Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5827
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Puchar Świata coraz bliżej – na liście startowej 212 nazwisk

Wiadomości: Szklarska Poręba
Środa, 18 stycznia 2012, 1:58
Aktualizacja: 2:01
Autor: red.
Fot. użyczone
21 ekip narodowych zapowiedziało udział w zawodach Pucharu Świata FIS w Narciarstwie Biegowym 17 i 18 lutego w Szklarskiej Porębie. W po raz pierwszy organizowanych w Polsce pucharowych wyścigach chce wystartować 212 zawodników, w tym oczywiście narciarska światowa czołówka. Zapowiada się kolejny polsko–norweski pojedynek z udziałem Justyny Kowalczyk i Marit Bjoergen.

Na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie 17 lutego (piątek) rozegrane zostaną sprinty techniką dowolną kobiet i mężczyzn, a w sobotę będą to wyścigi klasykiem 10 km kobiet i 15 km mężczyzn.

Może dziwić, dlaczego w Polsce Puchar Świata rozgrywany jest w piątek i sobotę, gdy tymczasem w pozostałych miejscowościach jest to zawsze weekend? Otóż niedziela została zarezerwowana na nową konkurencję FIS World Uphill Trophy. W tym sezonie jeszcze nie jest ona zaliczana do punktacji Pucharu Świata, ale nie wykluczone, że już za 2 lata będzie ona w kalendarzu podobnie jak podbieg na Alpe Cermis – wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Chęć udziału w niedzielnym FIS World Uphill Trophy zgłosiła już reprezentacja USA z Kikkan Randall, a także Australia i Norwegia. Można się spodziewać, że w zawodach wystartuje sporo zawodników ścigających się w Pucharze Świata, choćby po to, aby sprawdzić, co ich może czekać za 2 lata. W niedzielnym wyścigu mogą wziąć udział zawodnicy z „FIS code”. Do startu dopuszczonych zostanie też 50 amatorów. World Uphill Trophy to połączenie podbiegu ze zjazdem. Zawodnicy najpierw biegną 3 km pod górę, by później zjechać nartostradą w dół do mety. Całość rozgrywana będzie na trasach zjazdowych Ski Arena Szrenica. Uczestnicy biegu wystartują o godzinie 9.00 pobiegną nartostradą Puchatek i Śnieżynka pod szczyt Szrenicy, skąd przez Halę Szrenicką zjadą nartostradą Lolobrygida, by na koniec znów się wspinać nartostradą Puchatek do mety. Pierwszego zawodnika na mecie można się spodziewać już po dwudziestu kilku minutach.

- Nie chcemy robić z tych zawodów konkurencji dla Alpe Cermis. To dwa różne wyścigi, które mają wspólny mianownik – długi wyczerpujący podbieg – mówi Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby. - W Pucharze Świata jest miejsce dla dwóch widowiskowych wyścigów. Jeśli FIS proponuje, aby jeden z nich rozgrywany był w Polsce, w Szklarskiej Porębie, to trzeba korzystać z tej szansy. A jest to niepowtarzalna okazja, aby podczas biegów narciarskich reklamować także trasy zjazdowe. Dla górskiego miasta turystycznego to wymarzona promocja na całym świecie.

Niedzielne zmagania podczas World Uphill Trophy nie będą biletowane. Inaczej niż piątkowe i sobotnie wyścigi Pucharu Świata. Na zawody rozrywane na Polanie Jakuszyckiej sprzedanych zostało już ok. 50% biletów. Głównie karnetów dwudniowych. Zainteresowanie zawodami jest bardzo duże.

- Martwi nas, że nie możemy sprostać oczekiwaniom kibiców jeśli chodzi o możliwość oglądania wyścigów na trasach zawodów. Proszę nas zrozumieć, że nie jest to nasza niechęć, lecz jedynie konieczność zabezpieczenia zawodów. Trasy są za wąskie, aby na całej długości pomieścić i zawodników i kibiców. Jeśli w przyszłości przyrodnicy zgodzą się na poszerzenia, wówczas nie będziemy ograniczać wstępu. Teraz byliśmy do tego zmuszeni. Na trasie sobotniego wyścigu zmieści się zaledwie ok. 1000 kibiców. Większość wejściówek została już
wydana dla grup zorganizowanych
– wyjaśnia Jacek Jaśkowiak.

Innym problemem z jakim muszą się zmierzyć organizatorzy w Szklarskiej Porębie, to dowóz kibiców. Wszystkie istniejące parkingi wokół Polany Jakuszyckiej zostały zarezerwowane na potrzeby organizacji zawodów. Nie ma miejsc dla samochodów kibiców, dlatego będzie zorganizowany transport autobusowy z centrum miasta. Kibice z biletami za darmo będą dowożeni na Polanę Jakuszycką. Powiększony zostanie też skład pociągu na trasie z Jeleniej Góry na Polanę Jakuszycką. Na miesiąc przed zawodami Pucharu Świata pragniemy uspokoić wszystkich, którzy obawiają się o śnieg. W Szklarskiej Porębie nie brakuje go ani na trasach biegowych, ani na zjazdowych na Szrenicy. Z prognoz wynika, że w najbliższych dniach biała pokrywa będzie się powiększać.

Już za dwa tygodnie zapraszamy wszystkich amatorów, którzy chcieliby spróbować sił na trasie, po której ścigać się będą zawodnicy Pucharu Świata. 4 i 5 lutego w Szklarskiej Porębie rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Amatorów na trasie sprintu i wyścigu na 10 i 15 km.

Zestawienie zgłoszonych ekip na dzień 16.01.2012
AUT (5 zawodnicy+ 5 trenerzy)
EST (9 zawodnicy + 5 trenerzy)
FRA (14 zawodnicy + 10 trenerzy)
SVK (3 zawodników + 6 trenerów)
SLO (5 zawodników + 6 trenerów)
CZE (8 zawodników + 13 trenerów)
FIN (14 zawodników + 11 trenerów)
AUS (2 zawodnicy+ 1 trenerzy)
CAN (8 zawodnicy + 8 trenerzy)
ITA (19 zawodnicy + 17 trenerzy)
JPN (2 zawodników + 4 trenerów)
POL (8 zawodników + 9 trenerów)
RUS (26 zawodników + 38 trenerów)
SUI (7 zawodników + 7 trenerów)
SWE (23 zawodników + 18 trenerzy)
USA (9 zawodników + 5 trenerów)
NOR (24 zawodników + 19 trenerzy)
ESP (3 zawodników + 4 trenerów)
GER (11 zawodników + 12 trenerzy)
UKR (6 zawodników + 4 trenerów)

Poradnik kibica

Gdzie zaparkować?
W rejonie Polany Jakuszyckiej (od dawnego stoku Babiniec po granicę z Czechami) nie będzie możliwości parkowania samochodów, ani na parkingach, ani wzdłuż drogi. Dla kibiców przygotowane zostaną parkingi na ternie miasta w Szklarskiej Porębie i Harrachovie. Przed wyjazdem na zawody prosimy sprawdzić ponownie informację o parkingach na stronie
www.pucharswiata2012.pl

Parkingi dla autokarów
Dla grup zorganizowanych, które na zawody wybierają się autokarami, organizatorzy mają przygotowanych kilkanaście miejsc parkingowych w rejonie Polany Jakuszyckiej. Miejscówki można zarezerwować pisząc na adres ticket@worldcup2012.pl

Jak dojechać?
W dniu zawodów na trasie Szklarska Poręba – Polana Jakuszycka w obu kierunkach będą kursować oznakowane autobusy, które za okazaniem biletu wstępu na zawody bezpłatnie będą wozić kibiców. Bezpłatna komunikacja nie dotyczy kibiców z darmowymi wejściówkami na trasy. Ponieważ należy się spodziewać, że najwięcej kibiców będzie chciało przyjechać tuż przed zawodami, dlatego radzimy, aby mimo wszystko wcześniej wybrać się na Polanę Jakuszycką, na której nie zabranie gorącej rozrywki.

Uwaga: Organizatorzy zawodów Pucharu Świata nie ponoszą odpowiedzialności za spóźnienia komunikacji autobusowej.

Co zabrać?
Koniecznie bilet. Bilet jest niezbędny aby wejść do odpowiedniej strefy na stadionie. Tylko z zaproszeniem można wejść w określone miejsca na trasie zawodów. Ponadto warto zabrać bębenki wszelkiego rodzaju (z wielkością proszę nie przesadzać). W Szklarskiej Porębie zawodników będziemy dopingować wybijając im rytm do biegu. Prosimy nie zabierać trąb, trąbek i trąbeczek.

Jak się ubrać?
Ciepło. To właśnie w Górach Izerskich jest polski biegun zimna. Na Polanie Jakuszyckiej może wiać, sypać śniegiem, a w tym samym czasie we Wrocławiu i Warszawie będzie świecić słońce i termometry wskazywać będą kilka stopni powyżej zera. Niech pogoda nie zepsuje Wam dobrych humorów i radości kibicowania. Lepiej się ubrać za ciepło niż za lekko.

Gdzie coś zjeść?
Na stadionie przy obu trybunach będą zlokalizowane dwie strefy bufetowe. Będzie można kupić ciepłe napoje oraz posiłki. Uwaga: na terenie stadionu narciarskiego obowiązuje zakaz wnoszenia napojów w szklanych butelkach.

Program zawodów
16.02.2012 Czwartek
12:30-14:30 Trening oficjalny

17.02.2012 Piątek
12:30 Kwalifikacje:
•Kobiety sprint techniką dowolną
•Mężczyźni sprint techniką dowolną
14:30 Finały:
•Kobiety sprint techniką dowolną
•Mężczyźni sprint techniką dowolną

18.02.2012 Sobota
12:30 Mężczyźni start indywidualny na dystansie 15 km techniką klasyczną
14:30 Kobiety start indywidualny na dystansie 10 km techniką klasyczną

19 lutego 2012 (niedziela) Szrenica
FIS World Uphill Trophy – zawody towarzyszące
9.00 start

Organizator zastrzega sobie prawo dokonania istotnej zmiany programu.

(Organizator)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Grześ. 18-01-2012 13:28
Rok temu pisałem ze organizacja takich poważnych zawodów w Jakuszycach to przede wszystkim problem logistyczny dla kibiców. Jak dojechac jak wyść na trasy gdzie zostawić auto i jak wydostać się . Jedna dość wąska droga. Nigdy dość parkingów - nawet w "normalna sobotę czy niedzielę". Potwierdziło się to w działaniach organizatorów pucharu świata. Szkoda, bo wielu kibiców nie będzie mogło dopingować biegaczy. Trasy sa oddalone od miasta o sporo kilometrów. Z Harachowa też daleko. Życzę powodzenia i bogatych sponsorów do budowy infrastruktury. Reaktywowano kolej i właściwie jak to działa i służy turystom(latem rowerzystom a zima narciarzom) widać. Jeżeli z takim zapałem będą wprowadzane poprawki do działania "Polany" to dla kogo ten trud? Najpierw trąbi się sukces potem dopiero widzi problemy
~do Grzesia 18-01-2012 14:54
Nie wiem czy czytaliśmy ten sam tekst ale wydaje mi się, że organizatorzy wyrażnie rozumieją jakie są problemy komunikacyjne i przygotowali rozwiązanie optymalne. Wszyscy kibice, którzy zakupią bilety będą mieli zapewniony bezpłatny transport na Polanę Jakuszycką. Przypomnij sobie otwarcie stadionu we Wrocławiu, gdzie na kilka godzin zamknięto dużą część miasta dla komuniakcji samochodowej. Zawsze przy dużej imprezie sportowej, muzycznej są wprowadzane ograniczenia bo impreza trwa jeden - dwa dni, więc nie buduje się infrastruktury drogowo komunikacyjnej którą wykorzysta się tylko przez kilka dni w roku.
~Grześ 19-01-2012 8:52
Zależy mi na tym aby te zawody się odbywały i dlatego złoszczę się że planując taką impreze zostawia się dużo przypadkowi. Jeżeli czytelnik tych słów bywa na Polanie i biega na nartach, to wie że w przeciętny Weekend gdy sa byle jakie zawody, to podjechanie autem na górę, zaparkowanie graniczy z cudem. A w trakcie Biegu Piastów to juz jest dramat i wiele zamieszania. I dopóki nie wykona się odpowiedniej infrastruktury parkingowej( choćby jak w Harachowie na puchar swiata w skokach) to opieranie się na bezpłatnym dla posiadaczy biletów w ten dzień PKS i PKP nie może być celem. A gdzie reszta? W konsekwencji piękne trasy, wspaniali zawodnicy i brak kibiców. Jeszcze kontroler biletów wzdłuż tras - bo i to możliwe gdy na wszystkim chce się zarobić, a ku temu idzie jak sądzę. Pozdrawiam
~do Grzesia 19-01-2012 23:26
Drogi Grzesiu przeczytaj tekst powyżej jeszcze raz. Przeczytałeś? Jest wyrażnie napisane, że od Babińca do granicy z Czechami nie będzie możliwości zaparkowania samochodu osobowego. Zrobione jest to dlatego aby uniknąć kłopotów z dojazdem wywołanego przez brak wyobraźni wielu kierowców, którzy potrafią postwaić samochód w najmniej spodziewanym miejscu bo tak mu było wygodniej. Takie samochody będa lawetami odcholowywane na strzeżone i płatne parkingi w Jeleniej Górze. Wszyscy kibiece z biletami mają zapewniony bezpłatny transport na Polanę Jakuszycką. Zapewniony musi być transport dla zawodników, trenerów, serwisantów, obsługi technicznej oraz mediów. Dla nich trzeba zapewnić transport oraz miejsca parkingowe. Będzie ich wielokrotnie więcej niż w Harrachovie. Tam skacze ok. 50 skoczków.
~cd do Grze.. 19-01-2012 23:35
Przyponę Ci, że swego czasu Polscy kibice zablokolwali wszystkie miejsca parkingowe oraz wszystkie drogi dojazdowe w Harrachovie. Bywam w Harrachovie dosyć regularnie i nie pamietam specjalnych parkingów na skoki. Co do kibiców to się nie martw. Bilety rozeszły się podobno już prawie wszystkie, kibiców będzie sporo. Co do zarabiania na wszystkim to nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jakie są koszty organizacji takiej imprezy? Gdyby bilety były dwa razy droższe niż są i sprzedano by ich dwa razy więcej niż przygotowano to i tak nie pokryje to kosztów. To by byłona tyle.
~Prawda 20-01-2012 8:36
Grzesiu z Ciebie to jakaś pierdoła wyrosła,typowy Grześ sierota jak masz problem i z podjazdem i miejscem parkingowym.Zauważ,że tylko Ty masz problem.
~? 21-01-2012 20:22
Czy w Szklarskiej Porębie będą jakieś telebimy, by ci co nie będą na Jakuszycach mogli śledzić zawody?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group