Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 12949
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozmawiali o bezpieczeństwie. Problem (nie) do rozwiązania

Środa, 7 grudnia 2011, 7:43
Aktualizacja: Czwartek, 8 grudnia 2011, 8:19
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Rozmawiali o bezpieczeństwie. Problem (nie) do rozwiązania
Fot. Petr
W jeleniogórskim Orient Expressie odbyła się dyskusja na temat bezpieczeństwa w pubach i klubach w naszym mieście. – Cieszę się, że tym razem goście przybyli. Niestety do rozwiązania problemu jeszcze długa droga – mówi Alicja Dusińska, właścicielka lokalu.

Pierwszą próbę dyskusji o bezpieczeństwie w pubach i klubach w Jeleniej Górze – a raczej o jego braku, pani Alicja podjęła już w październiku br. Wtedy, na zorganizowane przez nią spotkanie pomimo oficjalnych zaproszeń nie przyszli ani przedstawiciele samorządu, ani funkcjonariusze policji (z uwagi na błędną datę wpisaną w zaproszeniu), ani właściciele innych restauracji. Tym razem było inaczej, choć znów zawiodła policja z uwagi na… – zbyt późne powiadomienie o terminie spotkania – mówi Alicja Dusińska.

Tematami poniedziałkowej rozmowy w Orient Expressie były bezpieczeństwo w pubach i klubach, problemy ze skutecznym zapobieganiem aktom przemocy, zasady panujące w lokalach i ich ochrona, oczekiwania wobec organów ścigania co do zapewnienia bezpieczeństwa na terenie otaczającym lokal, współpraca z władzami miasta i stróżami prawa, oczekiwania uczestników imprez odnośnie organizatorów i ochroniarzy (i vice versa) itp.

W spotkaniu uczestniczyli Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, radny miasta Jerzy Pleskot, strażnik oraz rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Jeleniej Górze Artur Wilimek, młodzi muzycy, reprezentant bractwa żaków z Jeleniej Góry, jak również inne osoby zainteresowane jego tematyką. Czy osiągnięto jakąś konkluzję?

– Miasto widzi problem i nie zamierza go bagatelizować. W nowym roku usprawnimy system monitoringu; wprowadzimy więcej kamer w Jeleniej Górze co niewątpliwie pomoże zapobiec trudnym sytuacjom z jakimi na dzień dzisiejszy borykają się właściciele lokali gastronomiczno rozrywkowych, czy też podczas takich sytuacji szybko i skutecznie interweniować – tłumaczył wczoraj Zygmunt Korzeniewski.

– Problem bezpieczeństwa w pubach i klubach trzeba w końcu definitywnie rozwiązać. Moim zdaniem sam monitoring nie wystarczy. Należy słuchać przedsiębiorców, planować skuteczne rozwiązania w oparciu o ich opinie. Uważam również, że w miejskim budżecie winny znaleźć się środki na doposażenie służb porządkowych, które dzięki temu będą mogły lepiej działać w niebezpiecznych momentach – dodawał Jerzy Pleskot.

Podobnego zdania był również strażnik Artur Wilimek: – Dwuosobowy patrol wyposażony w stary sprzęt, poruszający się miejskimi ulicami na piechotę po pierwsze nie poradzi sobie np. z ośmioosobową grupą agresorów, po drugie nie dotrze na miejsce zdarzenia na czas. Straż Miejska powinna mieć zarówno nowe środki transportu, jak i nowy sprzęt oraz więcej ludzi do pracy. Bez tego nic się nie zmieni – mówił.

Kiedy dyskutanci spotkają się po raz kolejny i czy następne spotkanie z cyklu odbędzie się już z udziałem funkcjonariuszy policji? – Dołożę wszelkich starań, by na kolejnej rozmowie, którą zorganizujemy już wkrótce byli obecni policjanci. W tym wypadku ja „nie odpuszczę” – mówi Alicja Dusińska.

– Niech pani nie odpuszcza! Jelenia Góra powinna w końcu mieć kluby bezpieczne, w których zarówno muzycy, jak i publiczność będzie mogła bawić się w spokoju. Koniec ze strachem czy ciągłym poczuciem zagrożenia. Wychodzę grać, albo z dziewczyną i zawsze się zastanawiam, czy będzie „oklep” – podsumowuje Łukasz, raper, uczestnik spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
66
Jest nowy
8%
1-5 lat
15%
5-10 lat
11%
10-20 lat
52%
pow. 20 lat
15%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Gruzu coraz więcej
 
Aktualności
O niepełnosprawnych
 
Aktualności
Lodowisko na Mikołaja
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group