Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 5247
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rajd Arado odwołany

Niedziela, 27 marca 2022, 16:39
Aktualizacja: 16:46
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rajd Arado odwołany
Fot. Tomasz Raczyński (archiwum)
Zaplanowany na długi weekend majowy Rajd Arado został odwołany. Początkowo organizatorzy chcieli przeprowadzić imprezę bez scen batalistycznych, aby nie wywoływać traumy wśród uchodźców z Ukrainy, jednak ostatecznie całkowicie zrezygnowano z przedsięwzięcia.

Przypomnijmy, w Jeleniej Górze przyjazd kolumny historycznej Rajdu Arado 2022 zaplanowany był na godziny popołudniowe, w niedzielę, 1 maja 2022 r. We wskazanym przez samorząd lokalny miejscu zainstalowane miało być otwarte muzeum techniki, w ramach którego planowano zaprezentować wszystkie uczestniczące w wydarzeniu pojazdy, obsadzone przez wszystkich odtwórców historycznych (rekonstruktorów). Realizacja przedsięwzięcia na terenie Jeleniej Góry zaplanowana była na okres około czterech pełnych godzin zegarowych i miała mieć formę pikniku rodzinnego z wyraźnym akcentem patriotycznym. W jego trakcie zaplanowane były następujące elementy:
- dynamiczna i statyczna prezentacja zabytkowych pojazdów,
- prezentacja wybranych sylwetek rekonstrukcyjnych (pokaz mody historycznej), w tym kluczowych postaci dla tuż powojennej historii Jeleniej Góry,
- prelekcja dotycząca początków osadnictwa polskiego w Jeleniej Górze tuż po zakończeniu II wojny światowej, z uwzględnieniem znaczenia działań na rzecz krzewienia tutaj polskości pierwszych urzędników.

Przedstawiamy oświadczenie organizatorów:

W związku z trwającymi w Ukrainie działaniami wojennymi podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu przygotowań oraz nierealizowaniu Rajdu Arado we wcześniej zapowiadanym terminie 28 kwietnia – 3 maja 2022 r. Mimo że w trakcie tegorocznej edycji naszego wydarzenia postawiliśmy nacisk na powojenne dzieje Dolnego Śląska, w tym ustanowienie na tym terenie nowych, polskich władz, a co za tym idzie wyłączyliśmy z przedsięwzięcia elementy batalistyczne stawiając na plenerową lekcję historii, prezentacja umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia mogła budzić kontrowersje. Zdajemy sobie również sprawę, że samorządy, w tym te, które zawsze partnerowały Rajdowi Arado, kierują znaczne środki finansowe na działania pomocowe względem uchodźców z Ukrainy. Ze swojej strony zaznaczamy, że również uczestnicy naszego wydarzenia angażują się i nadal będą w tego rodzaju działalność.

Mamy nadzieję, że sytuacja za wschodnią granicą naszego kraju w końcu się ustabilizuje. Jeśli będzie taka wola ze strony naszych dolnośląskich partnerów, do tematu Rajdu Arado – największego, mobilnego projektu historyczno-edukacyjnego w Polsce, powrócimy w roku 2023.

Z poważaniem,
Jarosław Bona, Łukasz Gładysiak
Organizatorzy Rajdu Arado.

Twoja reakcja na artykuł?

26
35%
Cieszy
10
14%
Hahaha
2
3%
Nudzi
16
22%
Smuci
14
19%
Złości
6
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group