Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 5576
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Raport o miejskiej edukacji. Czekając na wyż

Wtorek, 22 lutego 2011, 7:47
Aktualizacja: Środa, 23 lutego 2011, 7:53
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Raport o miejskiej edukacji. Czekając na wyż
Na zdjęciu – uczniowie Gimnazjum nr 1. Najlepszej względem wyników i najliczniejszej jeleniogórskiej placówki tego typu.
Fot. TEJO
Uczniów w jeleniogórskich szkołach jest z roku na rok mniej, ale na horyzoncie widać perspektywę wzrostu ich liczby. Niektóre szkoły, choć bardzo liczne, osiągają świetne wyniki. Inne – niekoniecznie. Dobry jest stan infrastruktury, a to dzięki poprzedniej ekipie w ratuszu, która zadbała o remonty i modernizacje.

Raport o stanie oświaty jeleniogórskiej na ostatniej sesji rady miasta przedstawiła odpowiedzialna za sprawy edukacji zastępczyni prezydenta miasta Zofia Czernow. Nadmieniła, że w ciągu ostatnich dwóch i pół roku liczba uczniów w szkołach publicznych zmniejszyła się. W roku 2008 na lekcje chodziło 12814 osób, podczas gdy w roku ubiegłym – już 11960.

Co do szkół podstawowych – najliczniejszą jest zabobrzańska „jedenastka”, do której uczęszcza w tym roku szkolnym 1019 dzieci. Dwa lata temu było ich 1068, w roku ubiegłym – 1023. Druga pod względem liczebności jest SP nr 8 im. Broniewskiego (543 uczniów). Najmniej liczna to „piątka” (102 osoby) oraz SP nr 7 (245) i SP nr 15 (250).

Liczebność w wielu przypadkach idzie w parze z dobrymi wynikami. I tak SP nr 11 jest w czołówce jeśli chodzi o wyniki egzaminów szóstoklasistów. Za nią plasuje się „dziesiątka” (jeszcze dwa lata temu SP nr 10 była najlepsza). Dobre wyniki ma także „piętnastka” oraz „trójka”. – Gorzej sprawa przedstawia się w szkołach podstawowych nr 13 i 7, które wypadały poniżej oczekiwań – mówiła Zofia Czernow zaznaczając jednocześnie, że rezultaty ulegają poprawie.

Najbardziej licznym i najlepszym w mieście, gdy spojrzeć na wyniki egzaminów gimnazjalnych, jest Gimnazjum nr 1 im. T. Kościuszki, gdzie uczy się 669 osób. Dwa lata temu uczniów było mniej: 649. „Jedynka” od trzech lat jest w czołówce punktowej, choć w roku minionym „poszło” troszeczkę gorzej niż w dwóch poprzednich latach. Z kolei najsłabsze wyniki ma ostatnio Gimnazjum nr 2. Jeśli chodzi o zespoły szkół, to tam rezultaty są znacznie bardziej budujące. Przoduje ZSO nr 1, czyli popularny „Żerom” przy ulicy Kochanowskiego. Jak wynika z raportu jeleniogórskim gimnazjalistom „leżą” lepiej przedmioty humanistyczne. Matematyczno-przyrodnicze wprawdzie nie „leżą” (w drugim znaczeniu tego słowa), ale punktacja z nich jest znacząco niższa.

W statystykach demograficznych szkół ponadgimnazjalnych tendecja spadkowa jest wyraźniejsza: w roku szkolnym 2008/09 uczęszczało do placówek 5606 uczniów, a roku bieżącym – 5027. W czołówce – gdy spojrzeć na rezultaty egzaminów maturalnych i zdawalność – są zespoły szkół: nr 1 („Zerom”) i nr 2 („Norwid”), które na przestrzeni trzech minionych lat szkolnych zamiennie zajmują pierwsze i drugie miejsce. Zofia Czernow nadmieniła o niezadawalącej zdawalności w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Jednak to właśnie technikum działające przy tej placówce, jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o egzaminy dyplomowe.

Zastępczyni prezydenta miasta przypomniała także, że kilka placówek czeka na remonty i modernizację, choć – dzięki polityce poprzedniej ekipy (tego nie powiedziała) – stan techniczny infrastruktury oświatowej jest dobry. Na inwestycje oczekują przedszkola nr 2, 4, 13 i 14, podstawówki (piątka i siódemka), oraz zespoły szkół: nr 1, Przyrodniczo-Żywieniowych, Licealnych i Zawodowych nr 2, Rzemiosł Artystycznych, a także Licealnych i Usługowych).

Reasumując: demografia nie napawa póki co optymizmem, zwłaszcza nauczycieli, Mniej uczniów to mniej etatów. Jest iskierka nadziei na przyszłość, ale raczej na tę odległą. Wyż idzie, ale w tej chwil jest raczej na etapie przedszkolnym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group