Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 5413
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rok Motyli Karkonoskich

Wiadomości: Region
Środa, 15 kwietnia 2015, 8:12
Aktualizacja: 8:14
Autor: Mea
Fot. KPN
Rok 2015 został ogłoszony przez Karkonoski Park Narodowy „Rokiem Motyli Karkonoskich”. – Chcemy przybliżyć te owady występujące w naszych górach poprzez realizację projektu edukacyjnego i m.in. warsztaty, wycieczkę, czy też konkurs – mówiła Barbara Wieniawska–Raj, starszy specjalista do spraw ochrony przyrody w KPN.

Został wydany kalendarz z dwunastoma motylami najbardziej charakterystycznymi dla Karkonoszy. Znalazły się w nim: rusałka pawik, latolistek cytrynek, rusałka pokrzywnik, paź królowej, rusałka kratkowiec, przestrojnik trawnik, polowiec szachownica, mieniak tęczowiec, czerwończyk nieparek, bielinek kapustnik, gurówka boruta i niepylak Apollo.

- Są to motyle rzadkie, barwne, ale też te, które można najczęściej spotkać. W Karkonoszach jest kilkaset gatunków motyli dziennych i nocnych, dlatego wybraliśmy te najciekawsze – mówił Roman Rąpała, kierownik Zespołu Ochrony Przyrody.

Projekt edukacyjny realizowany jest po to, by lepiej przyjrzeć się motylom, wyczulić na ich obecność, różnorodność, znaczenie dla środowiska przyrodniczego, by zmotywować do przyglądania się Karkonoszom przez obiektyw makro i odkryć kolejny sposób poznawania Karkonoszy, w których mała zmiana, zgodnie z efektem motyla, może wywołać potężne konsekwencje.

- Dawno temu wyginął w Karkonoszach niepylak apollo przez kolekcjonerstwo przyrodników i hobbystów. Obecnie trwa jego reinprodukcja. W Sycowie jest hodowany i będziemy chcieli z powrotem zasiedlić go w naszym parku. Chroniony systemem Natura 2000 jest czerwończyk nieparek. Rzadkim motylem jest też paź królowej, bo jego gąsienice potrzebują do żerowania marchwi. Najczęściej spotykane są rusałki (w lipcu i sierpniu) oraz cytrynek, który pierwszy pojawia się na wiosnę. Na łąkach można spotkać szarego przestrojnika, a wysoko w górach gurówkę borutę, która jest przystosowana do trudnych warunków Karkonoszy – opowiadał Roman Rąpała.

To nie jedyne działania na rzecz promocji KPN-u. Do 20 kwietnia trwa konkurs „Fauna Karkonoszy” na zakup zdjęć do trzech wystaw: motyli, ptaków i nietoperzy. Więcej informacji można uzyskać w KPN.

- Ponadto w czerwcu odbędą się dwudniowe warsztaty w Centrum Informacyjnym KPN w Karpaczu (ul. Leśna 9). Zaplanowano prelekcję poświęconą motylom Karkonoszy, wycieczkę terenową w ich poszukiwaniu oraz warsztaty plastyczne. Wydane zostaną również kolorowanki poświęcone oczywiście motylom, a w naszych punktach sprzedażowych do nabycia pojawią się koszulki (t-shirty), magnesy na lodówkę, podstawki pod kubki z motylami Karkonoszy oraz hasłami dotyczącymi m.in. sposobów ich życia - powiedziała Barbara Wieniawska-Raj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~jedrek 15-04-2015 8:47
GDZIE OPISY POD ZDIECIAMI NIE KAZDY JEST PRZYRODNIKIEM
~juzio 15-04-2015 9:19
Komuniści to powinien być rok smoleński a nie motyli przecież była 5 rocznica od razu widać jacy z was katolicy.
~do juzio 15-04-2015 10:45
ty tak serio czy jaja sobie robisz?
~hh 15-04-2015 11:06
Gdzie mozna bedzie kupić kalendarz?
~bzium 15-04-2015 11:51
1.Rusałka Pawik, 5.Rusałka Pokrzywnik, 6.Paź Królowej, 7.Rusałka, 9.Polowiec Szachownica, 10.Mieniak Tęczowiec, 13.Górówka Meduza(?), 14.Niepylak.
~..... 15-04-2015 11:55
tzn. 1 czyli fot.3 Rusałka Pawik
~zaciekawiony 16-04-2015 7:12
A kiedy zostanie otworzona szumnie zapowiadana motylarnia w Jagniatkowie? Czy może już powstała, a nie wspominacie przy okazji motyli...
~zobaczcie 16-04-2015 22:05
W Muzeum Przyrodniczym jest wystawa motyli z całego swiata.Malutkie i ogromne, bajecznie kolorowe- jest na co patrzeć.
~nostra 17-04-2015 0:11
Zwycięzca "konkursu" na zakup zdjęć do wystaw o motylach, ptakach i nietoperzach jest już znany. Będzie nim Andrzej Raj, ewentualnie ktoś z jego rodziny, ewentualnie pracownik parku, ewentualnie dobry znajomy dyrektora. Poczytajcie BIP parku - tak się rozstrzyga wszystkie konkursy i przetargi w KPN. Na przykład zwycięzca konkursu na unikatowe zdjęcia z wiosny znany jest jeszcze przed nadejściem wiosny. Czyli co, ten ktoś jest wróżką i wiedział, jakie zrobić zdjęcia poprzedniej wiosny? A może inaczej - konkursy organizuje się pod tych, co aktualnie mają coś do opchnięcia. Nie po to dyrektor parku walczył z pasjonatami robiącymi zdjęcia w górach, żeby teraz kasa szła do kogoś spoza "paczki".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group