Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 4703
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rowerzyści bezpieczniejsi na drodze

Sobota, 26 lutego 2011, 10:16
Aktualizacja: 10:17
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Rowerzyści bezpieczniejsi na drodze
Cykliści z Bolesławem Osipikiem na czele. Czerwiec 2010.
Fot. TEJO
Jak się jeździ rowerem po Jeleniej Górze? Zainteresowani wiedzą dobrze, że tak sobie. Póki co nowych ścieżek nie będzie, ale cyklistów zapewne ucieszą ułatwienia, które w nowelizacji prawa o ruchu drogowym przedstawił Sejm RP.

Jak informuje portal TVN 24, nowościami będą śluzy ułatwiające ruch rowerzystów na skrzyżowaniach. Śluza to część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie.

Pojawi się też zasada, że rowerzysta jadący prosto ścieżką rowerową ma pierwszeństwo przed skręcającym samochodem. –Rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści będą też mogli korzystać ze środkowego, a nie jak dotychczas tylko skrajnego prawego pasa na rondzie. Ułatwi to miłośnikom dwóch kółek zmianę kierunku jazdy – donosi TVN 24.

Zaproponowane wczoraj zmiany umożliwią także wyprzedzanie z prawej strony wolno jadących pojazdów oraz - w uzasadnionych przypadkach - jazdę po chodniku. Łatwiej będzie też rodzicom, którzy przewożą dzieci na wózkach rowerowych: zmieniła się bowiem definicja tego środka lokomocji. Jej zakres znaczeniowy dopuszcza także do zbioru „rowerów” rykszę, której szerokość nie przekracza 90 cm.

– Zmiany w prawie poparło 278 posłów, nikt nie był przeciw – donosi TVN 24. Ułatwienia cieszą Zbigniewa Leszka, prezesa Towarzystwa Izersko-Karkonoskiego, oraz innych cyklistów. Wprawdzie Jelenia Góra określana jest rowerową stolicą Polski, jednak ci, którzy na co dzień rowerem jeżdżą, wiedzą, że jest to hasło na wyrost. Kiedy nowelizację podpisze prezydent RP i wejdzie ona w życie, będzie się jeździło trochę łatwiej, choć z pewnością do ideału wiele brakować będzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group