• Czwartek, 17 października 2019
  • Godz. 7:16
  • Imieniny: Małgorzaty, Ignacego, Wiktora, Marity
  • Czytających: 2595
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rowerzyści: Dlaczego nie ma u nas cyklobusów?

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Niedziela, 14 lipca 2013, 10:13
Aktualizacja: 10:16
Autor: Angela/Mea
Fot. Czytelnik
Jeleniogórscy cykliści skarżą się, że w turystycznym regionie nikt nie jest zainteresowany uruchomieniem cyklobusów. – W Czechach autobusy do przewozu rowerów jeżdżą na kilkudziesięciu liniach – mówi Zbigniew Leszek, prezes Towarzystwa Izersko – Karkonoskiego. – Były przymiarki czeskiego przewoźnika do uruchomienia takiego połączenia u nas, ale nie podjęto inicjatywy – dodaje cyklista.

- W Czechach w tym sezonie jest około 150 tras, na których bez problemu można przewieźć rower – mówi Zbigniew Leszek. – Cyklobusy jeżdżą głównie w terenach górzystych, gdzie rowerzyści najchętniej wyruszają na wycieczki. U nas brak połączenia kolejowego spowodował utrudnienie dla rowerzystów w dojechaniu do Polany Jakuszyckiej czy Szklarskie Poręby. Z tego co wiem, były przymiarki czeskiego przewoźnika do uruchomienia takiego połączenia po stronie polskiej, ale jakoś nikt nie był tym zainteresowany. A wiele osób chciałoby dojechać takim cyklobusem nawet do Czech i odwrotnie - Czesi też chętnie korzystaliby z tego rozwiązania u nas – dodaje jeleniogórski cyklista.

Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze wyjaśnia, że cyklobusów nie ma, bo nikogo na nie, nie stać.

- W ubiegłym roku powstał plan, by uruchomić linię turystyczną, na której jeździłby cyklobus. Miała być to trasa biegnąca z Jakuszyc przez Piechowice i Karpacz na Okraj. W latach ubiegłych taki autobus na dwa miesiące wynajęła Gmina Kowary. Niestety koszt wynajęcia takiego cyklobusa to 15 tys. zł miesięcznie. Gminy powiatu jeleniogórskiego oraz Starostwo Powiatowe nie są w stanie płacić tyle pieniędzy – wyjaśnia Wiesław Dzierzba. - Po stronie czeskiej taki cyklobus kursuje, jednak jest dofinansowany przez sponsorów. Uzyskanie na ten cel pieniędzy zewnętrznych od prywatnych firm, w powiecie jeleniogórskim jest nierealne – dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~... 14-07-2013 11:28
...bo u nas to jest jedna wielka .......mlodzi uciekaja,starzy umieraja...a Complex i jego 40 ......przepraszam radnych ,pakuja co sie da...jeszcze..
~saab93 14-07-2013 12:21
Pare lat temu cyklobus w kowarach to byl poprostu wrak na kolach. Nikt by nie wsiadl do niego
~SARBLE 14-07-2013 12:41
Jak zwykle u nas - wiecznie ze wszystkim problemy, bo na nic nas nie stać i nic nam się nie opłaca :( A wystarczyło by tylko trochę zaangażowania i trochę pracy. Tylko komu się chce cokolwiek robić, a " bez pracy, nie ma kołaczy" :(
~ 14-07-2013 12:44
W JG wszystko jest nierealne. Wczoraj na lato agatowe do Lwówka z JG waliły tłumy. Po zakończeniu imprezy sznur samochodów wracał do JG. Tam można zrobić imprezę, jakiej JG nie widziała nigdy w swojej historii. Można grać na rynku, można zaprosić znane gwiazdy, a nie kabaret Paka i kapelę Leniwiec. Co więcej, mieszkańcy nie protestują i nie robią boruty, że ktoś hałasuje po 22:00. Jelenia może Lwówkowi, Bolesławcowi i Czechom buty lizać.
~Leoś Kotwica 14-07-2013 13:11
Bo na rowerach Panie Leszek powinno się jeździć, a nie je wozić...Takie jest odwieczne prawo natury ;) I Pan powinien to wiedzieć najlepiej. A na Przełęcz Okraj wjechać żaden problem. Wystarczy nie pić, nie palić i dobrze zgrać się z pedałami....
~ 14-07-2013 13:15
To jedź znawco do Spindlerovego, pojeździj pół dnia po okolicy i wróć. Albo na singletraki za Świeradowem. Dnia by ci zabrakło, choćbyś się nawet przyspawał do pedałów. Okraj to akurat jest żaden wyczyn.
~cyklista 14-07-2013 13:21
Panie Prezesie - nie oglądaj się na innych. Załóż firmę i zarabiaj. Może się dowiesz dlaczego nie ma u nas cyklobusów.
~do Cyklisy 14-07-2013 13:39
...dobrze prawi...dac mu wodki...
~ 14-07-2013 13:56
a słonia w karawce i gęś na łańcuchu tez byście chcieli ??? na rowerze się jeździ a nie wozi go, a po za tym zawsze możecie założyć firmę rowerowożącą
~ 14-07-2013 15:49
Jak wam brakuje cyklo busow to zamieszkajcie w czechach to taki wspanialy kraj a i wezcie complexa ze soba.
~s. 14-07-2013 16:04
Sprawiedliwości u nas też nie ma i nikt nie narzeka.
~ 14-07-2013 16:46
Od ponad dziesięciu lat są w wakacje dwie linie autobusowe MZK z miejscem dla rowerów. Zawsze bez rowerów. Podobno w tym okresie przewieziono 5 rowerów. A kłopot jest, bo trzeba podmieniać autobusy ze stojakami dla rowerów na normalne. Zamieszanie, koszty i tylko to.
~MaćkoPL 14-07-2013 19:15
Ja ostatnio jechałem 15-stką ze stojakami na rowery (oczywiście nikt rowerów nie wiózł), ale JEZUS MARIA co to był za autobus.:D Od Sobieszowa miałem ochotę robić zakłady z ludźmi - wjedziemy czy nie...odjeżdżając z Agnieszkowskiej jeszcze trochę jechał, ale strasznie kopcił, więc jego dni już chyba policzone.
~MaćkoPL 14-07-2013 19:20
Ja ostatnio jechałem 15-stką ze stojakami na rowery (oczywiście nikt rowerów nie wiózł), ale JEZUS MARIA co to był za autobus.:D Od Sobieszowa miałem ochotę robić zakłady z ludźmi - wjedziemy czy nie...odjeżdżając z Agnieszkowskiej jeszcze trochę jechał, ale strasznie kopcił, więc jego dni już chyba policzone.
~do 12:44 14-07-2013 21:02
Ten Leniwiec to chyba płaci miastu za mozliwość występu. Słuchać się tego nie da a na każdej imprezie sie produkuje. Chyba że w UM maja kogoś.
~ 14-07-2013 21:24
A co ze slimakobusami autobusami z miejscem do przewozu slimakow. Ja nie mam roweru ale slimaka moge znalesc. To znaczy mialem rower ale juz nie mam.
~ 14-07-2013 21:29
Do Pana Leszka Zbigniewa lub Zbigniewa Leszka. A nie mogliby panowie skrzyknąć się i zamówić kurs przewiezienia rowerów u jakiegoś busiarza, których tutaj pełno na naszym terenie? I od razu umówić się z takim busiarzem na kurs powrotny? Mieliby panowie taką rodzinną wyprawę z dzieciaczkami. A nie żądać od razu od miasta pieniędzy na rozwijanie prywatnych pasji. Może busiarze też czasem zrobiliby coś dobrego dla panów, by panowie mogli rozwijać te swoje pasje rowerowe ze swoimi żonkami i dzieciaczkami?
rymcycymcy 14-07-2013 22:20
Zawsze myślałem, że cyklobus, to taki autobus w którym każdy musi pedałować ...żeby jechać ! :)
~Yrezi Rewor 14-07-2013 23:33
*Do 21;29* Pieniędzy od miasta? cyklobusy nie kursują za darmo... Nie chodzi o Pana Leszka.., są setki cyklistów czekających na cyklobusy po polskiej stronie gór! Jednak nie ma najmniejszego sensu tłumaczyć przydatność cyklobusów osobom które nie czują tego tematu i pasji.., To walenie głową w mur... Pozdrawiam.
~ed 15-07-2013 0:41
i pomyśleć że ludzie nie mają innych problemów. szcześliwcy. popieram że rowerem sie jeździ a nie go wozi. a jeśli ktos musi już wozić to polecam kupno za 200 zł bagażnika samochodowego. sam stosuje to rozwiązanie i nie jest dla mnie problemem pojeździć w czechach czy świeradowie. nie jestem uzależniony od żadnych godzin kursów, kiedy chce to jadę kiedy chce to wracam. przy okazji nie tracę energii i czasu na wszczynanie jakichś społecznych akcji wyciągających pieniądze publiczne na realizacje mojego hobby. jeśli cyklobusy faktycznie są tak potrzebne to już by dawno były - rynek nie znosi próżni. więc panie Leszek ma pan super pomysł na biznes
~Leszek Z 15-07-2013 8:05
turystyka rowerowa to nie to samo co tylko jada na rowerze - polecam mój niedzielny spacerek - Jelena Góra - Harrachov - Kotelní jáma - Horní Mísečky - Špindlerův Mlýn - Przełęcz Karkonoska - Jelenia Góra https://www.facebook.com/Bicykl/media_set?set=a.554343541297273.1073741861.100001648973397&type=1 - cyklobusy są potrzebne po co tacic czas na dojechanie do gór - jaka to przjemność jechać prawie pótorej godziny do Jakuszyc - TURYSTYKA ROWEROWA czyli zwiedzanie, a nie tylko patrzenie na licznik ile kilometrów dzisiaj wykręciłem - do zobaczenia na szlakach rowerowych - Zbigniew Leszek
~18 sqandal 15-07-2013 9:20
.... i co by jeszcze chcieliscie tzw. rowerzyszci . macie scieżki rowerowe i sobie po nich jezdzijcie, cyklobusów im eię zachciało a na pedał depnąc i jechac do Szklarskiej z Jelonki nie jest tak daleko więc wsiadać i jechac a nie wymyślac jakiś cyklobusów a kto to zapłaci , biedny nasz ratusz nie stać go nawet na załatanie fdziur w jezdniach a im ( czytaj leniom rowerzystom ) zachciewa się cyklobosów
~nie stać 15-07-2013 11:01
W artykule zderzają się dwie typowe postawy-narzekającego działacza i bezradnego samorządowca. Tymczasem prawda jest niezmienna- prywatna firma opiera się na biznesplanie i reklamie, samorząd na programie i jego promocji. Dodatkowo można to połączyć w partnerstwie publiczno-prywatnym czy programie transgranicznym. W czym problem?...Samo się nie zrobi. Problem jest chyba ogólnej natury i cykliści nie odstają od średniej krajowej, zgodnie z zasadą: każdy sobie...-pozostaje zatem bagażnik dachowy, ku radości ich producentów.
~kiero 15-07-2013 13:51
Prawda jest taka, że cyklobusów nie ma, bo nie ma na nie chętnych. Może to dziwne brzmi, ale tak jest. Niby rowerzyści się tego domagają, ale wcześniejsze czasy pokazały, że przez okres wakacje przewiozły kilka rowerów. Rowerowe Kursy MZK na linii 4 i 15. Sytuacja podobna, ale czasami ktoś tam te rowery wiezie. Sprawa jest prosta. Chcemy porównywać się do Czechów, ale Polak jest wygodny i nawet jak jest taki cyklobus to woli wieźć autem. Czech potrafi sobie jechać pociągiem w góry z rowerem, potem przesiada się w cyklobus i jedzie. Tam wszystko działa bo są pasażerowie, zawsze po kilkanaście osób z różnych rejonów kraju. U nas jest to wyrzucani pieniędzy w błoto a marudzi jak zawsze kilka rowerów.
~Grześ 15-07-2013 14:34
Uważam że gdyby była pewność stałych kursów takich cyklobusów w sezonie, gdyby informacja o tych kursach i sensownie ustalonych godzinach odjazdów przebiła się do świadomości i stałej oferty regionu - to te cyklobusy, a i mozliwe że pociągi z miejscami dla rowerów miałyby pełne obłożenie. Trudno wymagać w dzisiejszym stanie wiedzy rowerowej i dostępie do oferty, by było inaczej niż w opisach cytowanych powyżej. a swoją drogą objechanie trasy wokół Karkonoszy w jeden dzień to spory wyczyn. Wiem bo mam to też na koncie. Pozdrawiam kolegów siodełkowiczów.
~PL 15-07-2013 15:30
Jak widać niektórym się wydaje ,że jazda rowerem oznaczać musi wyczynowa jazdę a wiele osób także z dziećmi chciało by tak jak jest to w Czechach wjechać na górę aby spokojnie relaksować się przyjemnością jazdy rowerem a nie katowaniem się jazda pod górę . To się sprawdza w Czechach i przyciaga TURYSTÓW !!! Strona czeska chce udostępnić Cyklobusy do których każdy sie dołoży trochę turysta , trochę samorząd. Proste tylko trzeba chcieć w tym powiecie coś zrobić a nie tylko gadać Panie Wierzba.
~ 15-07-2013 16:38
Wstań malkontentow! Cyklobus sprawdzą się w Voralbergu, w Tyrolu, we Włoskich Alpach. TYLKO DUMNY I BUTY POLAK NIE WIDZI INTERESU. A MOŻE TO ZWYKŁA GLUPOTA? W góry przyjeżdża nie tylko mnóstwo zawodowych kolarzy, ale też ludzie który wadąsserca nie pozwala jechać pod górkę! Ci natomiast kochają zjeżdżać z górki i chętnie płacą za zawiezienie ich roweru na górę! Tylko dlatego że nie mogą wjechać nie powoduje że nie mogą zjechać! Mnóstwo ludzi lubi mieć wpisy rozwijane przez wiatr, ale tu jak zwykle każdy narzeka! Robić się wam nie chce i tylko narzekania-forsa z nieba nie spada! Do roboty lenie.
~ 15-07-2013 17:06
Kto jest ten Dzierzba.Turystykę rozwalił w Karkonoszach.Powinien odejść.Turystyka po stronie polskiej umarła.Często chodzę po stronie czeskiej.Widać zarabiają na turystyce.Czyste meiscowości,wykoszone trawniki.Widać dbałość o turysturystów władz. U nas brud, brak dostępności do gór i narzekanie brak pieniędzy. Pan Dzierzba opowiada głupoty.Czesi mają cyklobusy z w ramach projektów unijnych.Są ekologiczne.Wystarczy napisać projekt do euroregionu nysa i załatwione. Pan Dzierzba tego nie ogarnia.Wstyd wobec sąsiadów,którzy zachęcają nas do rozwoju turystyki ,a władze mają to wszystko w......
~x 15-07-2013 17:49
Mała jest frekwencja rowerowa na liniach 4,15 bo są one w nieodpowiednich godzinach. Ja bym chciał jechać do takich Borowic czy Przesieki rano o 5,6,7 lub popołudniu o 15,16... I płacić 4,80 za bilet rowerowy to troszkę drogo..
~ 15-07-2013 20:07
najprościej by było gdyby rowerzysta mógł wziąść rower do autobusu tylko że kupuje tyle biletów ile ludzi stojących mogłoby się zmieścić na powierzchni zajmowanej przez rower czyli chyba 3+1
~ 15-07-2013 21:37
Cyklobusy w ramach wspólnych projektów oferują nam Czesi nasi ich nie chcą.Pan Dzierzba nie ma pojęcia o tym nie chodzi na wspólne spotkania i nie jest w temacie. Cyklobusy ekologiczne mamy prawie za darmo w ramach wspólnych projektów.
~gosc123 15-07-2013 21:52
A kolarstwo grawitacyjne? Pokażcie mi kozaka który wjedzie swoją Downhillową maszyną z jeleniej na okraj lub na górny Karpacz i będzie miał potem siłę żeby zjechać! Downhill to jazda z górki a w naszym regionie nigdzie nie pozwolą ci wsiąść z rowerem na wyciąg nie mówiąc już o cyklobusach! Chory kraj! Pozdrawiam wszystkich pasjonatów kolarstwa grawitacyjnego!!!!
~SARBLE 15-07-2013 22:34
Ktoś tu zarzuca, że są autobusy, które przewożą rowery, ale nikt z rowerami do nich nie wsiada :( Może warto było by się zastanowić nad tym dlaczego ? Przyczyna bardzo prosta, ale jednak co dla niektórych zbyt zawiła i niezrozumiała :( Gratulacje dla tych, którzy opracowują rozkład jazdy :( Autobus 15-tka z rowerem: 11.20, 4-ka: 10.15, 11.58. O tej porze, to można sobie na rowerku pojeździć, ale "w koło komina", a nie wybierać się na górskie trasy :( A po drugie (w tym przypadku) o późnym powrocie autobusem nikt już nie pomyślał, bo oczywiście jak z górki, to po co autobusem :( Ale z drugiej strony to nieźle sobie główkują, bo jeżeli nikt z rowerem do autobusu nie wsiada, to wynika z tego, że takowe są u nas niepotrzebne. I po problemie :(
~Bart 16-07-2013 6:53
trudne problemy macie w Jeleniej Górze. mam nadzieję że włodarze miasta coś z tym zrobią bo serce się kraje i patrzeć na to dłużej nie można. trzymam kciuki!
~gooral 20-07-2013 1:19
Jak zwykle Zbigniew Leszek i od razu jakieś problemy... A po co komu cyklobusy, jak po naszej stronie Karkonoszy prawie nie ma tras dla rowerów, bo Karkonoski Park Narodowy od lat blokuje stworzenie jakiejś sensownej ich sieci? Chyba tylko po to, żeby dowieźć rowerzystów do Czech - przez Jakuszyce lub Okraj. Fakt, są jeszcze Góry Izerskie, ale tam jeździ pociąg. Dlatego właśnie cyklobusy u nas jeżdżą puste. KPW? Panowie Pik, Leszek i reszta ferajny - jak bardzo potrzebujecie, to załatwcie sponsora i będziecie mieć cyklobusa. Dlaczego znowu ktoś ma za was płacić czy coś wam organizować? W końcu wy jesteście animatorami turystyki w regionie. PS. Pan Leszek nie omieszkał pochwalić się swoją wyprawą rowerową do Kotelnich Jam, a to znowu jest złamanie przepisów (strefa ochrony ścisłej)! Wstyd!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group