Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 9613
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Rowerzyści: Dlaczego nie ma u nas cyklobusów?

Niedziela, 14 lipca 2013, 10:13
Aktualizacja: 10:16
Autor: Angela/Mea
Jelenia Góra/region: Rowerzyści: Dlaczego nie ma u nas cyklobusów?
Fot. Czytelnik
Jeleniogórscy cykliści skarżą się, że w turystycznym regionie nikt nie jest zainteresowany uruchomieniem cyklobusów. – W Czechach autobusy do przewozu rowerów jeżdżą na kilkudziesięciu liniach – mówi Zbigniew Leszek, prezes Towarzystwa Izersko – Karkonoskiego. – Były przymiarki czeskiego przewoźnika do uruchomienia takiego połączenia u nas, ale nie podjęto inicjatywy – dodaje cyklista.

- W Czechach w tym sezonie jest około 150 tras, na których bez problemu można przewieźć rower – mówi Zbigniew Leszek. – Cyklobusy jeżdżą głównie w terenach górzystych, gdzie rowerzyści najchętniej wyruszają na wycieczki. U nas brak połączenia kolejowego spowodował utrudnienie dla rowerzystów w dojechaniu do Polany Jakuszyckiej czy Szklarskie Poręby. Z tego co wiem, były przymiarki czeskiego przewoźnika do uruchomienia takiego połączenia po stronie polskiej, ale jakoś nikt nie był tym zainteresowany. A wiele osób chciałoby dojechać takim cyklobusem nawet do Czech i odwrotnie - Czesi też chętnie korzystaliby z tego rozwiązania u nas – dodaje jeleniogórski cyklista.

Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze wyjaśnia, że cyklobusów nie ma, bo nikogo na nie, nie stać.

- W ubiegłym roku powstał plan, by uruchomić linię turystyczną, na której jeździłby cyklobus. Miała być to trasa biegnąca z Jakuszyc przez Piechowice i Karpacz na Okraj. W latach ubiegłych taki autobus na dwa miesiące wynajęła Gmina Kowary. Niestety koszt wynajęcia takiego cyklobusa to 15 tys. zł miesięcznie. Gminy powiatu jeleniogórskiego oraz Starostwo Powiatowe nie są w stanie płacić tyle pieniędzy – wyjaśnia Wiesław Dzierzba. - Po stronie czeskiej taki cyklobus kursuje, jednak jest dofinansowany przez sponsorów. Uzyskanie na ten cel pieniędzy zewnętrznych od prywatnych firm, w powiecie jeleniogórskim jest nierealne – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
380
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group