Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 4277
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Radny stracił mandat

Wtorek, 13 października 2020, 6:03
Autor: WAC
Piechowice: Radny stracił mandat
Fot. WAC
Mimo że niedzielne (11.10) referendum w sprawie odwołania wójta Mirosława Kalaty oraz Rady Gminy Podgórzyn ze względu na zbyt niską frekwencję okazało się nieważne, to mieszkańcy Zachełmia wkrótce pójdą do urn wyborczych. Stanie się tak, gdyż Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wygaszający mandat radnego Roberta Balcerka.

Batalia prawna wokół mandatu radnego Roberta Balcerka trwała ponad dwa lata. Dylemat, czy może on sprawować funkcję radnego powstał gdy w trybie konkursu ofert prowadzonego przez miasto Jelenia Góra został on inspektorem nadzoru inwestorskiego budowy rowerowych single tracków na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Choć umowę R. Balcerek podpisał także z jeleniogórskim magistratem, jednak Gmina Podgórzyn był jednym z partnerów (wraz z Piechowicami i Jelenią Górą) finansowych przedsięwzięcia. Zdaniem wójta gminy Mirosława Kalaty sytuacja ta spełnia kryteria, aby uznać, że R. Balcerek naruszył przepisy zakazujące łączyć zasiadanie w radzie z prowadzeniem działalności gospodarczej na mieniu gminy.

Sesja Rady Gminy, podczas której radni zajmowali się sprawą wygaszenia mandatu radnego z Zachełmia odbyła się w lipcu 2018 r. Głosowanie nad uchwałą poświęconą tej kwestii zakończyło się wynikiem nierozstrzygniętym, gdyż pięciu radnych było za, pięciu przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Sam zainteresowany nie brał udziału w głosowaniu.

W tej sytuacji sprawa trafiła do nadzoru prawnego wojewody, który uznał, że radny nie złamał prawa i nadal może sprawować swój mandat. Rozstrzygniecie to Gmina Podgórzyn zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który poparł rację Gminy i orzekł wygaszenie mandatu radnego. Wyrok WSA podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny i tym samym została wyczerpana ścieżka prawna. Oznacza to, że w Zachełmiu odbędą się wybory uzupełniające.

Twoja reakcja na artykuł?

15
28%
Cieszy
21
39%
Hahaha
2
4%
Nudzi
1
2%
Smuci
5
9%
Złości
10
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1157
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group