Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6067
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Puchar Świata w Szklarskiej– Porębie– Jakuszycach?

Wiadomości: Szklarska-Poręba
Wtorek, 19 maja 2009, 11:50
Aktualizacja: Środa, 20 maja 2009, 10:20
Autor: ahawer
Fot. organizator
Szklarska Poręba jest kandydatem do organizacji Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym.
Najlepszy polski ośrodek narciarstwa klasycznego ma szansę stać się gospodarzem zawodów międzynarodowej rangi!

Wczoraj trzy osobowa delegacja Szklarskiej Poręby opuściła miasto i skierowała się w stronę Dubrownika (Chorwacja), gdzie 21 maja 2009 rozpoczynie się kongres FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej), podczas którego mogą zapaść decyzje dotyczące kalendarza zawodów na najbliższe lata.

Szklarska Poręba przygotowania rozpoczęła kilka lat temu, gdy samorząd podjął w tej sprawie uchwałę, wyrażając wolę organizacji dużej międzynarodowej imprezy. Teraz przyszedł czas na realizację tych zamierzeń. W marcu władze miasta za pośrednictwem Polskiego Związku Narciarskiego, złożyły oficjalne zgłoszenie do FIS. Delegacja została zaproszona do Dubrownika, aby podjąć szczegółowe rozmowy.
- Takie zawody to szansa na promocję nie tylko Szklarskiej Poręby, ale regionu, województwa i całego kraju – powiedział przed wyjazdem burmistrz Arkadiusz Wichniak. – Jedziemy do Dubrownika z dużymi nadziejami. Podczas kongresu liczymy na mocne poparcie Polskiego Związku Narciarskiego. Cieszę się, że nasze starania już poparli m.in. Minister Sportu, Marszałek Województwa i Starosta Jeleniogórski. Otrzymaliśmy też list z poparciem m.in. od władz sąsiedniego Harrachova. Wiem, że Julian Gozdowski, prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów i twórca narciarskiego sukcesu Szklarskiej Poręby, będzie za nas trzymać kciuki.
Szklarska Poręba i trasy przygotowane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów to jedyne miejsce w Polsce, gdzie już dzisiaj można organizować zawody międzynarodowej rangi. Tylko tutaj są trasy z ważną homologacją FIS. Warto tu wspomnieć, że Polana Jakuszycka była rezerwowym miejscem dla organizatorów tegorocznych Mistrzostwa Świata w Libercu. Gdyby tam zabrakło śniegu, zawody w narciarstwie biegowym, w których dwukrotnie triumfowała Justyna Kowalczyk, przeniesione zostałyby właśnie na Polanę Jakuszycką.

Mistrzyni Świata i zdobywczyni Pucharu Świata Justryna Kowalczyk podczas marcowej konferencji w hotelu Bornit podkreśliła, że w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach są doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego.
Justyna jest jedyną zawodniczką z Polski, która zdobyła Puchar Świata, a w jej macierzystym kraju nigdy nie były rozgrywane zawody o tej randze. Minister Sportu Mirosław Drzewiecki powiedział, że jest szansa na zorganizowanie Pucharu Świata, lecz nie ujawnił w tej kwestii żadnych szczegółów.

Szklarska Poręba to największy w Polsce i Europie Środkowej ośrodek narciarstwa biegowego, oferujący prawie 150 km tras. Miasto położone jest na styku dwóch pasm górskich: Karkonoszy i Gór Izerskich zapewniających doskonałe warunki śniegowe i klimatyczne.
Pierwsze maratony narciarskie odbywały się tu już w latach 20-tych ubiegłego stulecia. Te tradycje są kontynuowane. Na Polanie Jakuszyckiej rozgrywany jest Bieg Piastów (zaliczany do Euroloped i Worldloped – największe masowe imprezy w Europie i na świecie). Trasy narciarskie w Szklarskiej Porębie dzięki wyjątkowemu mikroklimatowi, charakteryzują się dużymi opadami śniegu i wyjątkową długością jego zalegania. Uprawianie narciarstwa klasycznego możliwe jest już w listopadzie i trwa nawet do maja.
Położenie Szklarskiej Poręby gwarantuje łatwy dojazd z każdego zakątka świata. W pobliżu są trzy duże międzynarodowe lotniska we Wrocławiu, Pradze, Dreźnie. Do Szklarskiej Poręby prowadzi międzynarodowa droga E65. Do miasta można dojechać bezpośrednimi pociągami z Wrocławia, Poznania i Warszawy (Polska), a wkrótce również nawet z Pragi (Czechy).
Ośrodek Narciarstwa Biegowego na Polanie Jakuszyckiej został wyposażony w zaplecze techniczne. Do dyspozycji sportowców oddane są szatnie, sanitariaty, serwisy narciarskie. Stowarzyszenie Bieg Piastów dysponuje ratrakami i skuterami przygotowując codziennie po kilkadziesiąt kilometrów tras biegowych.
Plany inwestycyjne obejmują m.in. budowę nowej strzelnicy biatlonowej, powiększenia budynku technicznego, w którym powstaną nowe szatnie oraz prasowe pomieszczenia komentatorskie, parkingi, zaplecze sanitarne, trybuny, a także odbudowę linii kolejowej. Pieniądze na ten cel obiecało Ministerstwo Sportu i Sejmik Dolnośląski. Zakończenie prac zaplanowane jest na rok 2010. Wkrótce turyści, narciarze i kibice będą mogli wygodnie i bezpiecznie dojechać pociągiem na zawody sportowe albo trening. Trwa właśnie odbudowa linii kolejowej Szklarska Poręba – Harrachov (Czechy).
Trasy biegowe są bardzo cenione przez zawodników. Już dzisiaj cztery z nich mają ważną homologację FIS (najwyższe kategorie D i E). Dlatego oprócz Biegu Piastów, rozgrywanych jest tu wiele innych imprez, w tym rangi Mistrzostw Polski.
Szklarska Poręba oferuje bogatą ofertę gastronomiczną, noclegową (10 000 miejsc) i kulturalno-rozrywkową. W całym regionie jest ponad 35 tysięcy miejsc noclegowych i dziesiątki atrakcji turystycznych.
Szklarska Poręba jest dobrze przygotowana do przyjęcia kibiców i zawodników. Udowodniliśmy to w roku 2009, kiedy do miasta zjechało prawie 3 tysiące zawodników z różnych zakątków świata, uczestniczących w Biegu Piastów. Wiemy, że udźwigniemy wielki ciężar spoczywający na organizatorach Pucharu Świata. A podjęte wiele miesięcy temu działania i inwestycje pomogą w realizacji tego zadania.
Nasze starania popierają Minister Sportu RP, władze Powiatu Jeleniogórskiego, Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Polski Związek Narciarski, miasto Harrachov i inni.

Skład delegacji:

Arkadiusz Wichniak - Burmistrz Szklarskiej Poręby
Jacek Jaśkowiak – doradca burmistrza ds. World Cup (delegat Biegu Piastów na kongresy Euroloped i Worldloped, zawodowy negocjator)
Kamila Krosińska– pracownik biura stowarzyszenia Bieg Piastów

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 19-05-2009 12:04
powinno się udac
~ 19-05-2009 12:04
szanse są duze
~LR 19-05-2009 12:47
Tez trzymam kciuki za Szklarska i licze ze niebawem ruszy kolej do granicy bo to pozwoli Szklarskiej-Jakuszyce stac sie jeszcze ciekawszym dla turystow osrodkiem narciarstwa biegowego!
~ 19-05-2009 13:10
powodzenia!!!
~ 19-05-2009 14:53
jak znam burmistrza - z widzenia, tona zdjęciu jest on w środku, a nie pierwszy od lewej - to uwaga do foto. A w ogóle trzymam kciuki. Szklarska pany! ;)
~ciekaw 19-05-2009 15:23
jestem z JG, a nigdy nie byłemw jakuszycach. ładnie tam? :)
~123456 19-05-2009 18:44
stary przepieknie a na chtace gorzystow o rany !
~Matysiak 20-05-2009 9:42
Jestem realistą i wątpię aby się udało z prostego powodu, brak miejsc parkingowych, brak miejsc noclegowych, brak wystarczającego zaplecza dla zawodników oraz dziennikarzy, brak możliwości dojazdu koleją, jedynie co jest - to piekne trasy narciarskie. Niestety Szklarskiej Porębie dużo brakuje do zorganizowania imprezy o randze światowej. Gdyby się udało otrzymać zgodę na zorganizowanie tej imprezy to był by to olbrzymi sukces.
~do MAtysiaka 20-05-2009 10:19
brak miejsc noclegowych? przeciez na kazdym kroku są hotele, pensjonaty itp.
~sati 20-05-2009 10:33
Z czego słynie Szkl Poręba?wasze uwagi, prosze?
~Patka 20-05-2009 13:01
mała uwaga dla autora/autorki artykułu - Piszemy Euroloppet i Worldloppet (a nie Euroloped i Worldloped)
~LR 20-05-2009 13:59
Sporty zimowe i turystyka piesza - kompleks 'Szrenica', Jakuszyce; turystyka rowerowa, dawny przemysl szklarski...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group