Niedziela, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 10018
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rowerowa parada retro z nowymi atrakcjami

Czwartek, 12 maja 2016, 7:40
Aktualizacja: 7:44
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Rowerowa parada retro z nowymi atrakcjami
Fot. Organizatorzy
Już po raz ósmy spod jeleniogórskiego Ratusza wyjedzie Rowerowa Parada Retro, której organizatorem jest Towarzystwo Izersko–Karkonoskie. – Zachęcamy do udziału również na współczesnych rowerach, ale w oryginalnych przebraniach – zaprasza Zbigniew Leszek, prezes TI–K. – To impreza na wesoło, więc nie zabraknie świetnej atmosfery i atrakcji – dodaje organizator.

W tym roku Rowerowa Parada Retro wyjedzie z Placu Ratuszowego 29. Maja o godz. 11.30. Tradycyjnie uczestnicy będą mieli do przejechania około siedem kilometrów i na finale spotkają się w Uzdrowisku Cieplice nieopodal hotelu Caspar, gdzie około godz. 12.30 rozlosowane zostaną nagrody. Nową atrakcją będzie kapela podwórkowa z Gryfowa Śląskiego.

W minionym roku udział w zabawie wzięło około 80 osób, z czego 40 wystąpiło w przebraniach. W każdej edycji część uczestników przyjeżdża też na zabytkowych jednośladach, bo taki był zamysł tej imprezy.

- Kiedy widziałem zabytkowe rowery chowane po strychach i piwnicach, a także wyrzucane na śmietniki, żal mi było tych dzieł sztuki dawnej motoryzacji – mówi Zbigniew Leszek. – Stąd wziął się pomysł, by chociaż raz w roku ponownie przywrócić je do życia. I tak powstała Rowerowa Parada Retro - z jednej strony jako radosne spotkanie, a z drugiej strony jako element edukacyjny dla młodszych pokoleń, które nigdy takich pojazdów nie widziały – dodaje Zbigniew Leszek.

Wśród rowerów dotychczas biorących udział w imprezie pojawiają się perełki. – Najstarszym dotąd rowerem była replika tzw. drezyny, czyli ponad 100-letniego drewnianego roweru – mówi Zbigniew Leszek.

W tym roku organizatorzy liczą na uczestników również z zagranicy. – Rozdaliśmy sporo ulotek o paradzie w języku czeskim i niemieckim podczas Targów Rowerowych w Pradze oraz na Międzynarodowych Targach Turystycznych TOURTEC – mówi Zbyszek Leszek.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
852
Tak
10%
Nie
84%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group