Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 8269
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ronda nie będzie, czy korki znikną?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 4 września 2008, 8:06
Aktualizacja: 8:07
Autor: Angela
Fot. TEJO
Kto przewidywał rozwiązanie komunikacje w formie ronda na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II z Grunwaldzką, nie trafił. Już wiadomo, że ronda w tym miejscu nie będzie, bo jego budowa jest nieopłacalna. Sposobem na rozładowanie korków ma być jednak wideodetekcja.

Inwestor, który w najbliższym czasie po uzyskaniu zgody na wybudowanie Castoramy obiecał, że pokryje część wydatków na usprawnienie skrzyżowania ulic Jana Pawła II z Grunwaldzką. Wówczas miasto zaczęło rozważać możliwość wybudowania tam ronda, które miałoby rozładować korki. Dzisiaj już wiadomo jednak, że rondo w tym miejscu nie powstanie.

- Analiza zlecona przez miasto wykazała, że koszty społeczne wynikające z zamknięcia ruchu tranzytowego z ulicach Jana Pawła II i puszczenia go przez Jelenią Górę są po prostu zbyt wysokie – powiedział Czesław Wandzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Zamiast tego ma zostać przeprowadzona korekta łuków i wlotów oraz zamontowanie sygnalizacji akomodacyjna czyli wideodetekcja. - Jest to zaprogramowana kamera umieszczona przy światłach, która rejestruje liczbę pojazdów obecnych w danym momencie. Gdy na skrzyżowaniu na jakimś wlocie tworzy się korek, wysyła ona informację do sterownika sygnalizacji, który zapala tam światło zielone – tłumaczy Czesław Wandzel.

Kiedy to rozwiązanie zostanie wprowadzone w życie? - To będzie zależało od tego, kiedy ruszy Castorama, i kiedy w budżecie miasta pojawią się środki uzupełniające wkład inwestora – usłyszeliśmy.

Jest więc nadzieja, że plan stanie się rzeczywistością już w przyszłym roku. Przebudowa skrzyżowania została bowiem wpisana w Lokalny Program Rewitalizacji Jeleniej Góry, z którego pieniądze mają się pojawić w latach 2009 – 2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~ 4-09-2008 8:33
2009 - 2013... w innych miastach wszystko sie szybko dzieje a u nas to kilka lat się planuje a pózniej kilka robi... popatrzmy na zgorzelec...
~ 4-09-2008 8:38
jak to będzie ta sama kamera co w centrum to gratuluje pomysłu... masakra
~Co takiego ? 4-09-2008 9:15
Puścić ruch tranzytowy przez miasto,żeby rozładować skrzyżowanie na obwodnicy ? Sfinansować na spółkę videodetektory?Co jeszcze miasto ma zrobić aby Jaśnie Pani Castorama zaszczyciła nasze miasto.W zamian dostaniemy jeszcze jedno badziewne Nomi,tylko więsze.Porażka..
~kkk 4-09-2008 9:19
Znam przypadki budowy rond bez zamykania ulicy. Oczywiście, że to bardzo spowalnia ruch - zwężenie, tymczasowa nawierzchnia, pracujące maszyny, mniejsze bezpieczeństwo,itp - ale mimo wszystko nie zamyka się skrzyżowania na stałe. Organizacja robót musi być bardziej wyrafinowana, prace zaczyna się od poszerzenia 'obrzeży' ronda i puszczenia tamtędy ruchu, a nie od postawienia kopary na środku ulicy. Więc argument, że trzeba zamknąć na okres budowy całe skrzyżowanie jest durny.
~Znany 4-09-2008 9:36
Ha ha ha no to dopiero będzie wesoło z tymi kamerami, bo pewnie będą takie jak w centrum, nic tylko znowu pogratulować "świetnych" pomysłów naszym pseudo włodarzą .
~... 4-09-2008 9:45
Kiedy od czasu do czasu widujemy dzieci naszych znajomych to dziwimy sie jak one szybko rosną! Kiedy widujemy je codziennie, to tych szybkich zmian nie dostrzegamy!;-) Tak samo jest z tym "w innych miastach". Bywamy tam co parę lat, co pare miesięcy i nie widzimy powolnych prac tylko poszczególne, gotowe etapy - stąd takie wrażenie! Zadziwiające, że jeżeli posłuchamy tamtejszych mieszkańców to narzekają tak samo jak jeleniogórzanie! Też byłem na tym spotkaniu w JCK i też słyszałem co mówi pan Wandzel! Co do ronda to mówił, że wybudowanie jego nie usprawni ruchu w wiekszym stopniu niż korekta istniejącego skrzyżowania, a koszty ronda byłyby niewspółmiernie wyższe! Mówiono też o szukaniu środków na wybudowanie estakady nad ul. Jana Pawła II w osi ulic Mostowej i Grunwaldzkiej! W tekście nie znalazłem o tym wzmianki, czyżby pani Angela niedokładnie słuchała?
~rondo 4-09-2008 9:49
mieszkam w centrum i wole sie pomeczyc przez 2, 3 miesiace ale pozniej niech nie bedzie korkow bo przez te kamerki i tak beda. wszedzei buduje sie ronda nawet w zgorzelcu zbudowali przy wlocie z jg bo buduja castorame a u nas..!!??!! ludzie robcie protest bo zrobia nam w miescie bagno.!!!!!!!! taniej jest zamontowac tani chinski szlam niz zbudowac rondo!!!! CIEKAWE TYLKO KTO WEZMIE RESZTE KASY PRZEZNACZONEJ NA BUDOWE RONDA ???????????????????????
HankaOdRumcajsa 4-09-2008 10:05
...co wy ludzie nie wiecie w jakim kraju żyjecie? W chorym kraju Kochani!
~bm 4-09-2008 10:09
Zapraszam Pana Z dróg do Zgorzelca gdzie nikt nie zamknął ruchu i rondo powstaje przy Castoramie. Kamery takie jak w centrum nic nie dadzą. U nas zawsze trzeba stosować półśrodki które za jakiś czas trzeba będzie zmieniać
~hirsch 4-09-2008 10:10
a mnie się marzą wiaty parkingowe dla rowerów w każdej szkole... ech Boże, o czym ja myslę...
~kapal 4-09-2008 10:40
Do autora komentarza z 9:15 ; jeśli porównujesz Castorame do Nomi to o żadnym z tych sklepów nie masz zielonego pojęcia! Castorama jest o niebo lepsza...
~Dark_Havoc 4-09-2008 10:47
Co da wideodetekcja jak od godziny 11 do 15 jest ciągły korek zwykle z dwóch kierunków (od centrum i od Zgorzelca)... jedyna możliwość likwidowania korków to likwidacja samochodów :))) Zresztą ronda to jest dziwny pomysł: jadąc nad morze można wykrywać ronda w miejscowościach na trasie w ba...lny sposób: jeśli stoisz w korku przed jakąś miejscowością to znaczy, że jest w niej rondo. Jeżeli nie stoisz ronda nie ma :)))
~do gościa z 9.45 4-09-2008 11:09
dziwne że jak od czasu do czasu jade przez Polskę to zawsze dostrzegam jakies usprawnienia w ruchu miejskim - estakady, ronda, dodatkowe pasy itd. a w JG jakoś te zmiany nie zachodzą, a wręcz przeciwnie, instaluje sie wynalazki, które w żaden sposób nie poprawiają ruchu a dużo kosztują.
~pozdrawiam serdecznie 4-09-2008 12:36
Rondo to jest najlepsze z najlepszych rozwiązań, i ten co twierdzi ze to nie usprawni ruchu i jest inżynierem to chyba zrobił go za koperty i jest totalnym i....., na całym swiecie likwiduje sie skrzyżowania i robi sie ronda są miasta gdzie nie ma ani jednego normalnego skrzyżowania same ronda, tam nikt nigdy nie zaświadczy się juz korków, trzeba patrzeć perspektywicznie a nie krótkoterminowo, fakt może koszta są większe przy wybudowaniu porządnego ronda a nie takiego pięknego i sławnego w całej polsce jakie mamy juz w JG. Ludzie z władzy użyjcie mózgów samochodów będzie z każdym rokiem przybywać, te super nowoczesne światła zwariują jak na każdej stronie skrzyżowania będzie stało i czekało po 40 samochodów ti i tak ten system będzie musiał pus...ć normalnie tak jak teraz, zauważmy teraz ile sie czeka na to aby zjechać z tego skrzyżowania nawet 2 min jak stoimy do 4 samochodów a czasem i 10 jak robią sie weekendy i święta, a jak bedzie rondo to z każdej strony samochody beda sobie wjeżdżać tylko trzeba zrobić rondo 3 pasmowe i patrzeć do przodu na kolejne 25 lat bo co tyle u nas sie robi modernizacje.
~sumienie narodu 4-09-2008 12:53
Mam nieszczęście jeździć tam 2 x dziennie. I twierdzę, że podstawowym problemem są sami kierowcy. Stanie taki bałwan i zamyśla się. Albo oprze łeb o zagłówek i zamyka oczy. Kiedy przychodzi zmiana świateł, zaczyna łapać świadomość, nerwowo zaczyna szukać biegów, a reszta za nim wyje i gryzie kierownicę z wściekłości. I dzięki temu na jednej zmianie przejedzie 3,4, góra 5 aut. Krótka piłka: policja stoi i wyłapuje takie łamagi. Upomnienie, a drugim razem stówa. Za utrudnianie ruchu. Albo co gorsza, są takie łajzy, co wykorzystują światła na pogadanie przez komórkę. Taki to dopiero. Gadu, gadu, jedna ręka zajęta komórą, drugą wrzuca bieg i jednocześnie trzyma kierownicę. No sodomia i gomoria jak mawiają starożytni Rosjanie. Takim to od razu 3 stówy. I będzie po korkach. A gliny sobie stoją i udają jakby nic nie widzieli. Jakichś ślepaków tam przyjmują, czy co? Chyba umyślnie.
~me 4-09-2008 13:00
O 15 na skrzyżowaniu ze wszystkich stron tworzą się korki. No to wszędzie będzie zielone?
~miejscowy 4-09-2008 13:34
Po remoncie ulicy Mostowej pięknie podzilelono ją pięknym pasem na równe 2-części? Tylko nikt nie pomyślał, że jadący od Grunwaldzkiej i Jana Pawła do centrum mają piękny trakt tak samo szeroki jak ci co jadą w przeciwnych kierunkach z tym, że najwięcej jadących jest w kierunku Podchorążych i estakadę i muszą się zmieścić na takiej samej szrokości pasa!!! Przed remontem podział jezdni od mostu był inny 1/3 dla kier. do miasta i 2/3 w przeciwnych kierunkach.Czy nie można wrócić do takiego podziału????? Przecież teraz wystarczy, że jadący do Pochortążych stanie 30-40 cm. od pasa środkowego i jest klapa z przejazdem na estakadę!!!!! a jadących w tym kier. jast b. dużo i to m.in. doprowadza do olbrzymich korków w tym rejonie Panowie z Zarządu Dróg i Mostów!!!!!!
~atom tak 4-09-2008 13:45
Przy moscie nad bobrem jest wzniesienie i nad torami jest wzniesienie - nikt na całym swiecie nie zastanawiał by się nad innym rozwiazaniem niż estakada na obwodnicy. Jest okazja aby Castorama trochę bekneła na to pieniędzy ( podobno można b dużo wydebić)- ludzie nawet jedna nitka (2 jezdnie jedna w jedną druga w drugą) na jednej podporze całkowicie w tym miejscu wystarcza. Wszelkie inne rozwiazania podejrzewam o załatwianie pod stołem.
~artur 4-09-2008 14:23
HEHEHEHEHE..............dobre w godzinach szczytu korek jest z każdej strony i co wtedy ?.......... kamera zgłupieje bo z której strony puscic auta jak wszedzie sa........hehehe jak zwykle biora sie do tego ludzie którzy powinni najpierw dobrze zastanowic się nad sobę.
~laki 4-09-2008 14:36
znowu obiecanki cacanki zeby ludziom zamydlic oczy ze castorama rondo wybuduje i co jak juz podpisali umowe to maja mieszkanców w d....... hehe wiedzialem ze tak bedzie
~Mathew 4-09-2008 15:24
Ludzie w naszej Jelonce jak widać nic nie jest opłacalne, najwyraźniej nasi włodarze pilnują się stołków i jest im dobrze a przecież w innych miastach tez pilnują stołków ale robią coś dla swoich lokalności i się rozwijają. Popatrzcie na Zgorzelec, Legnicę...
~tryk 4-09-2008 17:20
lepiej wydać 300000 PLN na widowisko
~i 4-09-2008 18:13
to niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego gdy jako piesza stoję o różnych godzinach na przejściu przez podwale nasze inteligentne światła z wideodetekcją zmieniają sie z tą samą częstotliwością bez względu na natężenie ruchu
~M. 4-09-2008 19:58
A wystarczyło przedłużyć wiadukt za skrzyżowanie z Grunwaldzką i byłoby po kłopocie ale kiedyś nie myślano co będzie za 15-20 lat ważne żeby dostać nagrodę teraz a później niech się inni martwią, żadne kamery czy rondo tu nic nie pomoże tylko skrzyżowanie dwupoziomowe rozwiąże problem, może jest to drogie ale będzie na przyszłość, resztę to tylko półśrodki na które nie warto wydawać pieniędzy bo za kilka lat będzie jeszcze gorzej!
~Ted 4-09-2008 20:12
Nie ma co się dziwić ,że pan Cz. Wandzel nie chce budować ronda.Jeśli te rondo mieliby budować specjaliści ,którzy ostatnio remontowali ulice w Jelonce ,a zwłaszcza ulice Karkonoską i Lubańska.To i lepiej niech się nie biorą za budowę , bo na 100 % pieniądze zostaną wyrzucone w błoto. Ponadto po co brać się za nowe inwestycje ,które wiążą się z większą aktywnością w pracy ,a lepiej siedzieć sobie spokojnie za biurkiem odtrąbić swoje godzinki , bez trudu brać pieniądze i spokojnie doczekać emeryturki.A później niech się pali i wali to nie będzie mój problem .Z takiego założenia wychodzą nasi urzędnicy. / Paranoja /
~Sabath 4-09-2008 21:26
a mnie się marzą windy w każdym bloku,szkole,pracy
~do ~Ted 4-09-2008 22:48
Przecież rondo moze zrobić Sekcja Drogowa Kółka Rolniczego w Siedlęcinie. Widziałem, że już ćwiczą na polach jeżdżąc w kółko ciągnikami z pługami. Parę okrążeń na tym skrzyzowaniu zrobią i rondo gotowe. A autka wszysko uklepią i będzie git. A w Zgorzelcu przebudowali skrzyżowanie wjazdowe na rondo i wcale ruchu nie zamykali. Myślenie Pana W. jest mocno przestarzałe. Może czas na myślacych inaczej?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group