Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2701
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Rola specjalistów finansowych w XXI wieku

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 15:27
Aktualizacja: Wtorek, 7 kwietnia 2020, 16:25
Autor: ts
Polska: Rola specjalistów finansowych w XXI wieku
Fot. ts
Branża finansowa to m.in. firmy ubezpieczeniowe, banki czy doradcy finansowi. Każdego roku pojawiają się nowe rozwiązania, które trafiają do rąk klientów. Jak zrozumieć działające mechanizmy? Jakie instrumenty najlepiej zabezpieczą nasze interesy? Sprawdźmy to na przykładzie ubezpieczeń.

W skrócie ubezpieczenie to obowiązek świadczenia ubezpieczyciela na wypadek zdarzeń w mieniu, zdrowiu lub życiu. Zawierając umowę i opłacając składkę, otrzymujemy w zamian pewien zestaw gwarancji. Jeżeli zadzieje się coś złego, co mieści się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, to określona suma pieniędzy trafi na nasze konto. Zwykle służą one podreperowaniu zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Umowy różnią się zakresem ubezpieczenia, wysokością składek czy wyłączeniami. Najczęściej polisą interesujemy się w momencie, gdy trzeba opłacić składkę lub ją odnowić. Często nie mamy chwili na porównanie ofert lub szczegółowe zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia. W takich sytuacjach warto spotkać się ze specjalistą - agentem.

Dziki wschód to przeszłość
Okres dzikiego kapitalizmu z początku lat 90. XX wieku to powszechny głód dobrobytu, który dotychczas dostępny był dla państw zachodnich. Kupowało i sprzedawało się na potęgę dosłownie wszystko. Od przedmiotów codziennego użytku po prymitywne wówczas instrumenty finansowe. Każdy na swój sposób korzystał z tej sytuacji. Branża finansowa z uwzględnieniem ubezpieczeń dopiero się rozwijała. Sprzedawanie standardowych rozwiązań było normą, bo tak naprawdę nie było nic innego. Całe szczęście to przeszłość.

Ucywilizowanie rynku sprawiło, że pojawiło się wiele specjalizacji. Przypadkowe osoby, które przewijały się przez branżę finansową, psując opinię specjalistów zrobiły wiele złego. Całe lata trwało i nadal trwa budowanie reputacji przez agentów, którzy nie są po prostu sprzedawcami. Dzisiaj to doradcy, planerzy czy po prostu zaufane osoby, do których można zwrócić się o pomoc w kwestii ubezpieczeń. Obecnie agent ubezpieczeniowy to najczęściej profesjonalista, którego celem jest pomoc klientom w dopasowaniu rozwiązań oferowanych przez rynek. Dzięki temu buduje się długotrwałe i partnerskie relacje, co przekłada się na wysoką jakość współpracy.

Cechy dobrego agenta
Dobry agent, czyli jaki? Często zastanawiamy się nad tym, jakie cechy powinien mieć agent, z którym współpracujemy. Na pewno musi być profesjonalistą i znać zakamarki branży ubezpieczeniowej. Umiejętność słuchania pozwoli na właściwe zrozumienie naszych potrzeb. Z kolei łatwość wyrażania swoich myśli w przystępny i zrozumiały sposób sprawi, że wiele rzeczy stanie się dla nas oczywiste. Jest multum ekspertów z ogromną wiedzą, ale niestety nie potrafią jej przekazywać. Dlatego dostosowanie zagadnień i terminów do naszej wiedzy powinno przychodzić takiej osobie z łatwością.

Współcześnie agenci patrzą na współpracę ze swoimi klientami wielowymiarowo. Oznacza to, że szukają rozwiązań zabezpieczających nie tylko nas samych, ale również członków rodziny i majątku. Co więcej takie, rozwiązania na podstawie o dostępne na rynku możliwości są dopasowywane do naszych potrzeb. Agent potrafi porównać różne warianty. Może okazać się, że standardowe ubezpieczenie, które obecnie opłacamy, nie zabezpieczy nas i naszych bliskich np. przy trwałej niezdolności do pracy. Skutkiem tego nie będzie nas stać na spłatę kredytu hipotecznego lub utrzymanie dotychczasowego poziomu życia. Odpowiednia polisa ochroni nas przed następstwami nieszczęśliwych sytuacji i zapewni spokojny sen.

Szeroko rozumiana współpraca
Zadaniem agenta jest dopasowanie rozwiązań do naszych potrzeb i możliwości. Podpisanie umowy, to nie koniec, a początek wspólnej drogi. Nasze potrzeby różnią się od siebie i sztuką jest znalezienie takich instrumentów, które w pełni do nas pasują. Pasjonat wspinaczki wysokogórskiej będzie potrzebował innej ochrony niż senior, a jeszcze inna będzie potrzebna małżeństwu z dziećmi.

Dlatego w zmieniającym się świecie agent powinien przynajmniej raz w roku skontaktować się z nami, aby zrewidować naszą sytuację. Czasami zdarzyć się może, że kontakt będzie częstszy, np. urodzi nam się dziecko, kupimy nowe mieszkanie lub będziemy chcieli wyjechać na egzotyczne wakacje. Wówczas warto skontaktować się z agentem, aby dopasował on odpowiednie instrumenty do zaistniałych okoliczności.

Kim jest agent ubezpieczeniowy w XXI wieku? To osoba, której celem jest zabezpieczenie naszego interesu tj. życia, zdrowia i majątku. To także pomoc w niuansach i zawiłościach umów, przepisach i skuteczna odpowiedź na zachodzące zmiany. Można śmiało powiedzieć, że obecnie agent ubezpieczeniowy to osoba, która jest z nami, kiedy świeci słońce, ale poda nam parasol, kiedy zaczyna padać deszcz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group