Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 7745
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Rowerzyści: Dlaczego nie ma u nas cyklobusów?

Niedziela, 14 lipca 2013, 10:13
Aktualizacja: 10:16
Autor: Angela/Mea
Jelenia Góra/region: Rowerzyści: Dlaczego nie ma u nas cyklobusów?
Fot. Czytelnik
Jeleniogórscy cykliści skarżą się, że w turystycznym regionie nikt nie jest zainteresowany uruchomieniem cyklobusów. – W Czechach autobusy do przewozu rowerów jeżdżą na kilkudziesięciu liniach – mówi Zbigniew Leszek, prezes Towarzystwa Izersko – Karkonoskiego. – Były przymiarki czeskiego przewoźnika do uruchomienia takiego połączenia u nas, ale nie podjęto inicjatywy – dodaje cyklista.

- W Czechach w tym sezonie jest około 150 tras, na których bez problemu można przewieźć rower – mówi Zbigniew Leszek. – Cyklobusy jeżdżą głównie w terenach górzystych, gdzie rowerzyści najchętniej wyruszają na wycieczki. U nas brak połączenia kolejowego spowodował utrudnienie dla rowerzystów w dojechaniu do Polany Jakuszyckiej czy Szklarskie Poręby. Z tego co wiem, były przymiarki czeskiego przewoźnika do uruchomienia takiego połączenia po stronie polskiej, ale jakoś nikt nie był tym zainteresowany. A wiele osób chciałoby dojechać takim cyklobusem nawet do Czech i odwrotnie - Czesi też chętnie korzystaliby z tego rozwiązania u nas – dodaje jeleniogórski cyklista.

Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze wyjaśnia, że cyklobusów nie ma, bo nikogo na nie, nie stać.

- W ubiegłym roku powstał plan, by uruchomić linię turystyczną, na której jeździłby cyklobus. Miała być to trasa biegnąca z Jakuszyc przez Piechowice i Karpacz na Okraj. W latach ubiegłych taki autobus na dwa miesiące wynajęła Gmina Kowary. Niestety koszt wynajęcia takiego cyklobusa to 15 tys. zł miesięcznie. Gminy powiatu jeleniogórskiego oraz Starostwo Powiatowe nie są w stanie płacić tyle pieniędzy – wyjaśnia Wiesław Dzierzba. - Po stronie czeskiej taki cyklobus kursuje, jednak jest dofinansowany przez sponsorów. Uzyskanie na ten cel pieniędzy zewnętrznych od prywatnych firm, w powiecie jeleniogórskim jest nierealne – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group