Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9759
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Robota od zaraz

Sobota, 25 marca 2006, 0:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Firmy oferują pracę, ale w regionie jelniogórskim nie mogą znaleźć fachowców.

W lwóweckiej firmie Comfort od zaraz pracę znalazłoby 20 robotników i to za niezłe pieniądze. Problem w tym, że nie ma chętnych. – Będziemy szkolić fachowców – zapowiada Jan Czyczerski, dyrektor zespołu szkół w Rakowicach.

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Comfort zajmuje się produkcją elementów i konstrukcji z betonu. Obecnie zatrudnia około 200 osób. Niestety, brakuje wykwalifikowanej kadry.

Od zaraz pracę znalazłoby tam dwudziestu robotników budowlanych, którzy potrafią czytać rysunek techniczny. Zarobki wahają się od tysiąca do nawet trzech tysięcy złotych miesięcznie. Pensja zależy głównie od umiejętności i zajmowanego stanowiska.

– W krótkim czasie straciliśmy najlepszych fachowców, którzy wyjechali do pracy za granicą. Zdarza się, że przyjmujemy ludzi, których sami musimy przyuczać do zawodu – ubolewa Roman Gortych, dyrektor ds. produkcji.

Aby wybrnąć z kłopotu, dyrekcja firmy wpadła na pomysł wykształcenia młodych ludzi w zawodzie betoniarz zbrojarz i cieśla. Fachowców będzie szkolił Zespół Szkół w Rakowicach Wielkich k. Lwówka.

– To pierwszy zakład, z którym podjęliśmy współpracę. Oferta jest ciekawa, bo po ukończeniu szkoły gwarantowane jest zatrudnienie. Najlepsi pracownicy będą wysyłani na kontrakty do Niemiec i Szwecji – zaznacza
Jan Czyczerski, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach.

Placówka zamierza utworzyć klasę zawodową o profilach betoniarz zbrojarz oraz cieśla. Praktyki będą odbywały się w zakładzie pod czujnym okiem instruktorów.

– Jesteśmy zadowoleni z pracy. Zarobki są przyzwoite – mówią Mirosław Piotrowski i Kamil Kossakowski. Natomiast Andrzej Cieśla, szef produkcji, przekonuje, że firma się rozwija, a zawód budowlańca staje się elitarny, bo trzeba mieć umiejętności i być odpowiedzialnym. Firma nie chciała zdradzić zarobków pracowników. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, szeregowy pracownik budowlany otrzymuje ponad tysiąc złotych miesięcznie netto.

– Jeszcze nie zdecydowałem, do jakiej szkoły pójdę. Oferta Comfortu jest interesująca, bo nie trzeba się martwić o pracę. Rozważę to – przyznaje gimnazjalista Tomasz Sidorski.

Podobne praktyki stosowane są w jeleniogórskich szkołach. Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” współpracuje z kilkoma firmami. Są to m.in.: Jelenia Plast, Schneider czy Raustchert. – Nasi uczniowie odbywają w zakładach praktyczną naukę zawodu.

Najlepsi mają szansę na zatrudnienie – mówi Wanda Kozyra, dyrektor placówki. Na potrzeby rynku pracy szkoła kształci: operatorów maszyn i urządzeń do obróbki metali, ślusarzy, elektryków. Jak twierdzi, zainteresowanie jest spore.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
737
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group