Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 7 maja
Imieniny: Benedykta, Ludmiły
Czytających: 8435
Zalogowanych: 59
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rekordowa liczba grzybów na wystawie

Poniedziałek, 25 września 2017, 11:15
Aktualizacja: Wtorek, 26 września 2017, 6:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rekordowa liczba grzybów na wystawie
Fot. Przemek Kaczałko
W 2017 roku padł rekord w historii Wystawy Świeżych Grzybów, która w dniach 23–24.09 miała swoją XXIX edycję. Tym razem pracownicy Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach z mykologiem Czesławem Narkiewiczem na czele, zebrali w naszej okolicy 265 gatunków!

Tradycyjnie, wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wielu amatorów grzybobrania oraz rodzice z dziećmi chętnie oglądali, jakie gatunki mogą spotkać w lasach Kotliny Jeleniogórskiej,a przy tym dowiadując się, czy dany grzyb jest jadalny, niejadalny czy trujący, a także które z nich są prawnie chronione w Polsce.

- Mieliśmy wcześniej duże zbiory po 250 gatunków, ale 265 to jest największa liczba – podkreślił Czesław Narkiewicz, który każdego roku trafia na grzyby, których przez lata nie mógł znaleźć, a tym razem się udało. - W tym roku mamy podgrzybka pasożytniczego, którego od lat nie było, jest mądziak malinowy, który jest zawleczony z kontynentu amerykańskiego, na naszej wystawie nie było go od 10 lat – mówił mykolog. Zainteresowani mogli też podziwiać szereg mało znanych gatunków, jak wilgotnica lejkowata, który występuje na torfowiskach.

Wielu amatorów zbierania grzybów z pewnością zdziwiła się, że niektóre z gatunków, które spotykają w lasach są jadalne. - Większość gatunków jest jadalna. Niektóre tylko raz, ale tak poważnie, to tych niebezpiecznych gatunków jest około 30 na 4 tysiące – podkreślił Czesław Narkiewicz, który próbował kiedyś m.in. purchawicę olbrzymią, budzącą duże zainteresowanie. - To jest grzyb jadalny, ale trzeba go spożywać, kiedy jest jeszcze bardzo młody i nie wytwarza zarodników (na przekroju są śnieżno-białe). Jak przyznał znawca, niektóre grzyby mają specyficzny smak. Takim jest np. lejkowiec dęty, który jest chętnie używany w farszu do pierogów.

Podczas wystawy można było nie tylko oglądać grzyby, ale też poczuć ich zapach – dwa z nich trzymane były na zewnątrz ze względu na brzydką woń. - Zazwyczaj grzyby mają zapach grzybowy, ale są też przyjemne – mleczaj wonny pachnie kokosem, lejkówka wonna pachnie anyżem, pięknie pachnie twardziak muszelkowaty, ale są też takie, które cuchną – mówił Cz. Narkiewicz, wymieniając m.in. sromotnika smrodliwego, który jest jadalny gdy jest bardzo młody. - Kiedy on wystrzeli to jest niesmaczny i cuchnie – stwierdził przedstawiciel Muzeum Przyrodniczego, który podkreślił, że w tym roku w naszych lasach jest bardzo dużo grzybów i każdy coś znajdzie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
444
Tak
18%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Startują Wielkie Jeleniogórskie Juwenalia
 
Piłka nożna
"Przejechali się" po Moto–Jelczu
 
Aktualności
Z Dachau do Auschwitz przez Jelenią Górę
 
Aktualności
Pojeździli na "koniach" w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group