Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5846
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rossini, Paganini i Schubert w mistrzowskim wykonaniu

Wtorek, 24 maja 2016, 8:01
Aktualizacja: 8:03
Autor: Manu
Jelenia Góra: Rossini, Paganini i Schubert w mistrzowskim wykonaniu
Fot. Archiwum Organizatora
3 czerwca (w piątek) o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej będzie miał miejsce koncert z cyklu “Mistrzowskie wykonania” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Na scenie wystąpi wirtuoz skrzypiec Mariusz Patyra. Cena biletu: 40 zł.

W programie koncertu: Gioacchino Rossini – uwertura do opery “Cyrulik sewilski”, Niccolo Paganini – III Koncert skrzypcowy E-dur oraz Franz Schubert – VIII Symfonia h-moll “Niedokończona”.

Mariusz Patyra (ur. 1977 roku w Orzyszu) - naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jego nauczycielami byli: prof. Antoni Hoffmann w Olsztynie, prof. Janusz Kucharski w Warszawie, prof. Krzysztof Węgrzyn w Hanowerze i Maestro Salvatore Accardo w Cremonie. Jest pierwszym Polakiem, który wygrał „Premio Nicolo Paganini” (Genua 2001) i zdobył specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego oraz kopię skrzypiec „Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza. Jest także laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Josepha Joachima w Hanowerze (1997) i finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie (1998). Artysta zdobył 4 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense, a także nagrodę specjalną Odense Sinfonie Orchester (2000). Występował w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Ameryce Południowej. Koncertował z takimi wybitnymi zespołami jak Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeusz”, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Sinfonia Varsovia. Nagrywał dla Polskiego, Niemieckiego (NDR, WDR) i Włoskiego Radia (RAI TRE). Nagrania płytowe: Vivaldi: Cztery Pory Roku, Lipiński Royal Fidelity (2008), Paganini: I Koncert Skrzypcowy D-dur, Saint-Saëns: Introdukcja i Rondo Capriccioso, Massenet: Meditation. DUX 0654 (2008), Weniawski: I Koncert Skrzypcowy fis-moll i II Koncert Skrzypcowy d-moll. DUX 0674 (2008).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group