Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 3965
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Rozpoczynają się prace nad monografią Piechowic

Wtorek, 15 marca 2016, 11:28
Aktualizacja: 11:34
Autor: K–T
Piechowice: Rozpoczynają się prace nad monografią Piechowic
Fot. Użyczone
Przedstawiciele Związku Gmin Karkonoskich – Witold Szczudłowski (dyrektor biura) oraz Krzysztof Tęcza (prowadzący Regionalną Pracownię Krajoznawczą Karkonosze) spotkali się w siedzibie Piechowickiego Ośrodka Kultury z Agatą Brzuchalską i Anną Kalisz (dyrektor POK) oraz Jarkiem Bumażnikiem i Andrzejem Tobiaszem. Celem były ustalenia zmierzające do podjęcia prac zmierzających do powstania monografii miasta.

W przyszłym roku Piechowice będą obchodzić jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich. Oczywiście, w tak krótkim czasie monografia nie powstanie, jednak czynione będą starania, by na jubileusz ukazała się część dotycząca historii powojennej.

Podczas spotkania przedstawiciele miasta pokazali posiadane materiały, ustalone zostały wstępnie nazwiska osób mogących posiadać kolejne ciekawe kroniki czy wspomnienia, zrobiono wstępny spis wydarzeń czy instytucji, o których bezwzględnie należy wspomnieć w pierwszej części pracy.

Do stworzenia tak dużego opracowania koniecznym jest stworzenie specjalnego zespołu. Pracownicy Związku Gmin Karkonoskich uczestniczyli już w opracowywaniu monografii kilku jednostek administracyjnych, mają zatem stosowne doświadczenie w tym względzie. Właśnie trwają końcowe prace przy opracowywaniu monografii Mysłakowic.

Na pierwszym spotkaniu poza przejrzeniem kronik miejskich, teczek z wycinkami gazetowymi i starymi dokumentami zapoznano się z opracowaniem pt. „Początki osadnictwa w Piechowicach w latach 1945-1950”, autorstwa Józefa Nowaka, który prowadząc szkołę spisywał na bieżąco ważniejsze wydarzenia jakie miały wówczas miejsce. Praca ta została uzupełniona o przypisy dokonane przez Stanisława Capałę, który wszedł w jej posiadanie po śmierci autora. Dzisiaj udostępnił ją Andrzej Tobiasz.

Wspominane wyżej opracowanie jest o tyle ciekawe, że obejmuje swoim zakresem tematycznym bardzo wiele dziedzin życia, zarówno gospodarczego, osadnictwa, polityki, rolnictwa czy handlu i oświaty. Obejmuje także lata znacznie późniejsze, niż wynikałoby to z tytułu.

Jeszcze w marcu zostaną podjęte pierwsze oficjalne kroki pozwalające na realizacje przedstawionego założenia. Ktokolwiek chciałby pomóc lub posiada historyczne dokumenty, proszony jest o zgłaszanie tego faktu do Piechowickiego Ośrodka Kultury albo do Regionalnej Pracowni Krajoznawczej działającej przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu.
Krzysztof Tęcza

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group