• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 14:33
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 6275
  • Zalogowanych: 8
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Radni: plan transportowy – więcej złego niż dobrego!

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 29 stycznia 2014, 9:20
Aktualizacja: Niedziela, 2 lutego 2014, 12:10
Autor: Angela
Fot. Angela
Po ostrej krytyce, gorączkowym ustalaniu kosztów przygotowania dokumentu, negatywnej opinii komisji gospodarki komunalnej oraz pod groźbą unijnych konsekwencji radni jednak uchwalili na wtorkowej sesji (28.01) „Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Jeleniej Górze do roku 2023”. „Za” było 10. radnych, przeciwko – czworo i aż dziewięciu wstrzymało się od głosu.

Plan transportowy prezentował Daniel Błażków z Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz przedstawiciel firmy, która wykonała zlecony dokument. Po przedstawieniu ogólnych założeń na sali rozgorzała gorąca dyskusja. Słów krytyki jak zawsze nie szczędziła opozycja.

Rafał Szymański, radny Prawa i Sprawiedliwości mówił, że to co usłyszeli radni jest przerażające…
- Przyglądając się tabelce czasów przejazdów autobusów, czeka nas era dyliżansu miejskiego – mówił radny PiS. W jakim kierunku zmierzamy? – pytał.

Poparł go przewodniczący klubu jeleniogórskich radnych Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz. - Na sali nawet nie widzę pana prezesa MZK, a sam plan zawiera podstawowe błędy merytoryczne czego przykładem jest liczba szkół na stronie 17 – mówił radny Krzysztof Mróz. – Jak my mamy rozmawiać poważnie? Musimy patrzeć na to, jak wygląda cała komunikacja. Teraz mamy rosnące wydatki na MZK i dramatyczną sytuację ograniczenia liczby kursów i ich częstotliwości. Zlikwidowana została linia nr 27, bardzo istotna dla mieszkańców Zabobrza. Ten plan nie odpowiada na najważniejsze potrzeby mieszkańców. Nie mamy wpływu na to, jak funkcjonuje kolej czy przewoźnicy prywatni, ale mamy wpływ na MZK, a słyszymy od pasażerów, że bilety są za drogie, autobusy niedostosowane do potrzeb mieszkańców – argumentował.

Odpowiedź na pytanie radnego Platformy Obywatelskiej Leszka Wrotniewskiego, ile miasto planuje dopłacać do MZK przy zwiększeniu korzystających do 40 procent mieszkańców, przerwała awaria systemu do głosowania i związana z tym 15 minutowa przerwa. Po niej radny Leszek Wrotniewski dodał, że dokument komplikuje tylko życie i więcej narobi złego, niż dobrego. – Dlatego będą głosować przeciwko – dodał.

Po niej Ireneusz Łojek (PiS) pytał czy gminy ościenne będą partycypowały w kosztach planowanego rozwoju oraz czy dane z 2011 roku, na których opierano się w przygotowaniu planu, nie są za stare.
Józef Gajewski (SLD) krytykował obecne funkcjonowanie MZK i wypuszczanie na trasy górskie, w tym do Jagniątkowa, autokarów niskopodłogowych. - One po prostu rysują podwoziem po śniegu – mówił.

Jak zawsze sytuację próbował uspokoić radny PO Janusz Wojtas, który apelował o dyskusję merytoryczną. - My Polacy mamy taką mentalność, że na wszystkim znamy się najlepiej i tak jest w tym przypadku, gdzie najlepiej wszyscy znają się na transporcie publicznym – mówił.

Te słowa jednak nie wyciszyły emocji, a wręcz przeciwnie. - Merytoryczna komisja oceniła plan negatywnie- ripostował radny Ireneusz Łojek. - Proszę tu nie mędrkować, że wszyscy znają się na tym najlepiej, mamy prawo dyskutować i zadawać pytania oraz wyrażać negatywne zdanie. Krytycznie oceniamy dokument, dlatego radni PiS wstrzymają się od głosu. Moim zdaniem szkoda na takie bzdury wydawać pieniądze – dodał.

- Było spotkanie na ten temat, na które zaproszeni zostali wszyscy radni, a przyszło tylko siedmioro – bronił się Janusz Wojtas. - A co do mędrkowania, nie ma w tym lepszych niż koledzy po przeciwnej stronie stołu – podkreślał.

Janusz Grodziński pytał, kiedy plan został przekazany do konsultacji radnym, a radny Wojciech Chadży (SLD), jakie są konsekwencje jego nieprzyjęcia.

Mecenas Roman Słomski odpowiadał, że posiadanie takie planu przez miasto jest wymogiem prawnym.
- Sprawa jest trudna do jednoznacznej odpowiedzi, bo jeszcze tego nie wiadomo jakie są konsekwencje nieprzyjęcia planu, bo nikt jeszcze tego nie ćwiczył – mówił miejski radca prawny. - Plan jest po to, by usztywnić pewne ustalenia i jest załącznikiem do wniosków unijnych – tłumaczył.

Najcięższe działa przeciwko prezydentowi na wczorajszej sesji wytoczył jednak radny klubu Razem dla Jeleniej Góry, który mówił, że miasto niszczy transport publiczny, a sam plan jest dokładnym zaprzeczeniem tego, co obecnie robi prezydent.

- Ten plan jest totalną krytyką tego, co robi od dwóch lat prezydent Marcin Zawiła – mówił Miłosz Sajnog. – Moim zdaniem prezydent go w ogóle nie przeczytał. W tym dokumencie jest napisane, że szybka kolej miejska jest dla Jeleniej Góry nie do utrzymania i nie do zrealizowania, więc mówienie, że będziemy w to inwestować jest absurdem. Ten dokument mówi, że należy zwiększyć dofinansowanie do transportu miejskiego, a prezydent chce ograniczać pieniądze. Optymalizacja to nie jest obcięcie pieniędzy, ale stworzenie jak najlepszej jakości czyli dwie zupełnie różne rzeczy. Dokument mówi, że nie wolno ciąć kursów, bo zmniejszy się liczba pasażerów, prezydent mówi, że się przygląda, jak zejść kosztowo i ograniczyć kursy. Jeśli więc ktoś zamówił dokument ekspercki i wyciągnął z tego wnioski dokładnie przeciwstawne, to ja tego nie rozumiem. Ten dokument mówi, że nie jest wykorzystywany potencjał przystanków przesiadkowych czy przewoźników prywatnych, z którymi prezydent nawet nie chce rozmawiać. PKS realizuje połączenia konkurencyjne niż MZK na tych samych liniach. Lubin zatrudnia PKS z Jeleniej Góry, który już jeździ po Lubinie i Świdnicy i najprawdopodobniej będzie wchodził na cały okręg świdnicko – głogowski. Drugi z przewoźników prywatnych siedzi na sali, ale nikt z nim nie rozmawia. Plan mówi co można zrobić, więc wykorzystajmy te rozwiązanie. Przyjmijmy ten plan i zacznijmy go konsekwentnie realizować, bo to jedyny sposób by coś zrobić dla transportu publicznego - dodał Miłosz Sajnog.

Prezydent Marcin Zawiła dyskusję radnych przeciwnych uchwalenia planu, ocenił jako personalne rozgrywki, a nie merytoryczne zarzuty.

- Nie rozumiem radnych, bo przyjęliśmy uchwałę, która mówi o tym, jak mają jeździć autobusy na poziomie minimum na poszczególnych liniach i że mają być dostosowane do wymogów ekologicznych oraz potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakładamy również nową linię komunikacyjną przez ul. Spółdzielczą oraz wprowadzamy szereg zmian korzystnych dla mieszkańców – mówił prezydent Marcin Zawiła. – Ponadto jest to dokument formalnie wymagany do wniosków o fundusze unijne. Ja rozumiem, że radni mnie nie lubią i na sesji wykorzystują każdy moment do mielenia. Jeżeli jednak w lipcu 2013 roku dokument został przekazany radnym do konsultacji i radni byli zapraszani na kilka konsultacji, a teraz zaczynają mieć pytania i problem, to jest to… ich problem. Ten plan jest krytyką polityki komunikacyjnej nie tylko mojej, ale miasta od kilku lat. I dobrze. Nie wynająłem ekspertów po to by tworzyli mi laurki, ale żeby dyskutowali z pewną praktyką. Wiem, że chcielibyśmy by każdy miał autobus spod domu co dwie minuty, ale nas na to po prostu nie stać – dodał prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~tobyl zamach 29-01-2014 9:45
czy radni PiSu zrobili cos kiedys dla JG czy tylko biorą diety za siedzenie i krzyczenie jaki to skadal jako to hanba zdrada itp itd
~ 29-01-2014 10:01
Czyli wraca stare powiedznie: "Baranku Boży co sesja to gorzej" ! a miało być w tej unii tak pięknie, gospodarczo i poważnie. Przypominam sobie czasy po roku 89 i przed 2004 to naprawdę było optymistycznie.
~ 29-01-2014 10:02
ile w końcu Complex zapłacił za ten bubel wymagany tylko ze względów formalnych?
~Wiem 29-01-2014 10:23
Do" tobyl zamach". Radni PISu nic nie mogą zrobić bo są w mniejszości nieszczęście. Za to POzostali radni robią nam "dobrze". Przynajmniej tak myślą. Natomiast My mieszkańcy wiemy swoje i jednych i drugich łącznie z "wodzem" po wyborach w podzięce wyślemy na bezrobocie.
~Wiem 29-01-2014 10:26
Oczywiście. Radni PISu są w mniejszości na szczęście
~Gość 29-01-2014 10:42
to jest chyba jakis kabaret PO dziadow na koniec kadencji ,a Zawila nich sam jezdzi tymi gruchotami z MZK ,Wlodyga to nawet po sniadanie jezdzi swoim autem choc ma 100 mertow do sklepu od urzedu marszalkowskiego ,nogi bola szanownego pana i na pasach parkuje -.... hahahaha
~ 29-01-2014 10:52
pan Prezydent bardzo rzeczowo odpowiedział tym tylko mielących jęzorem o wszystkim, a szczególnie tym z PISu i "plotkarzowi". Bicie piany panowie Radni, i dobrze że jesteście w mniejszości.
~tobyl zamach 29-01-2014 10:59
do 29-01-2014 10:42, gruchotami to chyba ty handlujesz na złomie w szarej strefie, trzeba byc slepym i glupim zeby nie zauwazyc pewnych zmian na lepsze ale ciemnogrod zawsze bedzie trabil o tym jak mu zle niedobrze....
TONI 29-01-2014 11:36
do "tobyl zamach" http://www.jelonka.com/news,single,init,article,50462. Kto mówi prawdę? Warto poczytać.
~analityk 29-01-2014 12:22
Ja w obronie Prezydenta Miasta. Na naszych oczach dokonuje się demontaż Państwa. Jelenia Góra jest małym modelem i odpowiednikiem tego, co realizowane jest w skali całego kraju - nie może więc być wyspą szczęśliwości, w której jest inaczej niż gdzie indziej.
~tobyl zamach 29-01-2014 12:35
ja w uzupełnieniu -analityka tak tak rozkradna nas zydzi, ruscy i niemcy aha i gender nas zgwalci
~@ 29-01-2014 12:51
Czasem mi po prostu wstyd... Rada która składa się z z kłotliwych indywidualistów nie potrafi spokojnie rozwiązać technicznego przecież problemu...
~Komedia 29-01-2014 13:04
Radni przez kilka miesięcy mieli w rękach Plan transportowy zadają pytania świadczące o tym, że nie przeczytali tego dokumentu, mimo, że to ich radnych obowiązek. Mieli kilka miesięcy na zadawanie pytań i wyjaśnienia. Nie zrobili tego. To lekceważenie nas, wyborców! Kompetentny radny przychodzi na sesję z gotowymi propozycjami rozwiązania problemów a nie z kompromitującymi pytaniami. Pytaniami świadczącymi o lenistwie. Takie pytania mogą zadawać uczniowie szkół podstawowych. Od radnych wymagamy znacznie wyższego poziomu intelektualnego. Radni histeryzują, hamletyzuja, rozdzierają szaty, pochylają się, udają zatroskanych. Jednym słowem teatr dla mediów.
~w13 29-01-2014 13:23
nie zrozumialem czy przewodniczacy rady z PO glosowal przeciwko propozycji prezydenta z PO..?cos nie rozumiem
~ 29-01-2014 13:47
Myślę że z panem Przewodniczącym Wrotniewskim trzeba coś zrobić? Gdy by miał honor to by zrezygnował nie tylko z tej funkcji ale i z mandatu radnego. Coś jest na rzeczy z tym Dziwiszowem?
~pryncyp 29-01-2014 14:12
Ta uchwała,jak i wiele innych jest nieprawomocna, gdyż w głosowaniu brali udział radni, będący mieszkańcami innych gmin.
~z innejbajki 29-01-2014 14:15
--- nie rozumiem powiedzenia : "- nie wynająłem ekspertów po to, by tworzyli mi laurki ...." . Poważny problem jest w tym, że z odgórnej decyzji takie plany musiały być przyjęte w określonym czasie. Jest też pewnego rodzaju "instrukcja" co powinny zawierać - niezależnie od szczebla władzy : województwo czy powiat. Kolejny problem - najważniejszy w tej sytuacji - to sposób w jaki władza ma prawo wyłonić "ekspertów" do napisania takiego/tego opracowania : "Planu zrównoważonego rozwoju ..."---- oczywiście może to być tylko przetarg. I teraz - żeby ustawić odpowiednio warunki takiego przetargu tzn tak żeby wygrała go firma, która rzeczywiście jest ekspercka w tym temacie i operuje nowoczesnymi narzędziami diagnozującymi ten problem (z wieloma aspektami społecznymi i gospodarczymi) trzeba dokła
~z innejbajki 29-01-2014 14:19
trzeba dokładnie wiedzieć jak powinien w szczegółach wyglądać ten dokument -żeby uniknąć niespodzianek i pułapek- i jakie wymogi postawić "ekspertom" - by wyłonić tych prawdziwych, na dodatek samobójczo odważnych - bo muszą w ramach tego opracowania zrobić 10-letnią prognozę (sic !). Niestety ani władza ani urzędnicy nie mają wiedzy równej PRAWDZIWYM EKSPERTOM żeby warunki przetargu były na poziomie atrakcyjnym dla nich. W efekcie, po najniższych kosztach, za "Plany zrównoważ..." zabrali się pseudoeksperci (być może w niektórych miejscach Polski wygrali niską ceną, bo ich zalecenia dają preferencje określonym kierunkom w transporcie odpowiednio gratyfikowanym przez firmę/y które na tych zaleceniach skorzystają). Piszę w liczbie mnogiej o "Planach" bo 23 stycznia dotarłam do informacji o
~z innejbajki 29-01-2014 14:20
do informacji o konsultacjach społecznych "Planu zrównoważ rozwoju dla Dolnego Śląska". Informacja późna, na kilka dni przed końcem tychże. Zagłębiłam się w prawie dwustu stronicowy dokument już po dziesięciu stronach wiedziałam, że nie wyślę ani jednej uwagi, bo cały ten dokument to kuriozalny bubel, napisany na poziomie bardzo złej pracy magisterskiej, oparty na metodach weryfikacji błędu wyniku zalecanych magistrantom w latach 80-tych, oparty na nieaktualnych danych z 2011r, w sporej części wypełniony cytowaniem treści z podręczników akademickich, autorskiej interpretacji danych GUS gdzie np autorzy mówią o spadku ilustrując to zapożyczonym z materiałów GUS wykresem obrazującym wzrost. Dokument ten obnaża dotkliwie poziom niewiedzy autorów ale i brak chęci zapoznania się z tak podstawow
~z innejbajki 29-01-2014 14:23
z tak podstawowym dokumentem jak "Strategia Rozwoju Województwa Dolnośląskiego 2020", który reguluje wiele problemów aktualnie do ujęcia w "Planie zrównoważ...". Dokument jeleniogórski najwyraźniej nie został skonsultowany również z Kolejami Dolnośląskimi, które poczyniły wielomilionowe inwestycje w zgodzie z przyjętą "Strategią..." i kwestą Kolei Miejskiej w Jeleniej Górze wpisaną w niej do realizacji. Wrocławski-wojewódzki "Plan zrów..."na stronie 48, wśród tekstu pojawia się zdanie : Popyt na transport publiczny na poziomie powiatu lub gminy nie jest przedmiotem opracowywanego planu. Więc plan obejmuje całe województwo ale w kompletnym oderwaniu od problematyki transportu w powiatach. We wrocławskim planie panowie eksperci roztrząsają bezrobotnych jako osoby o dużej mobilności, gotowe
~z innejbajki 29-01-2014 14:26
"gotowe dojeżdżać do pracy poza powiat swojego zamieszkania, a równocześnie z powodów finansowych rezygnują z transportu indywidualnego". W tym dokumencie dla Dolnego Śląska nie ma w ogóle problematyki przemieszczania się turystów, wczasowiczów, wycieczek szkolnych. Dolny Śląsk określa się jako województwo z TYLKO DWOMA Parkami Narodowymi kompletnie nie informując jaki ruch generują te Parki. Natomiast w okolicach str 53 w rozdziale Generatory ruchu -cytuję - "rekreacja i rozrywka odgrywają ważną rolę w życiu każdego człowieka" - piszą panowie autorzy i wymieniają : głównymi generatorami ruchu w tym zakresie są aquaparki i kina (!!!!). A w podsumowaniu można m.in. znaleźć zdanie : " Ruch komunikacyjny związany z transportem osobowym w tym publicznym transportem zbiorowym nie jest czynnikie
~z innejbajki 29-01-2014 14:27
nie jest czynnikiem decydującym o jakości poszczególnych elementów środowiska". No coments . Chyba że chodziło dokładnie o to, by powstały dokumenty, które z powodu błędów będzie można uwalić i dalej rządzić jak lokalne priorytety oraz możliwości finansowe pozwalają. Bo przyjąć i zaakceptować świadomie taką fuszerkę nie przystoi każdemu powyżej 12 roku życia.
~Do innejbajk 29-01-2014 15:12
I właśnie po to dostaliście do rąk taki dokument pół roku temu panie radny, podpisujący się : z innejbajki. Czemu mają służyć cytowane ni w pięć ni w dziewięć obszerne fragmenty tego opracowania? Od przemyśleń jest pan, mój drogi radny. A posiedzenie Rady Miasta jest to forum wymiany propozycji a nie teatr. Pan panie radny za Boga nie może zrozumieć po co pana wybrali wyborcy. Powiem to panu, choć w tej kadencji już brakuje czasu, by pan się zmienił na lepsze: wybrali w nadziei, że będzie pan w czynny, twórczy sposób zmieniał nasze miasto a nie wybrzydzał, utyskiwał, stękał i narzekał. A stęka się i narzeka wtedy, gdy chce się przykryć własną niekompetencję i lenistwo. Trzeba było wcześniej przeczytać Plan transportowy.
~z innejbajki 29-01-2014 15:44
--- jestem pewna że nie ja jedna a więcej "zwykłych ludzi" przeczytało te "Plany" i są oni równie zażenowani bezczelnością autorów wkładających w ręce władzy takie zapełniane na objętość wypociny nazywając je "dokumentami',--zwykłych ludzi, którzy właśnie w czynny i twórczy sposób chcą mieć wpływ na zmiany w otaczającej nas rzeczywistości.
~z innejbajki 29-01-2014 16:12
--- podałam przed chwilą swoje nazwisko i imię ale najwyraźniej nie wolno (ust. o ochronie danych osobowych ?) -- bo ten post został usunięty
~pronto 29-01-2014 16:19
troszkę inny temat, czy ktoś słyszał jaki jest etap uruchomienia naszych Term Cieplickich ,od dłuższego czasu ,ani widu ani słuchu ,może woda uciekła gdzieś i uszczelniają , a może jest za zimna .Jako prawie obatel miasta chciałbym się coś dowiedzieć ,już prawie miesiąc się nie kąpię licząc na połączenie przyjemności z pożytecznym .
~ktossiutek 29-01-2014 16:23
te dokumenty sa wymagane tylko pod unije i dotacje w wielu dokumentach pisze się o wizji lub misji i o tym co się chce zrobić nic to potem nie ma wspólnego z rzeczywistością ,ale taki dokument to przepustka do środków unijnych. ma racje Pan Wojtas i Prezydent radni robią sobie popisówkę przed wyborami a nie wiedziałam ,że Przewodniczący RM już tak brnie w tą władzę a taki fajny byłeś w szkole niestety mojego głosu na przyszłe wybory ..... hm
~gość II 29-01-2014 16:43
Czekam na ujadacza, by znów stwierdził, że to wszystko wina Wrocławia.
~ 29-01-2014 17:45
http://socjolog61.neon24.pl/post/105227,obalic-rezim
~DEVILEK 29-01-2014 18:04
do 29-01-2014 16:19 | ~pronto | ... to jednak sią wykąp, bo zgnijesz ... ale gdybyś się nie wykąpał, to nie licz na wiele, przez pierwsze miesiące ta kałuża zwana "termami" będzie tak obłożona, że bez materaca można będzie leżeć na powierzchni ... zupa dnia co dzień inna (przy przewadze damskiej - rybna / męskiej - serowa) a w kwestii pływania - to jak sie wciśniesz, na stojąco uda sie może nogi pomoczyć ...
~do 10:59 29-01-2014 19:20
gdzie te zmiany na lepsze ?????? ????? ???? i gdzie obiecany Jeleniogórski skm ????
~pasażer 29-01-2014 19:35
Z tego co rozumiem plan transpotowy finansowany z pieniędzy UE. Po ostrej krytyce, gorączkowym ustalaniu kosztów przygotowania dokumentu, negatywnej opinii komisji gospodarki komunalnej oraz pod groźbą unijnych konsekwencji radni jednak uchwalili .To był szantaż na radnych,że przez nich utracone zostaną darmowe pieniądze UE.Skandal to mało powiedziane.....Gdzie organy kontrolujące programy finansowane z UE. Mimo ,że są złe UE musi zapłacić za buble , które nikomu nie przyniosą pożytku publicznego.
~pytanie 29-01-2014 20:08
co to niby za radny sadzi komentarze bez opamiętania jeden za drugim, anonimowo? dziwna metoda
~ 29-01-2014 20:18
DOLNOŚLĄZAK. MZK jest spółką, działającą wg zasad prawa handlowego Zgodnie ze statutem, firmą kieruje zarząd. Nad zarządem jest rada nadzorcza. Ponieważ właścicielem tej spółki jest miasto, zatem prezydent sprawuje nad MZK nadzór właścicielski. Nad prezydentem jest Rada Miasta, w której PO ma większość. Polecenia partyjne radnym PO wydaje zarząd tej Partii, a w imieniu tego zarządu H.Papaj - przewodniczący. W sumie MZK ma 6 nadzorców-decydentów. Paranoja. Nie. To prawnie usankcjonowana gospodarcza rzeczywistość. Tragiczna dla firmy i jeleniogórzan, którzy z usług MZK korzystają. Polnische Wirtschaft ist the best!!!!
~ 29-01-2014 21:00
Dolnoślązak naucz się że" Rada nie jest nad Prezydentem". Prezydent jest wybierany w wyborach bezpośrednich i tylko wyborcy są "nad nim" .
~ 29-01-2014 21:10
Cd. z 20:18. Radni - szczególnie wobec PO opozycyjni - nic nie są w stanie zrobić - zmienić. Głos rozsądku prezentuje M.Sajnog. Aż dziw bierze, że ten radny z wykształcenia ledwie politolog, w swoich wypowiedziach akcentuje ekonomiczne aspekty. Widać ekonomia polityczna, a raczej polityka ekonomiczna nie jest mu obca. Warto o tym pamiętać w tegorocznej kampanii samorządowej. DOLNOŚLĄZAK
~ 29-01-2014 21:18
Norweg , willa Filnera w Cieplicach na sprzedaż, co radni na to, ... zabrał wam odwagę, wszyscy będziecie odpowiedzialni za tchórzliwe swoje zachowania , gdzie mądrale z PiS , gdy chodzi o ..... to was pełno a gdzie idzie o miliony to pełna akceptacja a plan transportowy jest taki , że na dzień dzisiejszy drogi w jeleniogórskim są najgorsze w Polsce !!!
~ 29-01-2014 21:24
Ad. 21:00. To prawda prezydent sprawuje swój mandat z woli wyborców. I jego głos jest stanowiący. Radni też - w wyborach bezpośrednich - są z woli wyborców. Zatem ważne jest ażeby decyzje prezydenta były wsparte pozytywnymi głosami radnych. Jeżeli tak nie będzie to decyzje prezydenta, wprawdzie mają moc prawną, ale są decyzjami sezonowymi. DOLNOŚLĄZAK
~ 29-01-2014 21:30
Nikt nie pisze , że Papaj za swoją PO - samorządowa działalność, po odsunięciu go przez Zawilę wylądował na etacie w Tauronie niech się użali za jaką pensję, biedak, będzie czekać na nową okazję , jak wańka wstańka, do roboty pseudo działacze za 1500 zł jak przeciętni zjadacze chleba, wtedy odechce się wam tumanienie społeczeństwa, czas najwyższy zrozumcie, że wy swoimi decyzjami ośmieszacie się !!!!
~z innejbajki 29-01-2014 21:31
Do - "pytanie" z 20.08 ---- please, proszę o look na adres kompa 176.58.*.*. ---------- nie jestem radną, przedstawiłam się z imienia i nazwiska ale zdjęto ten post -- też o tym napisałam, -- i dlaczego wszyscy mnie komentujący są pewni, że jestem facetem ???
~do gość II 29-01-2014 21:45
Póki co, to ty tu ujadasz, wrocławski trollu.
~PASAŻER 29-01-2014 22:07
ZRÓBCIE COŚ WRESZCIE Z NAGMINNIE SPÓŹNIAJĄCYMI SIĘ AUTOBUSAMI !!! "7" POTRAFI SPÓŹNIĆ SIĘ NAWET 15 MINUT! LUDZIE MAJĄ PRZESIADKI, SPÓŹNIAJĄ SIĘ PRZEZ TO NA POCIĄG I INNE AUTOBUSY. NIE WIADOMO NA KTÓRY AUTOBUS PRZYJŚĆ, ŻEBY ZDĄŻYĆ NA CZAS. WIEM, ŻE KIEROWCY SPRZEDAJĄ BILETY, ALE NIE WIERZĘ, ŻE NIE DA SIĘ COŚ Z TYM ZROBIĆ. KIEDYŚ BILETY KUPOWAŁO SIĘ W KIOSKU, W AUTOBUSACH BYŁY Z DOPŁATĄ I WSZYSTKO JEŹDZIŁO NA CZAS. KOMU TO PRZESZKADZAŁO? ZRÓBCIE COŚ Z TYM: WYDŁUŻCIE ROZKŁADOWY CZAS PRZEJAZDU, ZAMONTUJCIE AUTOMATY DO SPRZEDAŻY BILETÓW, PRZYWRÓĆCIE POPRZEDNI SYSTEM SPRZEDAŻY BILETÓW. NIE MA NIC GORSZEGO NIŻ NIEPUNKTUALNOŚĆ AUTOBUSÓW. JAK MAM JECHAĆ AUTOBUSEM I TRZĄŚĆ PORTKAMI, CZY ZDĄŻĘ, ALBO JECHAĆ PÓŁ GODZINY WCZEŚNIEJ, TO BIORĘ WŁASNY SAMOCHÓD ALBO WYBIERAM INNEGO PRZEWOŹNIKA!
~Adam K. 29-01-2014 22:28
Czy ktoś może podrzucić linka do miejsca, gdzie można zapoznać się z owym dokumentem?
~ 30-01-2014 0:33
Radni weżcie pod uwagę ludzi z kijowskiego majdanu, nie boicie się ? póżniej będziecie mówić to nie my, to wina księdza z parafi lub kolegi z PO PiS , SLd i innych niemotów !!!!!!!
~!!! 30-01-2014 4:01
Planujcie tylko kto da kasę ? W marcu wielkie cięcia połączeń PKP Intercity donosi prasa,Tuskoland sypie się ,to już jest koniec waszych rządów.
~z innejbajki 30-01-2014 4:09
kto to popełnił : http://www.trako.com.pl/nasze-opracowania.html O Planie dla Jeleniej Góry tylko tyle jest na stronie miasta : http://www.jeleniagora.pl/content/plan-transportowy treść pełnego dokumentu -- jest tylko stara wersja za ub. lata Plan Transportowy dla Dolnego Śląska do 2020 można pobrać ze strony : http://www.koleje.dolnyslask.pl/konsultacje/plan-transportowy/ --- warto go poczytać --- bezwzględnie demaskuje poziom"ekspercki" autorów- firmy która go popełniła, a ta sama firma zrobiła dla Jeleniej Góry
~z innejbajki 30-01-2014 4:44
Transportowy plan dla regionu Dodano: 2013-08-13 16:48:40 Zachodniopomorskie. Województwo będzie miało regionalny plan transportowy. Opracuje go konsorcjum, którego liderem jest spółka Trako Wierzbicki i Wspólnicy - poinformowały we wtorek służby prasowe zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego. Jak powiedziała Maria Markiewicz z zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego, przygotowanie planu rozwoju publicznego transportu zbiorowego w województwie będzie kosztowało blisko 600 tys. zł. Środki na ten cel pochodzą w całości z budżetu województwa. Umowę z wykonawcą wybranym w przetargu podpisano w lipcu - dodała Markiewicz.
~z innejbajki 30-01-2014 16:37
Firma Trako jako podmiot realizujący regularne przewozy autokarowe na mocy Ustawy o Transporcie Publicznym jest bezpośrednią stroną w sprawie i zależy jej na korzystnym dla jej interesów rozwoju polityki transportowej w jak największej ilości powiatów i województw. Ich autobusy obsługują m.in linie podmiejskie w aglomeracji wrocławskiej. Z tego powodu trudno się dziwić, że w opracowaniu znalazła się negatywna opinia o realizacji Jeleniogórskiej Kolei Miejskiej. Plany rozwoju dla samorządów w Polsce pisze spółka, która jest równocześnie przewoźnikiem !!!
~narciarz 30-01-2014 20:00
Na tych planach to wielu niezłą kasę trzepie, a z większości z nich absolutnie nic nie wynika. Taki papier pro forma. Jeszcze żeby to robili eksperci, a przeważnie autorzy nie mają bladego pojęcia o realiach transportowych w danym regionie. Efekt jest później taki, jak z linią do Szklarskiej Poręby, którą wyremontowano za 34 miliony, a teraz pociągi wożą powietrze. Przez beznadziejny rozkład jazdy do Szklarskiej cierpi też połączenie Szklarska Poręba - Harrachov, czyli kolejna linia na której remont wydano wcześniej grube miliony. Brak skomunikowań, to nic dziwnego że pociągi do Harrachova świecą pustkami. A PKS obniżył ceny biletów, ma bezpośrednie połączenie do Jakuszyc, więc wszyscy na biegówki walą na Polanę autobusem lub własnym samochodem. Po co więc te remonty?
~ 1-02-2014 10:33
jestem w 100% przekonany że nikt z radnych naszego miasta nie przeczytał Dyrektywy Unijnej dotyczącej transportu zorganizowanego. Gdyby znali treść zapisów Dyrektywy nie zadawali by takich pytań i nie gadali by takich głupstw. Czytać i uczyć sie państwo radni to naprawdę nie boli.
~DEVILEK 6-02-2014 8:46
ZAUWAŻYŁEM, ŻE RADOŚĆ MIESZKAŃCÓW Z OTWARCIA TERM CIEPLICKICH BYŁA TAK ENTUZJASTYCZNA, AŻ JELONKA MUSIAŁA ZLIKWIDOWAĆ ARTYKUŁ :) BUDOWA TRWAŁA TAK DŁUGO i TAK WIELU LUDZI W NIEJ UCZESTNICZYŁO, ŻE WSZELKIE PRZEKRĘTY STAŁY SIE TAJEMNICA POLISZYNELA ... :)
~ 6-02-2014 18:13
"Nie wynająłem ekspertów po to by tworzyli mi laurki, ale żeby dyskutowali z pewną praktyką. " - a dlaczego W OGÓLE WYNAJMOWANO EKSPERTÓW DO SPORZĄDZENIA PLANU, KTÓRY NIE BĘDZIE WYKONYWANY? DLACZEGO W OGÓLE WYNAJMOWANO EKSPERTÓW DO SPORZĄDZENIA TEGO PLANU? W URZĘDZIE NIE MA ŻADNYCH EKSPERTÓW? DORADCY NIE SĄ EKSPERTAMI? ŻADEN Z TRZECH DORADCÓW NIE DYSPONUJE TAKĄ WIEDZĄ ANI UMIEJĘTNOŚCIAMI, ABY TO OPRACOWAĆ? Jeśli tego planu nie będzie się realizować, to pieniądze miasta zostały wyrzucone w błoto! Jeśli to miał być tylko "dokument formalnie wymagany do wniosków o fundusze unijne", a nie plan, który będzie realizowany, to znaczy, że te fundusze miasto ma otrzymać na podstawie nierzetelnego dokumentu!
~Duch Gór 8-02-2014 2:37
To Na pewno był zamach, na transport miejski!!! za poparcie,przez SLD.likwidacja linii miejskich MZK.które obsługuje firma KRYCHA.Płać i płacz bo PO ma większość i robi wszystko żeby było lepiej a Ty mieszkańcu nie bądź głupi.głosuj na SLD to będziesz jeździł Krycha za troszkę więcej:).
~Duch Gór 8-02-2014 2:42
Ogłoszenie Bezpłatne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group