Sobota, 31 lipca
Imieniny: Heleny, Ignacego
Czytających: 5259
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rocznik Jeleniogórski po raz 41.

Wtorek, 16 lutego 2010, 13:15
Aktualizacja: 21:10
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rocznik Jeleniogórski po raz 41.
Fot. TEJO
Najstarsze tego typu cykliczne wydawnictwo po raz kolejny trafiło na księgarskie półki. W najnowszym numerze RJ 2009, wydawanego przez Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry, jak zwykle pasjonaci lokalnej historii i wydarzeń znajdą wiele ciekawych artykułów .

Okładkę wydania zdobi pocztówka z 1909 roku przedstawiająca Pawilon Norweski w czasie jego oficjalnego oddania do użytku. Nie bez powodu. Z racji przypadającego w roku ubiegłym stulecia placówki obszerny tekst poświęcony jej dziejom drukuje w roczniku Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego, dla którego pawilon jest siedzibą od 1967 roku.

Bardzo ciekawie zapowiada się lektura tekstu Mateusza J. Hartwicha o „wirtualnym Heimacie”, czyli o tym, jaki obraz stron ojczystych przedstawiały po 1945 roku pisma ziomkowskie na terenie Niemiec.
O początkach lotnictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej pisze Jacek Urbańczyk, zaś Jarosław Stępowski zgłębia dzieje organów w kościele świętego Jana Chrzciciela w Cieplicach. Tomasz Rzeczycki opisuje losy polskiego schroniska turystycznego na Śnieżce, Agata Rome-Dzida poświęciła swój tekst pierwszej kolonii artystycznej w Karkonoszach, a prof. Henryk Gradkowski zajął się… kobietami w życiu Juliusza Słowackiego.

Z kolei w artykule Adolfa Andrejewa wyczytamy, jakimi metodami leczono kuracjuszy w cieplickim uzdrowisku na przełomie XVI i XVII wieku, zaś Przemysław Wiater opisuje witriolejnie i kopalnię pirytu w Szklarskiej Porębie Dolnej. Wielbiciele piosenki z dobrym tekstem na pewno z ciekawością przeczytają materiał Stanisława Goli o historii Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej.

Publikację - jak zwykle – wieńczy Kronika Jeleniogórska za rok 2008 pióra Czesława Margasa, nestora archiwistyki jeleniogórskiej, który jest także jednym z autorów części publicystycznej RJ, a mianowicie tekstu o historii Zakładów Lniarskich w Mysłakowicach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group