• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 17:32
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 6455
  • Zalogowanych: 6
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Regionalne przysmaki i cuda na Placu Ratuszowym

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 7 września 2013, 8:07
Aktualizacja: Niedziela, 8 września 2013, 12:06
Autor: Angela
Fot. Angela
Przetwory, miody, wędliny, pieczywo, nalewki, rzeźby, obrazy, biżuteria, lniana odzież – wszystko to i wiele innych produktów regionalne prezentowano wczoraj (6.09) na Placu Ratuszowym w ramach Wystawy Produktów Regionalnych „Wyprodukowano pod Śnieżką”. Do Jeleniej Góry zjechało aż 100 firm regionalnych, w tym 85 firm polskich i 12 firm czeskich z regionu Jablonca nad Nysą.

Podczas imprezy zorganizowanej przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze wyłoniono laureatów konkursów w dwóch kategoriach. „Karkonoskim Produktem Spożywczym” zostały: Likier Karkonoski spółki Abditus Tomasza Łuszpińskiego z Sosnówki, syrop malinowy oraz kiełbasa jagnięca z Gospodarstwa Rolno-Sadowniczego Ireny i Andrzeja Łaniaków z Chrośnicy, a także chleb żytni domowy Anieli Panczak z Męcinki.

- Likier Karkonoski to napój ziołowy typu Staniszewskiego, nawiązujący do tradycji regionu. Zawiera m.in. sok z jagód i borówek czarnych, łącznie 30 składników naturalnych, 15 gorzkich i 15 aromatycznych, z których każdy ma działanie lecznicze – mówił nagrodzony Tomasz Łuszpiński z Borowic. - Od minionego roku staramy się by ten produkt był w sprzedaży detalicznej. Chcemy go udostępnić zarówno w Jeleniej Górze, jak i Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy Świeradowie Zdroju. Nasz produkt został już uznany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i od maja br. jest wpisany na listę produktów tradycyjnych. Jest to pierwszy na terenie Dolnego Śląska produkt o zawartości alkoholu powyżej 18% czyli dołączył do takich produktów, jak Śliwowica Łącka czy Benedyktynka w Wielkopolsce – dodał Tomasz Łuszpiński.

Za „Najciekawszy Produkt Karkonoski” uznano statuetkę wykonaną techniką fusingu ze szkła połączoną z kamieniem ręcznie ciosanym ze Szklanej Kuźni Magdaleny Kuźniarz-Scheiner z Pobiednej, serwis składający się z około 20 elementów Ceramiki Artystycznej Ireny i Krzysztofa Michalczuków z Bolesławca oraz obrus lniany z haftem firmy „Kus a syn” Renaty Rybelkovej z Jablonca.

W obu konkursach nagrodą była już tradycyjnie wręczana rzeźba „Jelonka Karkonoskiego.”

Tym razem nie zostali nagrodzeni, ale dumnie prezentowali swoje wyroby m.in. Krystyna i Józef Piotrowscy z Mirska. Godne zauważenia było m.in. piwo miodowe, ręcznie robione, przepięknie ozdoby do świec i figurki z wosku.

- Robię kwiaty z liści i ze wszystkiego z czego się da, teraz postanowiłam zrobić dekoracje z wosku – mówi pani Krystyna. – Ja nie potrafię po prostu darmo siedzieć – dodała.

Agnieszka Ślipko – Strzałkowska reprezentująca własną firmę na wystawie prezentowała swoje niezwykłe prace wykonane w pracowni w Cieplicach. - Zajmuje się głównie fusingiem, witrażem i biżuterią oprawianą w metal. Te formy są kształtowane bardzo swobodnie, wypalane w piecu elektrycznym i barwione najczęściej wewnętrznie miedzy warstwami szkła. Zajmuję się tym od 13 lat i sprawie mi to ogromną przyjemność – mówiła pani Agnieszka.

Wspaniałą atmosferę na stworzyły występy amatorskich zespołów muzycznych: LITTLE WINGS z Žacléřa oraz Kowarska Orkiestra Rozrywkowa Ludwika Szuli.

Impreza odbyła się w ramach projektu „Wspieranie rozwoju regionalnych firm na czesko-polskim pograniczu” i była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~czyścioch 7-09-2013 12:15
A był Sanepid ? Mieli wszyscy odbiory ? Badania wody ? zapłacili po 500 zł? Pewnie nie,bo przecież lepiej u... małe sklepy i kazać montować po 10 złewów,badać wodę co rok, ale co innego na rynku, woda spod Neptuna zdrowa,można pić, a poza tym, jak powszechnie wiadomo, markety są nietykalneale,o kontroli sanepidu wiedzą dużo wcześniej, więc wszystko gra. Może ktoś wyjaśni w końcu,jak to jest z tym handlem spożywką na kiermaszach- wędliny,sery,gorzała,chleby-wszystko na wyciągnięcie ręki,można dotykać - a w sklepie przez papierek,za szyba ,daleko od klienta- KTO W KOŃCU TO WYJAŚNI? DLaczego Sanepid wali mandaty na giełdzie w Cieplicach, na targu itp- jak ktoś ma do sprzedania chleb czy ser? O co tu chodzi- albo wszyscy, albo nikt !Pewnie ten, kto przy korycie, ma lepiej.
~Kazimierz 7-09-2013 13:34
Trąciło małomiasteczkowością i wioską. Bez obrazy. Fajnie było się przejść w tych klimatach. Szkoda jednak, że już po 17-tej wszyscy zwinęli stragany. Był piątek i jeleniogórzanie byli w pracy ! Zatem rodziny z dziećmi, mieszkańcy, którzy wybrali się na popołudniowy spacer do centrum miasta, niestety, już niczego nie zobaczyli. Warto, by organizatorzy pamiętali o tym w przyszłym roku.
~do czyścioch 7-09-2013 14:21
Czyścioch to dla ciebie: http://www.youtube.com/watch?v=zyxb8GPcHGo
~ 7-09-2013 15:55
do 07-09-2013 14:21 | *.adsl.inetia.pl (159.205.*.*) - Internauta czyścioch pisze właśnie o takich sytuacjach. Dodałeś kawałek z YT, z którego nic nie wynika. Jemu chodzi o to, że nie ma sanepidu na takim kiermaszu, a pojawia się na giełdzie i na targowiskach. Wg mnie tutaj, czyli na kiermaszu, sanepid powinien się także pojawić. A może jednak był?
~T.Deusz 7-09-2013 16:47
Impreza całkiem OK, jak na naszą lokalną dziurę. Ale jak widzę tego facia od dialogu społecznego, czy jakoś tak, to bardzo poważnie myślę o wyprowadzce z Jeleniej.
Piipi Jelonkowa 7-09-2013 19:15
..do - [~Czyścioch ] ~Wiesz ? .. Sanepid lubi ostrzegac przed kąpielą w fontannie, a Jelonkowy Neptun .. jest suchy !
~AnonimGall 7-09-2013 19:48
~Kazimierzu!!!! Pora przywyknąć, że mieszka się w małym miasteczku... po ulicach mkną z zawrotną prędkością monstrualne traktory, ciągną dinozaurowe lemiesze... pora przywyknąć ~ Kazimierzu... wioska... globalna ale wioska... Imprezka super ;)))
~ 7-09-2013 19:52
DOLNOŚLĄZAK. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego ujawniła swoje organizacyjne talenty. Chwała jej za to. Jarmark celnie wpisuje się w obchody Września Jeleniogórskiego. A nazwa "Wyprodukowano pod Śnieżką" - trafna. Piątek - to niefortunny dzień dla tego rodzaju imprezy. Wśród zaprezentowanych produktów nie dostrzegłem wyrobów z kryształu oraz sławnej - od 1810 r. - na cały świat nalewki Echt Stonsdorfer Bitter /oktan 32%/. Jarmark - kiermasz ma to do siebie, że równolegle występują zespoły folklorystyczne. Czyżby pod Śnieżką było ich brak? Impreza warta kontynuowania w przyszłości po organizacyjnych dużych modyfikacjach. Czy obecne kierownictwo KARR jest w stanie sprostać temu zadaniu? Wątpię.
~EM 7-09-2013 19:59
Likier Karkonoski jest dla wytwornych smakoszy - bardzo dobry - polecam, smakowałam.
~AnonimGall 7-09-2013 20:42
Likier... dla smoków... raczej... ;P
Piipi Jelonkowa 7-09-2013 22:52
..do - [~Dolnoślązak] .. Jesteś mężczyzną i szukasz .. tylko alkoholu - współczuję ! Wspomniany likier .. można było kupic w pobliżu pl.Ratuszowym 28.
~ 8-09-2013 10:09
Zatem "szukajcie a znajdziecie". Alkoholu nie szukałem, lecz go nie dostrzegłem. Przydałoby mi się towarzystwo chromego.
Piipi Jelonkowa 8-09-2013 17:06
.. do - [~Dolnoslazak] .. nie tlumacz sie ! .. jestes mezczyzna,a oczy Twoje .. sa od szukania i pozerania !
~ 8-09-2013 19:20
To prawda - jestem facetem. Pozornie stomatologicznie bez wad. Konsumpcja wzrokiem ma też swoje zalety.
~ 8-09-2013 20:37
do 19:20 - masz sztuczną szczękę?;-)
~ 8-09-2013 21:35
A Ty?
Piipi Jelonkowa 8-09-2013 21:40
..do - [~Autora postu z godz.20:37] .. moze to przebieraniec ! .. bo czytalam,ze pewien wilk mial .. rowniez duze konsumcyjne oczy ! /..zr.inf. "Czerwony Kapturek"
~ 8-09-2013 22:57
A ja mam plomby. ;-) Jest nieźle, chociaż nie lubię dentysty (ten strach). ;-)
~allenna 12-12-2013 18:42
Miało być o miodzie a nie o reszcie cudów.Byłam,miodu nie próbowałam ale atmosferę imprezy chłonęłam.A nawet zatańczyłam z mężem na placu-było cudnie..Byłam na spotkaniu klasowym LO Mirsk,matura w 1968 roku.Miejsce i czas spotkania zaplanował nasz Kolega mieszkający i pracujący w Cieplicach-Tadziu.Trafił w "dziesiątkę".BYŁO CUDNIE.Pozdrawiam wszystkich Imprezowiczów.HL

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group