Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2645
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rowerami i… kontr–pasami

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 3 lutego 2010, 14:25
Aktualizacja: 14:25
Autor: TEJO
Fot. A. Mateusiak
Wprawdzie warunki drogowe nie zachęcają do wypraw na dwóch kółkach, ale rowerzyści – czując wiosnę na horyzoncie – już myślą o bezpiecznym przemierzaniu jednośladami ulic Jeleniej Góry.

Andrzej Mateusiak z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – jako głos w ogólnej debacie tyczącej bezpieczeństwa cyklistów na jeleniogórskich ulicach, proponuje rozwiązanie wykorzystywane u naszych zachodnich i południowych sąsiadów: kontr-pasy.

Są to wydzielone z istniejących dróg i chodników fragmenty, specjalnie oznaczone, którymi bez obaw o potrącenie i kolizję, mogliby poruszać się miłośnicy jednośladów. Póki co A. Mateusiak ogranicza się do przedstawienia wizualizacji kontr-pasów na ulicy Słowackiego (kierunek na Osiedle Czarne oraz Sosnówkę) oraz przystosowanie dla rowerzystów szerokich chodników w sąsiedztwie ulic Kiepury i Sygietyńskiego. Jak podkreśla pomysłodawca, kontr-pasy to obecnie najtańsze rozwiązanie ułatwiające cyklistom poruszanie się po mieście.

Co na to cykliści i kierowcy?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~_Łowca byków 3-02-2010 14:57
Chyba niezbyt się to uda, bo patrząc np. na zdjęcie nr 1 powstała ścieżka rowerowa zaanektowała część chodnika i trawnik. Malowanie trawy było modne za rządów PZPR ;). A tak na poważnie to owszem, temat dobry, ale ze względu na ograniczoną szerokość wytyczonej ścieżki na danym odcinku, należałoby pomyśleć o ruchu jednokierunkowym dla rowerów, czyli w jedną stronę po prawej stronie jezdni, a z powrotem po lewej stronie jezdni. Ścieżki oznaczyć jako jednokierunkowe i byłoby git. Jestem za. Taki sposób wyznaczenia ścieżek widziałem w kilku miejscach Gdańska. Kiedy wszystko ustalono z „miastem” przystąpiono do realizacji zadania. Do malowania ścieżek zatrudniono blondynkę. Pierwszego dnia pomalowała 500 m trasy, drugiego dnia 200 m, a trzeciego dnia tylko 50 m. Przełożony pyta: - Dlaczego tak się dzieje, że pani wydajność z każdym dniem spada? Blondynka na to: - Bo każdego następnego dnia miałam dalej do puszki z farbą.
~ttk 3-02-2010 15:12
Niestety - na słowackiego boczna część ulicy służy za parking samochodom, więc nie sądzą, aby ktokolwiek zgodził się na to, aby robić tam pas dla rowerów. Co innego Sygietyńskiego
~Zbigniew Leszek 3-02-2010 15:25
W tym roku miasto przeznaczyło - aż 100tyś zł na infrastrukturę rowerową w naszym mieście - czyli kropla w morzu potrzeb... i co można za to zrobić - zaległości po poprzedniczkach są tak wielkie, że za 20 lat przy takim budżecie za dużo nie zrobimy w naszym mieście - jeśli macie SENSOWNE PROPOZYCJE na wydanie tej kwoty - nie jakieś DYRDYMAŁY i pomysły z kosmosu - ZAPRASZAM do dyskusji na naszej stronie klubowej - iktkn.jgora@gmail.pl - z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek Prezes I-KTK-N
~xxx 3-02-2010 15:27
sam jeżdżę dużo rowerem, i wydaje mi się ze piesi i tak będę chodzić po tej części chodnika niby dla rowerów, a kierowcy jeździć po tym pasie tez tyle ze na jezdni.. za to szkoda ze Jelenia Góra jest teoretycznie stolica rowerowa dzięki Włoszczowskiej a nie ma gdzie bezpieczniej jeździć po trasach rowerowych, to największy ból... ale to tylko moje zdanie
rymcycymcy 3-02-2010 16:06
Przecież takie antypasy już są (chyba) na Elsnera ...no i wszystko co się wysypie z kościoła, to lezie właśnie po tym różowym ...bo różowe przyciąga ;)
rymcycymcy 3-02-2010 16:07
Podpowiem, że jakby tak w Berlinie, dajmy na to, postawił kto nogę na tym różowym, to by ta noga została mu przejechana zanim by skapował co zrobił :)
Cień 3-02-2010 17:17
Mi to wszystko zwisa! Ja jeżdżąc rowerem, jeżdżę jak chcę i gdzie chcę, oczywiście mam oczy z tyłu głowy i przewiduję sytuację, jeszcze mnie to nigdy nie zawiodło.
~wrocławski student 3-02-2010 17:37
u nas takie pasy świetnie działają i każdy chodzi swoją stroną
~ZABOBRZANIN 3-02-2010 19:06
Teraz foto szopy robią cuda ! kiedyś papier to taki wdzięczny materiał był teraz myszką i monitorek ! Takie coś to nawet bezpieczne jest dla przechodniów, fajnie jak wpasowuje się na plecy lub w wózek pieszego pomykający rowerzysta ! Król ścieżek rowerowych.
~miedzianobrody do wrocławski student 3-02-2010 19:13
wrocław to nie jelenia góra...u was jest duzo młodzieży ,studentów ktorzy respektuja takie prawo a u nas jest w brud starych mocherów co łaża jak slepe krowy....przyjedz na wiosne do nas i zobacz co dzieje sie na scieżce rowerowej.....rowerzysta jest tam intruzem
czarnulka jastin 3-02-2010 19:13
Jak zrobią to uwiężę bo na razie to tylko takie gdybanie
~Krezysztof Pik I-KTK-N 3-02-2010 20:11
Skoro pisze się o kontr-pasach trzeba wiedzieć co to jest. Autor artyułu jest w całkowitym błędzie.Konta-pas jest to wydzielony pas ruchu dla rowerów umożliwiający jazdę rowerzystom pod prąd na ulicy jednokierunkowej. Ulica jednokierunkowa nie może być mniejsza niż 5 m. Pas wydzielony dla ruchu rowerów w przeciwnym kierunku wynosi 1,5 m. Sytuacja taka zaistniała na ul.Paderewskiego i Groszowej,gdzie z ulice dwukierunkowe zmieniono na jednokierunkowe z powodu dużego ruchu samochodów odcinając w ten sposób rowerzystom dotarcie jak najszybciej do miasta .Rowerzyści i tak tam jeżdżą pod prąd narażając się policji i kierowcom.Wszystko o kontr-pasach rowerowych w naszym mieście na naszej stronie internetowej www.jeleniogórski klub kolarski.
~do cienasa 3-02-2010 21:19
nie zawiodło cie? chłopie ciebie natura zawiodła!!!
~do ciena 3-02-2010 23:49
oczy masz z tylu glowy? a co ty kurna olek robokop jestes?
~Spox 4-02-2010 0:01
Pomysł jak najbardziej COOL... Jest jednak parę "ale" do projektanta : np: weźmu pod uwagaę ulice Słowackiego. W takim przypadku trasę rowerową buduje się z prawej strony a nie z lewej gdzie są wjazdy i wyjazdy pomiedzy Słowackiego a Mickiewicza. Nie chciałby nikt przecież aby jakiś "d...ń" rozjechał rowerzystę skrecając w lewo. U nas się nie szanuje rowerzystów. Pojedzcie do Holandi zobaczycie jak sie buduje trasy dla rowerzystów. Ale oki' szacun dla pomysłu :)
~Biker 4-02-2010 9:00
Choc to na wiele sie bikerom nie przyda to i tak jestem zdania ze robic co sie da w tym temacie bo nie robi sie prawie nic. W Jelonce to jest tak, ze lepiej niech sie robi obojetnie co, bo nie robi sie nic.
~Grześ 4-02-2010 10:05
Każdy pomysł jaki poprawi bezpieczeństwo rowerzystów na naszych ulicach jest godzien rozważenia. W zasadzie to mądrzy ludzie w innych krajach już ten temat mają opanowany i np. w Berlinie jazda rowerem jest samą przyjemnością. Nie mogę pojąć dlaczego w naszym pięknym mieście wszystko musi być inaczej. Życzę przede wszystkim nam rowerzystom aby deklaracje władzy przeszły w czyny i aby przez miasto dało się bezpiecznie przejechać. Nie jestem już młodzieniaszkiem i chciałbym za mojego życia skorzystać z przyjemności jazdy po drogach rowerowych z prawdziwego zdarzenia, więc kochana władzuniu DO ROBOTY!!!.
~norge 4-02-2010 23:06
dla wlasnego bezpieczensta-kamizelka odblaskowa na garba prosze zakladac.szczegolnie po zmieszchu.pozrawiam rowersow.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group