Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7148
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Radni to aroganci i ignoranci – aktorzy obrażają samorządowców

Piątek, 30 stycznia 2009, 8:58
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 lutego 2009, 8:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Radni to aroganci i ignoranci – aktorzy obrażają samorządowców
Fot. TEJO
Aktorzy Teatru Dramatycznego im. Norwida protestują przeciwko ostatniej zmianie w statucie, dzięki której szefem artystycznym placówki nie będzie mógł zostać Wojtek Klemm. Zarzucają radnym ignorancję oraz utrudnianie pracy komisji i wtrącanie się w nie swoje sprawy. Zapominają, że placówka to nie prywatny folwark ich guru, ale instytucja miejska.

Otwarty list podpisany przez 18 osób został opublikowany na łamach portalu e-teatr. – Z całą mocą protestujemy przeciw podejmowaniu przez Radę Miasta krzywdzących, opartych na ignorancji, małostkowości i osobistych animozjach decyzji dotyczących naszego Teatru – piszą jego sygnatariusze.

– Podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 27 stycznia 2009 uchwalili Państwo – zmiany w statucie nowo powstałego Teatru im. C.K. Norwida. Zdecydowali Państwo o połączeniu funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego. Zrobili to Państwo, znając doskonale zasady ogłoszonego przez Prezydenta Miasta konkursu na dyrektora Teatru. Konkurs ten miał wyłonić dyrektora naczelnego - jego warunki jednoznacznie promują kandydatury osób o kwalifikacjach menadżerskich /…/ –czytamy.

Warunki Konkursu nie wspominają ani słowem o osiągnięciach artystycznych kandydatów, ani o planach kształtowania artystycznego oblicza Teatru. Chcą Państwo zatem wprowadzić precedens w polskim i europejskim świecie teatralnym, zalecając - na mocy powziętej uchwały - by za artystyczny profil teatru odpowiadał finansista? – piszą aktorzy i niektórzy członkowie zespołu

– Zasady konkursu stoją w sprzeczności ze zmianami wprowadzonymi przez Państwa w statucie. Tym samym utrudniają Państwo pracę Komisji, która wyłonić ma nowego dyrektora – kontynuują autorzy listu. Sygnatariusze listu zarzucają radnym karygodną ignorancję i brak elementarnej znajomości zasad funkcjonowania instytucji kultury. – Co gorsza - stoi za nią arogancja i bulwersujący - szczególnie, że są Państwo ludźmi decydującymi o wizerunku Miasta - brak zainteresowania przyszłością Teatru w Jeleniej Górze. Państwa intencje są oczywiste dla wszystkich, którzy śledzą losy Teatru w ciągu ostatniego półtora roku.

Aktorzy sugerują, że zmiany w statucie mają tylko jeden cel: wyeliminowanie osoby Wojtka Klemma z życia kulturalnego Jeleniej Góry. Żadną miarą nie chodzi w niej ani o dobro Teatru, ani o dobro Jeleniej Góry. Jelenia Góra bowiem od czasu objęcia dyrekcji artystycznej przez Wojtka Klemma zyskała zaszczytną rangę miasta, w którym działa jeden z najważniejszych ośrodków teatralnych w kraju. Spektakularne osiągnięcia Teatru w ostatnim sezonie zawdzięczamy śmiałej, konsekwentnej i stojącej na najwyższym poziomie artystycznym linii programowej, wprowadzonej przez Wojtka Klemma – akcentują.

Czytamy dalej o „cudzie kulturalnym”, który dokonał się w Jeleniej Górze. Teatr jest entuzjastycznie opisywany w mediach ogólnopolskich i wygrywa ogólnopolskie rankingi na najciekawszą scenę kraju (ostatni taki ranking mogą Państwo znaleźć w tygodniku "Wprost" z dnia 25.01.2009). Najważniejsi ludzie kultury i twórcy teatralni w naszym kraju, by wspomnieć choćby goszczącego u nas niedawno Krystiana Lupę, podkreślają , że po raz pierwszy od wielu lat Jelenia Góra przestała być pustynią teatralną.

Tymczasem Państwo jedną decyzją chcą te wszystkie osiągnięcia unieważnić. Nie możemy zatem nazwać Państwa posunięć inaczej, niż kalaniem własnego gniazda. Wyjątkowo przy tym perfidnym, bo przecież powołują się Państwo na "dobro Miasta" – piszą aktorzy. Nie kryją oburzenia faktem, że „o losach teatru decydują ludzie, którzy - w ogromnej większości – nigdy do niego nie chodzą, a wiedzę o naszych przedsięwzięciach czerpią co najwyżej z lokalnych tabloidów” – czytamy.

Oburza ich także to, że o losach teatru mówi się poza plecami aktorów i bez zaciągania opinii ogólnopolskich autorytetów w dziedzinie kultury.
– Zdecydowanie żądamy, by wszelkie uchwały i postanowienia mające na celu uniemożliwienie kontynuowania pracy obecnemu dyrektorowi artystycznemu, Wojtkowi Klemmowi (a tym samym nam) zostały cofnięte. Domagamy się natychmiastowego spotkania i złożenia przez Państwa wyjaśnień w sprawie zgłoszonych wyżej uwag i postulatów – grzmią autorzy listu.

Pismo podpisali członkowie zespołu artystycznego Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze: Joanna Wichowska - kierownik literacki, Andrzej Kępiński, Anna Ludwicka, Bogusław Siwko, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Jacek Paruszyński, Jarosław Dziedzic, Lidia Schneider, Magdalena Kępińska, Małgorzata Osiej-Gadzina, Marcin Pempuś, Piotr Konieczyński, Robert Dudzik, Robert Mania, Rozalia Mierzicka, Grażyna Mieczkowska oraz Małgorzata Własik.

To jest nasz teatr, nie „ich” – komentarz
Aktorzy w swym „świętym” oburzeniu zapominają o jednym: Teatr Dramatyczny im. Norwida to nie jest „ich” teatr. To nie oni stanowią prawo w tym teatrze. Są tylko wykonawcami usług, za co pobierają zresztą pieniądze. To jest „nasz” teatr: teatr miejski, teatr wszystkich jeleniogórzan, którzy „opłacają go” ze swoich podatków. To także teatr radnych, którzy zostali wybrani w demokratycznych wyborach. Trudno zrozumieć tok rozumowania artystów, którzy mogą liczyć jedynie na brawa widowni z pierwszych rzędów, często jako jedynych zajętych podczas „produkcji” firmowanych nazwiskiem kierownika artystycznego, autora „cudu kulturalnego”, który Jelenią Górę - dającą mu niemałą pensję - miał nazwać "wioską". A nazywając radnych arogantami i ignorantami aktorzy sugerują po części, że to jeleniogórska publiczność jest głupia i tępa, bo nie rozumie górnolotnych przenośni usłanych odniesieniami do ludzkich wydzielin, którymi teatr epatuje. Wszyscy są źli, tylko aktorzy świetni. Pogratulować samopoczucia!
Konrad Przezdzięk

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (124) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group