Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10861
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Reformatorzy współczesnego teatru zagrają w Muflonie

Sobota, 23 lipca 2016, 8:34
Aktualizacja: 8:36
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Reformatorzy współczesnego teatru zagrają w Muflonie
Fot. Użyczone
Już dzisiaj (23 lipca) zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze (Sobieszów), gdzie aktorzy Teatru Akhe z Sankt Petersburga i Teatru Cinema w Michałowicach wspólnie zaprezentują efekty dwumiesięcznej współpracy warsztatowej. O godz.19.00 rozpocznie się finałowy spektakl w ramach projektu „Zrozumieć świat. Proces/codzienność”. Wstęp jest wolny.

„Zrozumieć świat” to projekt dedykowany mieszkańcom Dolnego Śląska, którego część stanowią warsztaty z udziałem artystów z Rosji i z Polski. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema – działające na polu teatru, sztuk wizualnych i edukacji artystycznej. Na rezydencję artystyczną w Michałowicach Teatr Cinema zaprosił artystów z Sankt Petersburga, związanych z Teatrem Akhe: Maksima Isaeva i Pavla Semchenko.

Akhe to jedna z najważniejszych grup teatralnych z Rosji występująca na scenach całego świata. Ich spektakle są mariażem happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii. Bezkompromisowe i niezależne podejście do aktu tworzenia i samej materii scenicznej, łączące w sobie cechy tradycyjnego teatru, nowych mediów i sztuki galeryjnej sprawiło, że są uznawani za jednych z reformatorów współczesnego teatru.

W ramach rezydencji w siedzibie Teatru Cinema w Michałowicach aktorzy z Akhe, wspólnie z artystami z Teatru Cinema: Małgorzatą Walas-Antoniello, Zbigniewem Szumskim, Tadeuszem Rybickim, Izabelą Terek-Jopkiewicz i Anną Krych, pracują metodą improwizacji, która stanowi bazę poszukiwań teatralnych obu grup. Tematem przewodnim jest rozmowa o tożsamości narodowej, a głównym odniesieniem; narzędziem tych poszukiwań – kultura ludowa – baśnie, przypowieści, przysłowia. Wielokulturowość Dolnego Śląska jest tu podpatrywana i opisywana przez aktorów z Rosji. Artyści liczą na to, że współpraca na polu artystycznym i warsztatowym dostarczy nam aktywów do lepszego zrozumienia współczesnego świata.

Pracy teatralnej obu zespołów towarzyszą warsztaty z młodzieżą szkolną z Jeleniej Góry i mieszkańcami regionu. Artyści z Rosji i Polski pracują również z działającą przy MDK „Muflon” teatralną grupą warsztatową „Ciałość” oraz z Teatrem Osób Uzależnionych „Karawana”. Rezydencja obejmuje też działania w terenie – filmowe wywiady z mieszkańcami naszych okolic, które posłużą do stworzenia strony wizualnej projektu. Bazując na przysłowiach i przypowieściach – jako mądrości i dziedzictwie kulturowym – stawiają pytanie o siłę kultury.

Rezydencja „Zrozumieć świat. Proces/codzienność” prowadzona jest we współpracy z Programem Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, realizowanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group