Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13882
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rośnie chaos wokół śmieci. Krok do przodu, dwa w tył!

Wtorek, 23 kwietnia 2013, 17:12
Aktualizacja: Niedziela, 28 kwietnia 2013, 13:55
Autor: Red
Jelenia Góra: Rośnie chaos wokół śmieci. Krok do przodu, dwa w tył!
Fot. Angela
Czasu do 1. lipca coraz mniej, a wątpliwości w Jeleniej Górze wokół ustawy śmieciowej zamiast ubywać jest coraz więcej. Udowodniła to ostania (23.04.) sesja Rady Miejskiej. Miał być krok do przodu z obniżeniem opłat za zajęcie pasa drogowego na pojemniki dla segregowanych odpadów i to się udało. Ale zrobiła się awantura o jedną poprawkę w uchwale…

O co poszło? Radni otrzymali projekt dokumentu, zmieniający uchwałę z grudnia zeszłego roku w sprawie zakresu i świadczenia usług związanych z odbieraniem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów. Chodziło o umieszczenie zapisu, że w ramach uiszczanej opłaty za odbiór śmieci, Miasto Jelenia Góra przejmuje obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do odpadów zmieszanych i zobowiązuje się do utrzymania ich w czystości.

Klub Radnych Razem dla Jeleniej Góry zgłosił wniosek o uzupełnienie tej poprawki o zapis, by wyposażyć mieszkańców i firmy także za darmo w pojemniki do śmieci posegregowanych. Na to Miasto zgodzić się nie chciało. Prezydent Marcin Zawiła tłumaczył, że to może skończyć się podwyżką stawek za odbiór odpadów komunalnych, bo przez to zwiększą się koszty odbiorców śmieci.

Radny Miłosz Sajnog z Klubu Razem dla Jeleniej Góry przekonywał: Stawki są tak wysokie, że Miasto i mieszkańcy nie powinni z tego tytułu ponosić wyższych kosztów. Te opinie podzielali radni PiS-u. Wywiązała się gorąca dyskusja. W głosowaniu dziewięciu radnych było za przyjęciem poprawki Klubu Razem dla Jeleniej Góry, a ośmiu było przeciw. Uchwała z poprawką Klubu Razem dla Jeleniej Góry zatem przeszła. Na moment. Bo zaraz potem Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił wniosek o reasumpcję (ponowne rozpatrzenie sprawy przez ten sam organ, połączone z równoczesnym uchyleniem skutków uprzedniego rozstrzygnięcia – przyp. red.). Zrobiło się zamieszanie, ogłoszono przerwę w obradach, a po niej już w głosowaniu poprawka Klubu Razem dla Jeleniej Góry nie przeszła.

- Pytam, na jakiej podstawie zastosowano podczas sesji reasumpcję – pytał w interpelacjach, wnioskach i zapytaniach radny Miłosz Sajnog. Jaka będzie odpowiedź? Na to trzeba poczekać.

Ale to nie jedyne wątpliwości, jakie zgłaszali radni w sprawie wdrażania ustawy śmieciowej. Padały też pytania: Czy będą podwyższane dodatki mieszkaniowe w związku z opłatami za wywóz odpadów komunalnych? Jak mają segregować śmieci osoby niepełnosprawne, na przykład niewidome i niedowidzące, czy będą zwolnione z segregacji przy niższej opłacie? Kto w końcu ma składać deklaracje we wspólnotach: właściciele nieruchomości, czy zarządcy? I co, jeśli do niektórych te deklaracje jeszcze nie dotarły? Kiedy prezydent ustosunkuje się do wniosków, które w związku z ustawą śmieciową złożyli mu już jakiś czas temu zarządcy nieruchomościami?

Na sesji gładko w sprawie ustawy śmieciowej przeszła zmiana opłat za zajęcie pasa drogowego na boksy z pojemnikami do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (wiele wspólnot nie ma na to miejsca na swoim terenie). Radni jednogłośnie przyjęli stawkę dzienną w wysokości 1 grosz za jeden metr kwadratowy.

Czytaj również

Komentarze (60)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1125
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group