Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 7271
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Rok Sóweczki w Karkonoszach

Sobota, 20 lutego 2010, 8:39
Aktualizacja: 8:40
Autor: Ania
REGION: Rok Sóweczki w Karkonoszach
Fot. .....
Karkonoski Park Narodowy rozpoczął nowy program edukacyjny. Jego celem jest zapoznanie zainteresowanych osób z najcenniejszymi gatunkami zwierząt żyjącymi w obszarze najwyższego pasma Sudetów.

Co roku będzie wybierany nowe gatunek, o którym szczegółowe informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej KPN-u. W rocznicę jego powstania czytelnicy dowiedzą się, o jakim zwierzęciu zaczerpnąć więcej informacji.

Rok 2010 został ogłoszony „Rokiem Sóweczki”. – Bardzo nieliczny gatunek łęgowy w naszym kraju, najmniejsza sowa Europy. Wielkość zbliżona do wielkości szpaka. Samiec waży zaledwie około 65g, a większa samica 80-85g (tabliczka czekolady 100g). Szarobrązowe plamkowane ubarwienie wierzchu ciała i jasny też prążkowany spód stanowią doskonały kamuflaż w środowisku w którym żyje – mówi Roman Rąpała, st. specjalista ds. ochrony przyrody, monitorujący co roku populację sóweczki i innych gatunków.

W Polsce sóweczka występuje głównie w górach, na całym paśmie południowym. Najczęściej jednak przedstawiciela tego gatunku można spotkać w Sudetach. Zamieszkuje lasy iglaste, głównie bory świerkowe. W przeciwieństwie do innych sów prowadzi dzienny tryb życia. Poluje głównie wczesnym rankiem i przed nastaniem nocy. W marcu rozpocznie się zaś okres godowy.

– W ostatnich latach liczebność tego gatunku w Polsce szacowano na 400-500 par lęgowych. Populacja karkonoska stanowi dużą procentową cześć krajowej populacji. Podkreśla to tylko znaczenie ostoi karkonoskiej dla sóweczki. Najbardziej zagraża jej utrata siedlisk przez nadmierne eksploatowanie drzewostanów, upraszczanie ich struktury (wiekowej, gatunkowej), usuwanie z lasu martwych drzew itp. – mówi Roman Rąpała.

Sóweczka gnieździ się najczęściej w dziuplach wykutych przez dzięcioła, ale zasiedla także skrzynki lęgowe zrobione przez ludzi. W ubiegłym roku na terenie KPN wywieszono kilkadziesiąt nowych. W ramach programu ogłoszonego przez park powstanie także internetowa galeria zdjęć, która będzie na bieżąco aktualizowana. Planowana jest także organizacja konkursów dla dzieci i młodzieży.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group