu Niedźwiadek - popłynie woda niemiecką rurą.Niestety nie udało się odkopać złotego pociągu ukrytego w górze Sobiesz.Maja Włoszczowska wyprowadziła się z Piechowic :(
~ok 15-03-2016 14:27
Tylko nie pomińcie Ejnika jak za Grabias był przemilczany na jubileuszu 40lecia...
~J23 15-03-2016 15:24
Zamknięto: Karelmę, Fabryke Mebli,Rozlewnię Napojów,Szkołę w Pakoszowie,Górzyńcu i Michałowicach,Urząd Pocztowy i OSP w Michalowicach, kamieniołom w Michalowicach.Zlikwidowano większość kursów MZK.Na znak protestu pozamykano poniemieckie mosty.Odkęcono wszystkie odblaski na nowych barierach drogi do Michałowic.Perłą miasta jest pałac odkupiony jako ruina przez prawowitego niemieckiego właściciela i Papiernia którą kupili Niemcy.Budynki KS Lechia rozpadły się razem z komuną.Nie udało się odnaleźć "złotego pociągu" w górze Sobiesz.Cała Polska poznała Maję Włoszczowską i niestety posłanke Sawicką też.Jednym z najbrzydszych budynków miasta jest Urząd Miasta (wewnątrz i zewnątrz) a najbardziej zadbanym miejscem - Cmentarz Komunalny.W Piechowicach panuje mania ustawiania pamiątkowych kamieni.
~Piechowiczanin 15-03-2016 20:48
Brak centrum, dworzec zdewastowany, obok zamknięta Silesia, obok zamknięte od lat pawilony po Gs, wystawione od lat bezskutecznie do sprzedaży, sklep żelazny w coraz gorszym stanie, warsztat samochodowy wystawiony na sprzedaż, obok poczta ze skróconymi godzinami otwarcia. Próba z lat 90 budowy centrum z kamieniczkami skończyła się wybudowaniem jednego pustostanu. Na tle Karpacza Piechowice to Polska w ruinie.
~Kiki2 15-03-2016 22:04
monografia byłaby ciekawa jakby podać w niej przykłady "gier i zabaw ludu piechowickiego" np. jak chłopaki przynieśli trumnę do knajpy u Haka - to był jakiś 89 czy 90 rok ;)
~do j23 15-03-2016 23:33
I czym się tak podniecasz,zlikwidowano bo widocznie stare kombinaty nie były w stanie się utrzymać na rynku.Pamiętaj że nic nie trwa wiecznie,zlikwidowano też cesarstwo rzymskie i rycerstwo.
~cieplicc 16-03-2016 15:31
Jaki pan taki kram .
~gluś 17-03-2016 19:14
powodzenia :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group