Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 6587
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rolnik – zawód najwyższego ryzyka. PIP ostrzega

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 19 czerwca 2013, 8:29
Aktualizacja: 9:25
Autor: Angela
Fot. Angela
Co cztery dni w rolnictwie ginie człowiek, w roku minionym śmierć przy pracy poniosło 92. rolników, w tym roku już 22 osoby – to drastyczne statystyki pokazujące, jak wiele jest do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa na wsiach. Dlatego Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła trzyletnią kampanię informacyjno–promocyjną pod nazwą „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”.

W I kwartale roku bieżącego do oddziałów regionalnych i placówek terenowych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono już prawie 5 700 wypadków, zginęły 22 osoby. W całym roku minionym było to ponad 24 tysiące wypadków, zginęło 92 rolników.

- Są to tylko przypadki zgłoszone, a wiemy, że wiele z nich nie zostało zarejestrowanych lub osoby, które im uległy, nie były ubezpieczone w KRUS-ie – podkreślał na wczorajszym (18.06) briefingu prasowym Jarosław Branicki z jeleniogórskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu, koordynator akcji promocyjnej.

Z tytułu wypadków przy pracy w rolnictwie w 2012 roku wypłacono ponad 16,5 tysięcy jednorazowych odszkodowań. - Najwięcej poszkodowanych było w grupach: „upadek osób” – 8 087 poszkodowanych (48,9% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań,) „pochwycenie lub uderzenia przez ruchome części maszyn” – 2 254 poszkodowanych (13,6%) oraz „uderzenie, przygniecenie bądź pogryzienie przez zwierzęta” – 1 940 poszkodowanych tj. 11,7% - wymieniała Izabela Bartnicka, insp. KRUS w Jeleniej Górze.

Najczęściej zgonem kończyły się wypadki z grup: „przejechanie, uderzenie, pochwycenie przez środek transportu w ruchu” – 27 ofiar, „nagłe zachorowania” (zawały mięśnia sercowego, udary i wylewy krwi do mózgu) – 14 ofiar, „upadek osób” - 12 ofiar, „pochwycenie lub uderzenie przez ruchome części maszyn” i „upadek przedmiotów” – po 10 poszkodowanych.

- Emitowane do 23 czerwca br., w ramach kampanii medialnej, spoty telewizyjne (TVP1, TVP INFO, TVP Regional, TVN7, TVN Tubro, Polsat News, TV4, tzw. ArtMedia, TVR) i do 30 czerwca br. spoty w Radiu RMF FM zwracają uwagę na przyczyny i okoliczności wypadków z udziałem rolników, jak również kwestię narażenia na niebezpieczeństwo innych mieszkańców terenów wiejskich, zwłaszcza dzieci – mówił Mirosław Kocuba, kierownik jeleniogórskiego oddziału PIP.

Najwyższą wypadkowość odnotowano w województwach: warmińsko – mazurskim (15,4), podlaskim (14,3), podkarpackim (12,5) i wielkopolskim (12,4), najniższą - w zachodniopomorskim (7), opolskim (7) i śląskim (7,6).

- Tragiczne statystyki dowodzą, że świadomość zagrożeń związanych z pracą rolniczą, a także sposobów ich eliminowania jest wciąż niewystarczająca – mówił Jarosław Branicki. - Tegoroczne działania informacyjne prowadzone są pod hasłem: „Troska o bezpieczeństwo, to Twoja rola”. Polegają na upowszechnianiu wiedzy nt. zapobiegania upadkom. Upadki, bowiem, stanowią przyczynę połowy wypadków, jakim ulegają rolnicy. Główną grupę adresatów kampanii stanowią rolnicy indywidualni oraz członkowie ich rodzin, a także osoby doraźnie wykonujące prace w rolnictwie. Poprzez kampanię informacyjną chcemy, by rolnicy zrozumieli, że za bezpieczeństwo odpowiedzialne są wszystkie osoby mieszkające, przebywające i pracujące na terenie gospodarstwa rolnego, każdy we własnym zakresie. Chcemy też zachęcić uczniów i studentów szkól rolniczych do zdobywania podstawowej wiedzy nt. prewencji wypadkowej w rolnictwie, a także kreowania pożądanych postaw na etapie przygotowania do wykonywania czynności związanych z produkcją rolniczą. Szczególną troską w tej kampanii otaczamy dzieci, które często są angażowane do prac niebezpiecznych. Chcemy uświadomić ich opiekunom i rodzicom negatywne skutki wykonywania przez nieletnich prac niebezpiecznych i szkodliwych – wyliczał jeleniogórski koordynator akcji.

Kampania jest realizowana we współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Partnerzy kampanii to: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych. Patronat medialny nad kampanią objęła Ogólnopolska Telewizja TVR oraz stacja radiowa RMF FM.

Do współdziałania na rzecz promocji przekazu kampanii zostali zaproszeni także, m.in. Sygnatariusze Porozumienia na Rzecz Poprawy Stanu BHP w rolnictwie oraz inne instytucje i organizacje związane z rolnictwem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~JG 19-06-2013 9:47
Tylko że "rolników" w Polsce są dwa miliony, a więc 92 wypadki śmiertelne to chyba nie tak dużo. Ciekawe jak to się ma procentowo do zawodowych kierowców czy też pracowników budowlanych
~hmm 19-06-2013 14:43
A czy wypadek myslakowickiego rolnika nad zalewem w Pilichowicach (wjazd X3 do wody) tez sie zalicza do wypadkow w rolnictwie?
~do ~hmm 19-06-2013 16:41
do ~hmm puknij się w czoło i nie pytaj o takie coś jak nie znasz sytuacji a teraz szykuj się bo mama woła cie na obiad
~ 19-06-2013 20:55
A gornicy? Maszynisci kolejowi korzystajacy z systemu kierowania ruchem z przedwojny lub po adaptacji ze zlomowiska komuny?
~ 19-06-2013 21:02
Rolnik jak dba o sprzet tak ma. Powinien wiec za dziadostwo byc scigany przez inspekcje, jak kierowcy, i inni za niesprawne maszyny. U chlopa jak sie urwie lampa u przyczepy, to juz tak zostaje na zawsze, pusci spaw, drut go zastapi i tez jest ok. Widac to po kulackich pojazdach uczestniczacych w ruchu drogowym czy sie poruszaja i czym to grozi. Sprawnosc swiatel w pojazdach rolniczych to rzecz nieosiagalna, gdyz szkoda na klosz czy zarowke, lub elektryka by polatal porwane przewody. Na pol litry jednak zawsze jest!!!!
~przem4321 19-06-2013 21:03
pip niech się lepiej weźmie za pracodawców którzy ciągle zatrudniają ludzi na c...ha(np. pewna duża firma w wojcieszycach). w czasie "zapowiedzianej" kontroli zawsze chowają ludzi po szopach lub każą c...hą nie przychodzić w ten dzień i maja gdzieś kontrole z pipu... proponuje znów zrobić nie zapowiedzianą wizytę z policją
~do 21:02 19-06-2013 21:36
Nie wszystkich na to stać by sprzęt był sprawny. A Ciebie widać ITD dobrze przej......na drodze jak Ci tak gul skacze, że inni mogą sobie poluzować na drodze. PS. o tych wszystkich wypadkach co pisze PIP nie ma mowy o wypadku na drodze .................
~Rolnik 19-06-2013 22:05
Zacznijcie szkolenia w Urzędzie Kontroli Skarbowej on przyczynia się do statystyk śmierci w Rolnictwie. A zwłaszcza przeszkolcie ich pod kontem poszanowania dla rolników. Pozdrowienia dla Pani SZ........
~ 18-07-2014 18:29
pewna osoba z tego szacownego grona bardzo lubi komu trzeba uprzejmnie donosic
~. 17-11-2014 11:49
acha

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group